Mortal Kombat Hakkında Az Bilinen 13 Gerçek

YAZAN M.İhsan Tatari

Bir efsanenin ilginç doğuşu

Hazır Mortal Kombat X çıkalı çok olmamışken ve yere yapışan yüzlerimizle ringlerin tozunu alıyorken bu efsanevi yapımın geçmişine şöyle bir bakayım dedim. Ve ilk Mortal Kombat hakkında daha önce hiç duymadığım bazı bilgilerin derlendiği ilginç bir listeyle karşılaştım.

Oyunun sıkı hayranları muhtemelen birkaçını, hatta hepsini bile biliyor olabilir. Ama dayanamadım, Sinan’ın da müsaadesiyle sizlerle paylaşayım dedim. Buyurunuz efenim:

1- Mortal Kombat Sadece 10 Ayda Yapılmış

O zamanlar Midway’de çalışan Ed Boon ve John Tobias, 1991 yılında bir dövüş oyunu yapmaya karar vermişler. Ama ellerinde sadece 10 ay gibi bir süre varmış. Yine de çabucak bir ekip toplayıp işin altından kalkmayı başarmışlar. Gerçi o zamanlar oyun yapmak şimdiki kadar çetrefilli değildir herhalde, ama bir efsanenin 10 ayda doğduğunu düşünmek ilginç tabii. (9 ay 10 günde ne efsaneler doğuyor İhsan, sende yani…)

2- Mortal Kombat, Aslında Bir Van Damme Filminin Oyunu Olacakmış

John Tobias’ın söylediğine göre Mortal Kombat’ı yapma fikri Universal Soldier (Evrenin Askerleri) filminin yapımcılarının Midway’le temasa geçmesiyle başlamış. Proje başlangıçta filmi konu alan bir oyun üzerineymiş. Ama Midway bir başka Van Damme filmi olan Bloodsport’u (Kansporu) oyun haline getirmelerinin daha eğlenceli olacağını düşünmüş. En sonunda anlaşmaları bozulmuş ve yapım kurgusal bir gezegende geçen bir dövüş oyunu haline gelmiş.

3- Van Damme’dan Modellenen Karakter Oyundaki Yerini Korumuş

Eh… Bu oyuna en az bir kez elini süren herkes Johnny Cage’in Van Damme’dan modellendiğini biliyordur zaten. Ama bu karakterin geçmişinin ve kişiliğinin de kendisinden modellendiğini biliyor muydunuz peki? Ya…

4- Oyundaki İki Karaktere “Küçük Çin’de Büyük Bela” Adlı Film İlham Vermiş

Bu beni en çok şaşırtanlardan biri oldu işte. Bu filmi hatırlayan var mı? Kurt Russel’ın henüz uzun ve sarı saçlara sahip olduğu dönemde çekilmişti ve Show TV’nin henüz “Dıp dıbı dıp dıbı dıp dıp dıp!” nidalarıyla gösterildiği yıllarda televizyonlarımıza pek çok kez konuk olmuştu. Zamanına göre gayet eğlenceli bulmuştum, her çıkışında izlerdim. İşte oradaki uçuk Çinlilerden ikisi Raiden ile Shang Tsung’a direkt ilham kaynağı olmuş. Aradaki benzerliği şimdiye kadar fark etmemem garip…

5- Mortal Kombat Adını Bulmak 6 Ay Almış

Tasarım aşamasının ilk dört ayında tüm ekip oyunun isminin ne olacağı konusunda kafa patlatıp durmuşlar. Ama ortaya atılan öneriler bir türlü içlerine sinmiyormuş. Kumite, Dragon Attack ve Fatality olası isimlerden bazılarıymış. Oyunun isminiyse Boon’un bir arkadaşı bulmuş. Ona ilham verense stüdyonun toplantı salonundaki karatahtada “Combat” kelimesinin yanlışlıkla “Kombat” yazıldığını görmesi olmuş…

6- Karakterleri Canlandıran Aktörlerden Biri Aslında Oldukça Meşhur

Bildiğiniz gibi Mortal Kombat’taki hemen hemen her karakter gerçek bir aktör tarafından canlandırılarak, Motion Capture tekniğiyle oyuna aktarılmıştır. Hatta Pit Bottom bölümündeki cesetler bile yapımcılardan modellenmiş. Gel gelelim Liu Kang ve Shang Tsung’a hayat veren Ho-Sung Pak aslında pek çok filmde rol alan ünlü bir yardımcı oyuncuymuş. Bunların arasında en ünlü olanlar Jackie Chan’in Altın Yumruk adlı filmi ve 2005 yapımı Alone In The Dark.

7- Sadece Bir Karakter Gerçek Bir Aktör Tarafından Canlandırılmamış

Bilin bakalım kim? Tabii ki dört kollu azmanımız Goro… Oyun hamurundan maketi yapılan Goro, stop-motion tekniğiyle oyuna aktarılmış. Kendisiyle ilgili bir diğer ilginç detaysa Sinbad masallarından esinlenerek tasarlanması. Bak bunu da bilmiyordum.

8- Liu Kang Aslında Bambaşka Bir İsme Sahip Olacakmış

Oyunun ilk aşamalarında Liu Kang karakterinin adı aslında Minamoto Yoshitsune olarak düşünülüyormuş. Ama daha sonra “ekiptekiler bu isimle başa çıkamadığı için” değiştirmeye karar vermişler.

9- Mortal Kombat’ın tüm versiyonları aynı tasarlanmamış

Oyun atari salonlarının yanı sıra ev konsollarına da çıkmış Super Nintendo, Game Boy, Sega Genesis ve Game Gear’da boy göstermiş. Bununla birlikte Nintendo oyundaki kanın çıkarılmasını istemiş ve rakibinize vurduğunuzda etrafa saçılanlar ter damlaları olarak değiştirilmiş. Sega ise bunu tamamen engellememiş, ama şifreyle açılabilecek hale getirmiş.

10- Oyunun Sega versiyonlarından birinde Phil Collins’e ufak bir selam çakılmış

Sega Genesis’te az önce bahsettiğimiz kan özelliğini açabilmek için girilmesi gereken şifre “ABACABB,” yani Phil Collins’in vokalistliğini yaptığı Genesis grubunun (evet, konsolla aynı ada sahipti) 1981 yılında çıkardığı albümün adıymış.

11- Oyunun müziklerinin yapılabilmesi için bir müzik grubu kurulmuş

Yapımcı ekip, Mortal Kombat’ın müzikleri için Belçikalı iki müzisyen olan Maurice Engelen (nam-ı diğer Praga Khan) ve Olivier Adams ile bağlantıya geçmiş. O sıralar “Lords of Acid” adlı başka bir gruba üye olmalarına rağmen ikili The Immortals adlı yeni bir müzik grubu kurmuş. Ve sadece ilk Mortal Kombat’ın değil devam oyunlarının, hatta Mortal Kombat filminin müziklerini de bu grup üstlenmiş.

12- Amerikalı senatörlerden biri oyuna kafayı fena takmış

Connecticut senatörü Joseph Lieberman, Mortal Kombat’ı hedef göstererek oyunlardaki vahşete savaş açmış. Hatta bunun için bir bası toplantısı düzenleyip bu tür oyunların gençleri şiddete yönlendirdiğini iddia etmiş. Kaç yılında mı? 1993… O zamandan bu yana ne ilerleme kaydetmişiz ama!

13- ESRB sistemi Mortal Kombat sayesinde kurulmuş

İşte bunu da bilmiyordum… yıllardan beri her oyunda gördüğümüz o sembolleri bu oyuna borçluymuşuz meğer. 1994’ten itibaren…