YAZAN Cem Bilgiç

Death Stranding VR?

Global oyun sektörünün sembol isimlerinden biri haline gelen Hideo Kojima, katıldığı Audi Innovation Awards’ta sanal gerçeklik teknolojisi ile ilgili soruları cevaplandırdı. VR teknolojisini çok sevdiğini belirten Kojima, sanal gerçekliğin henüz tam performansına ulaşmadığını, gelecek senelerde çok daha güzel oyunlar görebileceğimizi belirtti.

“VR teknolojisini gerçekten çok seviyorum. Şu an bile oynayabilirim aslında! Ancak bildiğiniz gibi, şu sıralar Death Stranding’le zaman geçiriyorum. Piyasada çok sayıda VR oyunu var ancak çok sevdiğim bir oyun şu ana kadar görmedim. Bu yüzden kendi VR oyunum üzerinde çalışmak istiyorum. (Gülüyor) İnsanların farklı yollarla insan duygularını anlatmaya çalışmaması beni hayal kırıklığına uğratıyor. Filmler, yaptıkları şeyi çok iyi yapsalar da, oyunlar filmlerin yapamadıklarını yapabilir. VR teknolojisi de burada büyük farklılıklar gösterebilir. Bu farklılığı kullanarak da VR, insanlara daha önceden verilmesi imkânsız duyguları aktarabilir. Bu çok büyük bir şey ve kimse bunu şu ana kadar kullanmadı. Yapımcılar şu an VR’ı geleneksel oyunların bir eklentisi olarak görmekte, ama bana göre VR bir eklentiden çok daha fazlası” – Hideo Kojima

Sanal gerçekliği çok sevdiğini her fırsatta dile getiren Kojima, VR teknolojisinin geleceği hakkında çok heyecanlı olduğunu da belirtmiş. VR oyun geliştiricilerine de tavsiyeler veren Kojima, VR oyunları ufak deneyimler olarak düşünülmemesi gerektiğini, çok daha geniş kapsamlı ve karakterin duygusal hallerini aktarabilen VR oyunların yapılmasını istediğini belirtmiş. “Darısı kendi oyununun başına” demek istiyorum sevgili okurlarımız. Death Stranding’i VR olarak oynamayı düşünmek bile bizleri heyecanlandırmaya yetti de arttı. Peki, bu konuda siz neler düşünüyorsunuz? Death Stranding’i VR olarak oynamak ister miydiniz?

İLGİLİ BÖLÜMLER