Facebook, Rift'e Göre Daha Ucuz Bir VR Başlığı Üzerinde Çalışıyor

YAZAN Gencer Fenercioğlu

200 dolarlık bağımsız VR başlığı

Facebook, düşük maliyetli, bağımsız bir Oculus VR başlığı üzerinde çalışıyor. Bloomberg'e göre, şirketin yaklaşık 200 dolara satmayı hedeflediği cihaz 2018 yılında piyasaya çıkacak.

Bu yeni VR bağlığı, şu anda 400 dolara satılan Facebook'un mevcut Oculus Rift başlığına göre daha az güçlü olacak. Çünkü Rift, VR kurulumu için size 3500-4000 TL daha masraf çıkartan, üst düzey grafik işleme özelliğine sahip harici bir bilgisayar gerektiriyor.

Öte yandan, 200 dolarlık başlık kendine yeten bir cihaz olacak ve cihazı çalıştırmak için bir telefon ya da bilgisayar kullanmanız gerekmeyecek. Bloomberg'e göre bu fikir, kullanıcılara başlıkları kısa bir süre içerisinde hazır hale getirme imkanı tanıyarak, basit VR oyunlarını ve 360 derecelik videoları tüketmeyi daha kolay bir hale getiriyor.

Facebook, bundan daha önce, kod adı "Santa Cruz" olan ve Rift'e benzer özelliklere sahip üst düzey bir bağımsız başlık üzerinde çalıştığını açıklamıştı. 200 dolarlık bağımsız cihaza ayrı bir çaba harcanıyor gibi görünüyor ve bildirildiğine göre Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi ile birlikte geliştiriliyor.

Bağımsız VR başlığı geliştirip satmak isteyen tek şirket Facebook değil. Samsung da bağımsız bir VR başlığı üzerinde çalışıyor. Google, Mayıs ayındaki I/O geliştirici konferansında HTC ve Lenovo ile birlikte kablosuz Daydream başlıkları geliştirdiğini açıklamıştı.

Ancak, bu cihazların Facebook'un yeni başlığından daha güçlü olması bekleniyor ve büyük olasılıkla 500 dolara ya da daha yüksek bir fiyata satılacak.