YAZAN Ömer Akdağ

Metal Gear Tarihçesi

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain çıkmak üzere ve gerek sinematik videolarıyla, gerekse de oynanış videolarıyla o kadar mükemmel görünüyor ki Metal Gear serisiyle alakası olsun olmasın herkesin ilgi alanına girmiş durumda.

Ancak şöyle de bir şey var: Metal Gear serisi hikâye odaklı bir seri. Yani The Phantom Pain oynanış olarak ne kadar iyi olursa olsun eğer serinin hikâyesine yabancıysanız oyuna uzaktan hayran hayran bakmakla yetinmek zorunda kalabilirsiniz.

Elbette ki Metal Gear, oyun dünyasının tartışmasız en iyi serilerinden biri ve elbette ki bütün önceki oyunları oynamanızı şiddetle tavsiye ederim. Eğer onu yapamıyorsanız da Erim'in hazırladığı çok keyifli video serisi emrinize amade, ona göz atsanız da bayağı bir yeterli olacaktır:

Metal Gear Solid 1

Metal Gear Solid 3

Ancak bu ikisine de zaman ayıramayacak arkadaşlar olduğunun farkındayım, o nedenle ben de hem bu arkadaşlar için, hem de hafızasını tazelemek isteyen arkadaşlar için serinin orta ölçekli bir özetini yapmak istedim. İçerisinde benim pek bir yorumum yok. Yani "şu oldu, bu oldu, şu şunu dedi, bu bunu dedi" şeklinde, yalnızca olan olayları özetledim. Fena da olmadığı kanısındayım hani. Bu makalenin linkini bir yerlere kaydedin bence, arada bir gerekebilir.

Kaynak olarak büyük çoğunlukla metalgear.wikia.com'u kullandım. Hatta birçok yeri bire bir çevirdiğimi de söylemeliyim. Ayrıca tabii oradaki kadar geniş değil benim yaptığım özet. Yani daha geniş bir özet isterseniz ve İngilizceniz de yeterliyse orada dolaşmayı tercih edebilirsiniz. Tam olarak metalgear.wikia.com/wiki/Timeline sayfası işinizi bir hayli görecektir.

Belli bir oyuna göz atmak isterseniz diye aşağıya bütün oyunların bulundukları sayfaların linklerini yerleştiriyorum ve başlıyorum: