sobe dosyası bölüm 1
YAZAN Mustafa Burak Yazar

Bize yalan söylediler!

Merhaba arkadaşlar! Oyunlaştırma köşesinin ardından yine oyunların hayatımızda ne kadar fazla yer ettiği üzerine konuşacağımız yeni köşemize de hoşgeldiniz.

"SOBE!" ismini verdiğimiz bu köşemizde, bir yandan kaç yaşında olursak olalım bize çok iyi dost olan video oyunları hakkında sohbet ederken, bir yandan da bu oyunların bize söylediği yalanları ve çok fazla bilinmeyen detaylarını yakalayacağız.

İlk bölümümüzün misafiri ise geçtiğimiz 20-25 seneye damgasını vuran Super Mario serisi. Güzel cümleler illaki olacak buralarda seriyle alakalı ama, bizi kandırdığı için Mario'ya da çok sinirliyiz!

Mario'nun Yalanları – Bölüm: 1-1

Yukarıdaki videoyu hatırlarsınız. Annesinin kayıt altına aldığı küçük kız, Mario oynarken bir yeri geçemediği için çok üzülüyor ve hüngür hüngür ağlıyordu. Tabii bunu yaparken kuzeninin çok güçlü olmasından tutun da annesine "beni iyi doyurmadığın için geçemiyorum!" a kadar giden değişik sitemlerde de bulunuyordu.

Şu anda 20+ yaşında olan neredeyse tüm oyuncular için ilk konsollarda efsane olan Super Mario serisinin onlarca oyunu çıktı ve Nintendo tarafından da çıkarılmaya devam ediyor. Yarış oyunlarından tutun üç boyutlu aksiyon oyunlarına, klasik iki boyutlu platformlardan tutun da yan karakterlerin hikâyesini anlatan diğer oyunlara kadar Mario ismi kullanılmaya devam ediyor. Peki ama baş tacı yaptığımız ve bizi her seferinde "Aradığın prenses diğer kalede!" diye koşturan bu serinin bize söylediği yalanlar neler? Mario'yu ve yaratıcısı Miyamoto'yu sorguya sokuyoruz!

Ah Mario, o şapkanı nereden aldın?

Yıllarca bir oraya bir buraya beraber zıpladığımız Mario'nun görünüş anlamında her zaman takip ettiği bir çizgisi vardı. Kırmızı ve mavi olmak üzere toplam iki tulumu olan Mario'nun vazgeçmediği yegane şey ise şapkasıydı. Biz onu da şapkasını da çok sevdik elbette ama gerçekten de Mario o şapkayı sevdiği için mi takıyordu?

Cevap maalesef hayır. Mario karakterinin yaratıcısı Miyamoto'nun söylediklerine göre karakter ilk kez yaratıldığında 13 piksel genişliğe ve 16 piksel uzunluğa sahipti. Bu da o dönem için bile oldukça küçük bir görsel alan anlamına geliyordu. İşte bu yüzden Miyamoto, bu kadar küçük bir alanda saçla uğraşmak yerine işi daha az yer kaplayan bir şapkayla çözdü. Yıllar sonra düşündüğümüze göre sormak durumundayım; altın toplamak için her yere zıplayan bir tamircinin şapka takması saçma değil mi?

mario-sapka

Ağzı yok, ee... Dili de yok?

Görselde gördüğünüz üzere Mario'nun ilk tasarımlarının hiçbirinde herhangi bir ağız bölümü yok. Bu durum pek de alışılmamış bir haldeyken, küçük yaşların verdiği saflık ile hiç de sorgulamamıştık bu durumu. Ancak Miyamoto'ya tekrar kulak verirsek, yukarıdaki şapka düzenbazlığı ile aynı cevabı alıyoruz. Bir ağız çizmek o kadar dar bir alan için epey zordu; o da 6 piksellik bir bıyık ile tüm sorunu çözdü.

mario-agiz

Mantar sorunsalı?

Mario dünyasında olduğu kadar gerçek hayatta da mantarların oldukça değişik çeşitleri ve anlamları var hiç kuşkusuz. Kafa yapanından tutun da zehirleyenine, kültürlüsünden tutun da bilgisizine kadar (tamam kötüydü) birçok çeşitteki bu mantarların belki de en ilginçlerinden biri, senelerdir Mario ile ulaşmaya çalıştığımız "Amanita Muscaria".

Oyunları hatırlarsanız, Mario ile mantara ulaştığımız zaman küçük haldeki karakterimiz bir anda büyüyordu. Biz de elimizdeki gamepad'leri sallayarak oldukça mutlu oluyorduk. Yapımcıların bu hamlesi ise tamamen gerçeğe dayanıyor. Amanita Muscaria ismindeki mantar türü, yendiği zaman gerçekten de insanda "büyüyormuş" hissi uyandırıyor. Hatta bu mantar o kadar ünlü ki, "Alice Harikalar Diyarında" fikri mülkünde de kendisine yer buluyor.

mario-mantar

Göbek adlı Mario?

Hani bir ortamda biriyle tanışırsınız, onu "Burak" olarak tanırsınız ve birkaç aydan sonra diğer isminin de "Mustafa" olduğunu öğrenirsiniz ya... Veya bazı insanların isimlerini tahmin etmeye çalışır ve görünüşünden "Şuradaki kız kesinlikle bir Merve!" diye iddialı cümleler kurarsınız. Heh, bizim senelerdir tanıdığımız Mario da tam olarak bir Mario değil mi?

Miyamoto karakteri ilk yarattığı zaman aklında Mario ismi değil, "Mr. Video" ismi yatıyordu. Böyle talihsiz bir isim düşünmesinin nedeniyse, bu karakteri tek bir seriye bağlamak yerine birçok oyunda farklı şekillerde kullanmak istemesiydi. Bu isteğine ulaştı ulaşmasına ama, iyi ki Mario asla "Mr. Video" olmadı.

mario-gobek-adi