YAZAN Cem Bilgiç

SteamVR çeşitleniyor

Dünyanın en geniş açık kaynaklı sanal gerçeklik konsorsiyumu Open Source Virtual Reality’nin (OSVR) kurucu ortakları bugün yeni bir duyuruyla Steam’deki OSVR içeriğine destek sunan Steam güncellemesini açıkladılar. Habere göre, üniversal VR içeriği artık tek bir dağıtım noktası üzerinden ulaşılabilir olacak.

Bu gelişmeyle ilgili olarak OSVR’ın yetkilisi Christopher Mitchell şu şekilde konuştu: “Bu gelişme, yani kullanıcıların daha çok donanım ve içeriğe erişimini sağlamak ve Valve ile OSVR’ın ortak vizyonu olan herkese tamamen açık VR içeriğini mümkün kılmak, VR açısından büyük bir dönüm noktası.” Buna ek olarak Valve tarafından gelen yorumlar da iyi yönde. Valve yöneticilerinden Augusta Butlin “OSVR oyunlarına desteğimizi duyurmaktan mutluyuz. Steam tüm geliştiriciler için bir açık platform ve OSVR desteği eklemek Steam’deki milyonlarca oyuncuya devasa içerik sunma yolunda atılmış büyük bir adım.” şeklinde konuştu.

Uyumlu içeriğin yanındaki OSVR ikonları ve ekli filtre fonksiyonları, OSVR başlığın HDK serisi gibi ve dâhil olmak üzere OSVR uyumlu donanıma sahip kullanıcıların OSVR’lı deneyimleri bulmak için yaptığı aramaları daraltmalarını sağlıyor. Steam’de, şu an için 32 adet OSVR uyumlu oyun mevcut veya platforma eklenmek üzere.