Microsoft, VR'a Karşı Daha Açık ve Kapsayıcı Bir Yaklaşım Alıyor

YAZAN Gencer Fenercioğlu

Windows, başlamak için kolay bir alan oalrak görülüyor

Xbox'un başkanı Phil Spencer, şirketin "daha açık ve kapsayıcı" bir yaklaşım seçtiğini söyleyerek Microsoft'un sanal gerçeklik planlarına ışık tutmak için öne çıktı.

Phil, Gamasutra ile yapılan Soru & Cevap'ta, "Desteklediğimiz platformlarda mümkün olduğunca açık olmaya çalışacağım," dedi.

Spencer, Microsoft'un neden oyun platformunu spesifik bir VR donanım parçasına bağlamayı durdurduğunu açıkladı ve sanal gerçekliğin hala yeni bir sistem olduğunu belirtti. "Bence VR ile on yıllık bir yolculuk içerisindeyiz ve hala bunun başındayız," dedi.

Bununla birlikte, Microsoft'un halihazırda bir planı olmadığını söylemek doğru olmaz. Spencer, "Donanım açısından daha fazla konuşacağız, bir plan var," dedi.

Yetkili ayrıca Microsoft'un karşılaşabileceği sorunlardan birini vurguladı ve "daha açık ve kapsayıcı yaklaşımı" muhtemelen kapalı platformlara sahip olanlar tarafından olumlu karşılamayacaklarını belirtti. "Sorun, muhtemelen bundan hoşlanmayacak kapalı ekosistemler yaratan diğer insanlar, muhtemelen oynamak istemeyecekler," dedi.

Bu nedenle Microsoft, halihazırda bir başka yerde oyunlarını dağıtmalarına izin verirken, Windows üzerinde çalışmak üzere bir münhasırlık sözleşmesine bağlı olmayan VR oyun geliştiricilerini davet ediyor. Spencer, "İnsanlardan sadece şu an inşa ettikleri VR ürünlerini kullanmalarını istiyoruz" diye belirtti. "Windows, başlamak için en kolay alan, bu yüzden şimdiye kadar VR planımız daha Windows odaklı olmuştur," dedi.

Spencer, geçtiğimiz yıl E3'te yaptığı açıklamada, Microsoft'un yeni konsolunda VRM'yi destekleme konusundaki taahhüdünü teyit etmişti. "Scorpio'da VR'ı destekleyeceğiz, bence önemli bir konu, biraz da olsa güzel VR deneyimleri yaşanıyor," dedi.