Samsung'dan Telefonsuz Çalışan VR Başlığı Geliyor

YAZAN Gencer Fenercioğlu

Samsung'un gizli VR başlığı açığa çıktı

Akıllı telefon pazarının liderlerinden birisi olan Samsung, geçtiğimiz yıl sanal gerçeklik sektörüne de adım atmıştı.

Samsung’un Oculus ile birlikte tasarladığı ve akıllı telefonları ile uyumlu olarak çalışan Gear VR isimli sanal gerçeklik gözlüğü günümüze kadar 5 milyondan fazla satış elde etti. Kısa sürede bu kadar satış yapan Gear VR, telefon haricinde farklı donanımlara ihtiyaç duymadan her yerde rahatlıkla kullanılabiliyor.

Samsung şimdi, cihazı kullandığınız her seferde telefonunuzu takıp çıkarmanızı gerektirmeyen ve telefonla çalışan bir sistemde uygulanması zor olan bazı özelliklere de sahip olacak bağımsız bir kulaklık üzerinde çalışıyor.

>Broforce'un Yapımcılarından Şiddet Dolu Bir VR Oyunu: Gorn

Cihazdaki kullanılan göz takibi teknolojisini geliştiren şirket olan Visual Camp, Samsung'un hepsi bir arada kulaklığının erken bir versiyonunu sergiledi. Exynos VR III, dahili bir ekrana, akıllı telefona benzer bir işlemciye ve sanal gerçeklik uygulamaları için ihtiyacınız olan diğer teknolojilere sahip bir başlık.

Geliştirilme sürecinde olan bu cihazın özellik bakımından önceki cihazlara göre çok daha üstün olacağı söyleniyor. Cihazın sadece göz takibi yapmadığı, bunun dışında el, ses ve mimik takibi de yaptığı belirtiliyor. Gelişmiş göz takibi sistemi sayesinde kullanıcının baktığı yerde görüntü odaklanıyor.