2013 bilim kurgu filmleri
YAZAN Sistem Yöneticisi

Gelecekle hesaplaşma zamanı!

Peşin hüküm vermek gibi olmasın ama birçoğunuzun hayatının,bir bilimkurguyladeğiştiğine eminim. Ufak yaşlarda okuduğumuz Jules Verne romanları , TRT'nin sabah kuşağında denk geldiğimiz Star Wars serisi, her pazar akşamı oynasa yine de izleyeceğimiz Geleceğe Dönüşfilmleri, sabahın köründe uyanmamızı sağlayan çizgi filmler ve tabii ki oyunlar sayesinde,gerçekleşmesi güç gelecek senaryoları hayatımızın özel bir parçası oldu. Bu gazla salonun ortasında yastıklardan uzay gemisi yapanlarımız, sadece çocukluğunudeğil yetişkin çağlarını da uzak zamanları, “imkansız” teknolojileri ve Marty’nin uçan kaykayını hayal ederekyaşıyor. Ve bir de yeni bilimkurguları...

Bilimkurgu açlığımızı gidermek konusunda başrollerden birini oynayan sinema perdesi, uzun zamandır görmediğimiz kadar fazla sayıda sürpriz hazırlamış durumda bu yıl. O kadar kaliteli bilimkurgular gelecek ki bunları bir dosyada toplamak boynumuzun borcu oldu. Biraz daha “hardcore bilimkurgu” olması için süper kahraman arkadaşlarımızı ve fantastik dünyaları dosyamıza almadık. Bilbo ve Tony Stark kusura bakmasın. Superman ise umarım dosyamızı okumaz, zira dergideki kripton stoklarımız neredeyse bomboş.

Umarım birazdan sıralayacağımız 2013 hazineleri, bizim zamanında bilimkurgu yardımıyla kazandığımız hayal gücünü bu dönemin çocuklarına ve gençlerine de aşılar. Çünkü teknoloji ilerledikçe hayal gücüne ihtiyaç da artıyor. Ve artık görünmezlik pelerinimizi istiyoruz!

 

Star Trek Into Darkness

Scotty Işınlama Hizmetleri A.Ş.

Bizim çocukluğumuzda Spielberg, Lucas ve Zemeckis gibi isimler ne ifade ediyorduysa günümüzün çocukları için de J.J. Abrams aynı anlama geliyor; heyecan verici bir sinema kahramanı. Lostçevresinde dönen tartışmalar yüzünden itilip kakılmasını bir yana bırakırsanız Abrams’ın ne kadar iyi bir hikayeci olduğunu fark etmeniz uzun sürmeyecek. Abrams fanların tepkisine rağmen Star Trek serisini en baştan uyarlamaktan çekinmedi ve inkar edilemeyecek bir şekilde harika bir işe imza attı bence. Ardından “ustam” dediği Spielberg'e ve o dönemin bilimkurgu filmlerine saygı niteliğindeki Super 8'i çeken yönetmen beyazperdedeki başarısını kanıtladı. Yapımcılığını ve senaristliğini üstlendiği onca eseri saymıyorum bile. Fakat Abrams’ın bunca iş arasında asıl ödülü yeni Star Wars serisinin yönetmenliğini üstlenmek oldu. Gelmiş geçmiş en büyük iki bilimkurgu serisinin yeniden doğuşu tek bir adamın ellerine bırakıldıysa kabul etmek gerekir ki ortada bir başarı öyküsü var.

Star Trek evrenini ve karakterlerini günümüz süper görsel efektlerini arkasına alarak ve biraz da renklendirerek yeniden uyarlamak muhakkak zor bir iş. Abrams ilk film ile bunu çok güzel kıvırdı aslında. Özellikle uzmanı ve anlatmakta ustası olduğu kara delikler, zamanda yolculuk ve alternatif evrenlere bağladığı senaryo ile Star Trek evrenini ve karakterlerini en baştan yaratması harika bir fikirdi. TV geçmişinden kalan karakter anlatımındaki ustalığı da olaya dahil olduğunda bu yeni seriye ısınmamız gecikmedi.

Önümüzdeki Star Trek filmi şimdiden özlediğimiz karakterleri büyük bir hikâyenin kucağında yeniden bir araya getiriyor. Kirk, Spock ve Atılgan ekibi, gizemli bir adamın Dünya'da yarattığı terör ve yıkım eylemlerini araştırmak ve engellemek adına yeniden karşımıza çıkıyorlar. Elimizde bir Abrams filmi olduğundan yayınlanan fragmanlarda ve film hakkındaki en ufak haberlerde bile bir hinlik arıyoruz. Canımız Sherlock’umuz İngiliz oyuncu Benedict Cumbertbatch tarafından canlandırılan kötü karakterin eninde sonunda Khan olduğunun ortaya çıkacağını düşünen sinemaseverler oldukça fazla. Filmin aksiyon dozajının ve görsel efektlerinin üst seviyede olacağı zaten belli. Ama bununla beraber her biri ayrı bir fan kitlesine sahip karakterlerin gelişimine ve ilişkilerine de yeterli zaman ayrılacağı zaten üstüne basa basabelirtilen bir durum. İlk filme hatta birçok Star Trek filmine nazaran çok daha karanlık bir film olacağını da kestirebiliyoruz elimizdekilere bakarak. Kuşkusuz bu yazın en fazla beklenen bilimkurgusu Star Trek Into Darkness.

KÜNYE

Yönetmen: J.J. Abrams

Senarist:Roberto Orci, Alex Kurtzman, Damon Lindelof

Oyuncular:Chris Pine, Zachary Quinto, Benedict Cumberbatch

Gösterim Tarihi: 7 Haziran 2013

Heyecanmetre: 5

star-trek-2-movie

Ender’s Game   

Harry Potter uzayda!

Orson Scott Card'ın gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu romanlarından biri olarak görülen Hugo ve Nebula ödüllü 1985 tarihli Ender's Game sonunda sinemaya uyarlanıyor. Filmin gelişi Harry Potter ve Hunger Games uyarlamalarının gazı ve sinema teknolojisinin gelişmesinin ardından kaçınılmaz olmuştu zaten. Benzettiğimiz romanlara bakarak bunun uzun süren bir seri ve ufak yaştaki kişilerin kahramanlık mücadelesi olduğunu anlamışsınızdır.

70 yıldır devam eden uzaylı-dünyalı savaşının ardından giderek azalan nüfus nedeni ile bir çok çocuk yaşlarına bakılmaksızın askere alınmaktadır. Bu savaşı ve böcekimsi uzaylıları StarShip Troopers'daki duruma benzetebiliriz. Zaten Ender's Game 1959 tarihli bu romandan oldukça etkilenmiştir. Askeri okulda militarizmle, hemen ardından savaşla tanışan çocukların çaresizliği, insanlığı kurtarmak gibi bir sorumluluğun yükü, arkadaşlık ilişkileri gibi malzemeler kitaptaki sert anlatımının yarısını bile yakalasa arkasına görsel gücü alarak ortaya güzel bir film çıkabilir. Fakat işler "Harry Potter Uzay'da" havasına bürünürse ne Harrison Ford'un varlığı ne de ufak oyuncuların yetenekleri yeni başlayacak bu serinin eleştirilmesini engelleyemez. Bekleyip göreceğiz.

KÜNYE

Yönetmen: Gavin Hood

Senarist: Gavin Hood

Oyuncular: Harrison Ford, Asa Butterfield, Abigail Breslin

Gösterim Tarihi: 1 Kasım 2013

Heyecanmetre: 3

enders-game-movie

Pacific Rim   

Power Rangers, Godzilla'ya karşı

Guillermo Del Toro muhtemelen "kafan çok güzelmiş güle güle kullan" tepkisi almamak için yıllardır herkesten gizlediği dev projesini nihayet gerçeğe dönüştürüyor. Projenin “dev” olmasının bir nedeni de, içindeki robot ve uzaylıların gerçekten de devasa olması ve arena olarak büyük şehirleri kullanmaları. Okyanusların dibinde binlerce yıldır uyuyan dev uzaylılar Godzilla vari bir hikaye gibi görünse de onlarla savaşmak için insanların ürettiği dev robotlar olaya dahil olduğunda hikaye en azından beyaz perde için oldukça özgün bir hal alıyor. Filmin konusu kabaca bu savaşı ve içerisindeki karakterleri konu alıyor.

Ufak yatırımlar ve kendi imkanları ile olabilecek en güzel kronolojilerden birini yaratan bir yönetmen-senarist - yapımcı Del Toro. Bilimkurguya, fantastik edebiyata, çizgi romanlara ve oyunlara olan ilgisi yaratıcı kişiliğiyle birleşince ortaya çıkardığı eserler Mimic'ten bu yana hep üst düzeyde devam etti. Bakalım ömründe ilk defa bir arada gördüğü 150 milyon dolar ile neler yapacak kendisi? Çocukluğumuzdan beri özellikle Uzakdoğu etkileşimli dizilerde, animelerde, çizgi romanlarda birçok örneğini gördüğümüz dev canavar ve robotların kapışmasını ilk kez beyazperdede göreceğiz. Power Rangers, Godzilla, Evangelion, Robotech ve bir mech hayranı olarak ağzım bir karış izleyeceğim Pacific Rim, yaz aylarında gösterime girecek.

KÜNYE

Yönetmen: Guillermo del Toro

Senarist: Guillermo del Toro, Travis Beacham

Oyuncular: Charlie Hunnam, Idris Elba, Ron Perlman

Gösterim Tarihi: 19 Temmuz 2013

Heyecanmetre: 4

pacific-rim-movie