Nintendo’dan Yeni Nesil Konsol Ve Mobil Oyun Atağı

YAZAN M.İhsan Tatari

Uyuyan dev uyandı

Nintendo’nun başkanı Satoru Iwata bugün firmanın gelecekteki planlarıyla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

Şu an için sadece “The NX” adıyla anılan, yepyeni bir konsol üzerinde çalıştıklarını duyuran Iwata,  bunun yanı sıra DeNa (Japon bir mobil oyun geliştiricisi) ile de ortaklık sözleşmesi imzaladıklarını belirtti.

Nintendo ve DeNa olarak yepyeni bir online üyelik servisi geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bu servis hâlihazırda mevcut olan 3DS ve WiiU ağlarının yanı sıra yeni geliştirdiğimiz konsolumuz NX’i, akıllı telefonlarla tabletleri ve PC’leri de kapsayacak. Bu servisi yürütme hakkı Nintendo’da olacak. Ürünlerimizin artık yüz milyonlarca insan tarafından oynanmasını ve kullanılmasını hedefliyoruz,” dedi Iwata, yaptığı basın açıklamasında.

Yani Steam’e yeni bir rakip geliyor, üstelik (bizim ülkemize destek verirlerse) Nintendo ülkemizden ayrıldığından beri uzaktan bakmak zorunda kaldığımız ve Ömer tarafından zorla izletildiğimiz oyunları da oynayabileceğiz belki de. Bunun yanı sıra Nintendo’nun çok sevilen kahramanlarına özel olarak yapılmış oyunları mobil cihazlarımızda görebileceğiz elbette.

Şimdilik ellerindeki her ismi bu sisteme uyarlamaktansa işi sıkı tutacaklarını belirten Iwata, söz konusu oyunların birer port olmayacağını ve cihazlara özel olarak üretileceğini belirtti. Başkan sözlerini NX ile ilgili detay vermek için henüz çok erken olduğunu, ancak önümüzdeki yıl somut bir şeyler sunmayı umduklarını belirterek tamamladı.