Apple Duyurdu - Mac'lere VR Desteği Geliyor

YAZAN Gencer Fenercioğlu

iMac VR içeriği oluşturmak için iyi bir platform olabilir mi?

Apple, WWDC 2017 etkinliğinde SteamVR ve harici GPU muhafaza desteği için macOS desteğini duyurdu. Yani Mac dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarına sanal gerçeklik desteği geliyor.

Konferansta Apple, VR'ın MacBook'ta nasıl çalıştığını bir HTC Vive demosuyla birlikte gösterdi. Apple'a göre, VR desteği, geliştirici kiti Metal 2 ve en son Mac donanımının yanı sıra yeni macOS'tan daha iyi bir performans sergiledi. Buna ek olarak, Metal 2, hem Unity hem de Unreal oyun motorlarıyla birlikte SteamVR SDK'yi destekleyecek.

Apple'ın basın duyurusu şu şekilde: "VR şirketleri önde gelen Mac'lerde VR yeniliklerini bu yıl ileride kullanmak için Apple'a katılıyor. Valve, macOS için SteamVR platformunu optimize ediyor ve HTC Vive kulaklığının bağlantısını etkinleştiriyor; Unity ve Epic Games ise VR geliştirme araçlarını macOS'a getiriyor."

Bununla birlikte, Google, Intel ve Apple gibi büyük şirketlerle ortaklığı bulunan Vive, yeni duyurulan harici GPU'yu kullanarak, geliştiriciler ve içerik üreticilerinin, MacBook'larıyla Vive'a erişmek için SteamVR ve yeni MacOS'ların bir betası olan High Sierra'yı kullanabileceklerini de açıkladı.

İçerisinde AMD Radeon RX 580 ekran kartı, Thunderbolt 3 konektörü ve USB-C olacak harici GPU'lar için henüz belirli bir fiyat yok. High Sierra ise bu sonbaharda bedava olarak çıkacak.