YAZAN C. Serpil Ulutürk

Kule! Kule! Gözüme uçak kaçtı!

Pırıl pırıl bir hava, uçsuz bucaksız bir deniz, cennet gibi bir ada… Tam olarak öyle denemez çünkü bu adanın üstünde yanan, patlamaya hazır uçaklar dolanıyor! Final Aproach, askeri bir üs olarak kullanılan bir adada uçak ve helikopterleri sağ salim piste indirmeye çalıştığımız şirin mi şirin bir oyun.

İşin içinde uçaklar olunca insanın aklına hemen Flight Simulator tarzı ciddi oyunlar geliyor ama hayır, Final Approach daha ziyade çocukken salondaki halının üstüne dizdiğiniz maket uçaklarla oynadığınız türden bir oyun. 

Ve bu hissi o kadar iyi veriyor ki kafanızdaki sanal gerçeklik kaskını unutturuyor.

finalapproach5

Martıları Pistten Alalım

Final Approach’ta tüm kontrol parmağınızın ucunda. Havadaki uçaklardan birini seçiyor, parmağınızla ona güvenli bir rota çizerek uçağı (ya da helikopteri) piste indirmeye çalışıyorsunuz. Tabii tüm oyun bundan ibaret olsa çok çabuk sıkılabilirdik ama oyunda kontrol etmeniz gereken daha pek çok şey var. Örneğin pist zaman zaman işgalci martılar yüzünden kullanılamaz oluyor, uçağınız acil inişe geçmeden önce gidip pisti temizlemeniz gerekiyor. 

finalapproach3

Aynı şekilde yanarak inen uçaklarınızı da piste gidip söndürmezseniz patlıyorlar ve inmiş olsalar da görev başarılamamış oluyor. Adayı genel olarak gördüğümüz strateji haritası ve pistte küçük işlerimizi hallettiğimiz yakın plan görüntü dışında bir de kumanda odamız var. Oyuna burada başlıyor ve görevlerimizi almak için de bölüm aralarında yine buraya uğruyoruz.

finalapproach2

finalapproach1

Çok fazla atlayıp zıplayacağınız bir oyun değil Final Approach ama görevler ilerledikçe aynı anda çözmeniz gereken sorun sayısı kontrolden çıkıyor ve hepsine birden yetişeceğim derken ter dökmeye başlıyorsunuz. Bir yandan çok eğlenceli, bir yandan fazlasıyla zorlu. Bir yandan da dünyasına çok hızlı adapte olacağınız için, ne kadar yorulduğunuzu ancak kaskı kafanızdan çıkardığınızda anlıyorsunuz.

finalapproach6

Acil İniş Benim Göbek Adım

HTC Vive ile test ettiğimiz Final Approach’un Oculus Rift için de ayrı bir versiyonu bulunuyor. Birini diğerine tercih etmenize neden olacak büyük farklar taşımıyor bu sürümler. Zaten her durumda bu oyunu edinmeniz ve oynamanız gerekiyor, çocukluk anılarınızın canlanacağını garanti ederiz!

finalapproach7

 

Tür: Basit Eğlence, Simülasyon

Fiyat: 39 TL (Steam)

 

NOT: 8.0

 

İLGİLİ BÖLÜMLER