Peter Jackson Magic Leap Üzerinde Çalışıyor!

Bize bi' Mirkwood yapar herhalde artık.
YAZAN Onur Kaya

Bize bi' Mirkwood yapar herhalde artık.

 Gelecek VR’da diyoruz ama bu konuda tek başına olmayacağını da eklemeden geçemiyoruz zaman zaman. AR birlikteliğinden doğan, Magic Leap, Hololens gibi teknolojileri örnek verebileceğimiz MR(test olan değil) ise gerçekten çok geçmeden ses getireceğe benziyor.

Tabii bu durum, bir neslin aklına “kıymetlimis” kelimesini kazıyan adamın, Peter Jackson’ın da gözünden kaçmamış. Peter Jackson’a göre MR, esnekliği ve sınırsız potansiyeli ile hayatımızda mobil cihazlardan çok daha büyük ve sağlam bir yere yerleşecek. Jackson, Wired’a şunları söyledi;

Zannımca MR, VR’dan çok daha heyecan verici. MR sizi bu dünyanın dışına çıkarmıyor. Aksine, kendi gerçek dünyamıza elementler ekliyor. Muhteşem bir esnekliği var. İstediğiniz kadar az ekleyebilirsiniz –masaüstünde bizimle konuşan ufacık bir figür mesela- yada bu odanın duvarlarını bir gökyüzü manzarasıyla değiştirirsiniz, burada oturur bulutların bizi süzülüp geçmesini seyrederiz.”

Jackson şu sıralarda Magic Leap için, şirketin oluşturduğu bir danışman paneli ile beraber çalışıyor. Yeni Zelanda merkezli görsel efekt şirketi Weta Digital da, cihaz için Dr. Grordbort’s adında bir sanal dünya geliştiriyor.

“Magic Leap gözlüklerini takılıysa, Empire State Binası’na bakıp, 1930’larda kat kat inşa edilişini, tabii hızlandırılmış haliyle, izleyebilirsiniz. Belki de Şikago’ya yürürken gangsterlerin ellerinde Tommy Gun, arabayla yanınızdan geçtiğini görürsünüz. Bir eğitim, eğlence ve turizm formu olabilir. 10 yıl içinde, Magic Leap gibi MR teknolojilerinin, eğer daha fazla olmazsa bile en azından akıllı telefonlar kadar çok kullanılacağına inanıyorum.”

 Herkes gibi biz de MR teknolojisinin başarılı oluşunu bekliyoruz, lakin kullanıcı seviyesine inmesine biraz daha var gibi görünüyor. Sonuçta VR cihazları üst seviyesiyle, alt seviyesiyle piyasaya sürülmeye başlandı ve çıkışını(ülkemiz özelinde henüz olmasa bile dünya genelinde) yaptı. Tabii MR’ın geç gelmesi her anlamd kötü bir durum değil. Umalım VR’ın çıkış fiyaskolarından MR tarafında ders alınsın.