ODTÜ Dâhil On İki Üniversite Daha VR First’e Katıldı

YAZAN Cem Bilgiç

VR’sız üniversite kalmasın

VR First, sanal gerçeklik teknolojisinin gücünü ve potansiyelini keşfetmeye meraklı herkese üst düzey donanım ve teknolojik imkânlar sunmak için tasarlanmış akademik bir girişimdir. Bu program, Crytek ile birlikte VR’ı destekleyen öncü donanım firmalarıyla birlikte çalışarak kampüslerinde VR teknoloji laboratuvarları kurmak isteyen dünya çapındaki eğitim kurumlarını destekler. VR First katılımcılarının, Crytek’in CRYENGINE yazılımına ve VR geliştirme için gereken son teknolojiye tam erişim imkânı bulunur. VR First’ün temel amacı VR dünyasında yeni yetenekleri ortaya çıkartmak ve bu heyecan verici teknoloji için küresel bir topluluk oluşturmaktır.

Tüm dünyada, üniversitelerde VR’a adanmış tesislere olan talep artarken VR First, on iki yeni akademik kuruluşun daha bünyesine katıldığını duyurdu. Bu senenin başında kurulan VR First girişimi böylelikle toplamda 26 üniversiteyle işbirliği sağlamış oluyor. Her bir akademik ortağın kampüslerinde birer VR First laboratuvarı kurulacak ve bu laboratuvarlarda öğrenciler iş ve teknoloji liderlerinin sunduğu VR geliştirme araçlarına ve rehberliklerine erişebilecekler.

On iki yeni üniversitenin VR First’le güçlerini birleştirmesiyle, girişim ilk kez Asya kıtasına ve böylelikle yepyeni ülkelere de yayılmış oldu. Akademik partnerlerin tam listesi:

Dania Yüksek Eğitim Akademisi (Danimarka); Darmstadt Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (Almanya); Doña Ana Community College (ABD); Hamburg Üniversitesi (Almanya); Heidelberg Üniversitesi (Almanya); HTW Berlin – Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (Almanya); Uluslararası Tasarım Okulu – Rubika (Fransa); Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Türkiye); NHTV Breda Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (Hollanda); Sogang Üniversitesi (Güney Kore); New York Eyalet Üniversitesi - Oswego (ABD); VIGAMUS Akademisi (İtalya).

crytekvrfirst-1