The Elder Scrolls Online - İlk Bakış

elder scrolls online ilk bakış
YAZAN M.İhsan Tatari

Savul Tamriel, biz geliyoruz!

Hiç şüphe yok ki fantastik rol yapma oyunları söz konusu olduğunda aklımıza gelen ilk isimlerden biri Bethesda’nın meşhur The Elder Scrolls serisidir. Her biri farklı bir destansı serüvenin kapılarını aralamıştır bizim için. Dunmer Kahramanı Indoril Nerevar’ın Dagoth Ur ile olan mücadelesini, İmparator Uriel Septim’in ölümüyle birlikte diyarların dört bir yanında açılan Oblivion kapılarını ve tabii ki son Dovahkiin’in efsanevi macerasını kim unutabilir ki?

Ama ondan da öte, sunduğu olağanüstü serbestlik sayesinde sadece bize ait, yalnızca bize özel serüvenlerin de kapısını aralar Elder Scrolls oyunları. Kısacası ta TES: Arena’dan beri her yeni yapımıyla çıtayı biraz daha yükselten, bizi bambaşka diyarlara ve unutulmaz maceralara sürükleyen, açık-dünya oyunlarının şahı diyebileceğimiz bu serinin hepimizin kalbinde ayrı bir yere sahip olduğu su götürmez bir gerçek. Peki aşağı yukarı aynı özellikleri taşıyan ama farklı sahalarda, mesela online oyun piyasasında cirit atan bir Elder Scrolls’a ne dersiniz? 

Cyrodiil’in yeni hükümdarına yol açın!

Elder Scrolls Online, Skyrim’den 1000, Morrowind ve Oblivion’dan ise 800 yıl önceki olayları konu alıyor. İkinci Çağ’ın başlarında, 578 yılındayız, yani Tiber Septim’in tahta çıkıp Üçüncü Çağ’ı başlatmasından yaklaşık 400 yıl önce. Cyrodiil’in son hükümdarı bir suikasta kurban gitmiş, geride hiçbir veliaht bırakmamış ve Tamriel’in yakut tahtı boş kalmıştır. Bunun sonucunda da tüm ülkeye hükmetmek, diyarın tek hakimi olmak isteyen diğer ırklar tahtı ele geçirmek için Imperial City’ye akınlar düzenlemeye başlamıştır. Çok geçmeden üç farklı ırkı içinde barındıran üç ayrı ittifak kurulur: Kuzeybatıda, Yüce Kral Emeric’in emri altında toplanan Breton, Redguard ve Orc ırkların oluşturduğu Daggerfall Covenant. Güneyde Altmer (Yüksek Elfler), Bosmer (Orman Elfleri) ve Khajiit ırkını bir araya getiren, Kraliçe Ayrenn’in önderliğindeki Aldmeri Dominion. Ve son olarak Dunmer (Kara Elfler), Nordlar ve Argonianlar tarafından kurulan doğudaki Ebonheart Pack.

elder-scrolls-online1

Bu da yetmiyormuş gibi, Tecavüzcüler Kralı ve Ruh Biçici gibi pek çok iç açıcı sıfatla tanınan kudretli Daedric Prensi Molag Bal, haince bir planı uygulamaya koymuştur: Oblivion ile Dünya’yı tek bir düzlem hâline getirmek. Bu amaçla diyarların dört bir yanında Karanlık Çapalar oluşturmuştur ve bu şeytani tertibatlar geçen her saniye boyunca iki boyutu birbirine yaklaştırmaktadır. Imperial City zayıf düşmeye, imparatorluk temellerinden sallanmaya başlar. Şehrin soylularından olan Tharn Ailesi hem Tamriel’in kontrolünü hem de tahtı ele geçirmek için Solucanların Kralı Mannimarco (kendisini TES II: Daggerfall ve TES IV: Oblivion’da da görmüştük) ile bir anlaşma yapmaya karar verir. Buna göre tarihteki ilk Necromancer olan Mannimarco, ölen her Imperial askerini yeniden canlandıracak, böylece ordunun zayıflamasına mani olacaktır. Fakat bilmedikleri bir şey vardır, o da Mannimarco’nun aslında gizliden gizliye Daedric Prensi Molag Bal ile işbirliği yapmakta olduğudur. Kadim Parşömenlerde (Elder Scrolls) yer alan bir kehanete göreyse Molag Bal’ı durdurabilecek tek kişi Ruhu Çalınmış Olandır. Yani biz…