YAZAN Gencer Fenercioğlu

Sanal gerçeklik ucuzlamaya başladı

Sony, iki PlayStation VR paketinin fiyatını düşürüyor.

Şirket, daha önce sadece kulaklığı içeren 399 dolarlık (Türkiye fiyatıyla yaklaşık 2000 TL) çekirdek PSVR setini liste fiyatı 59 dolar (Türkiye'de yaklaşık 300 TL) olan Playstation 4 Kamera ile satmaya başlayacağını duyurdu. İçerisinde kamera, iki PlayStation Move kontrol cihazı ve Sony tarafından üretilen mini oyun koleksiyonu PlayStation Worlds bulunan 499 dolarlık (Türkiye fiyatıyla yaklaşık 3200 TL) PlayStation VR Launch Bundle ise 449 dolara düşecek. Her iki paket de 1 Eylül'den itibaren ABD ve Canada'da indirimli olarak satılacak.

PlayStation VR genellikle sadece bir VR başlığı olarak tanıtıldı, ancak onu kullanmak için harici kameraya ihtiyaç duyduğunuzdan, VR deneyimini yaşayabilmek için, başlık için vereceğiniz fiyatın üzerine başka masraflar da ekleniyordu. Sony şimdi bu indirimi resmi ve kalıcı hale getiriyor. Ancak, bu indirimin Avrupa ve Türkiye fiyatlarına ne zaman yansıyacağı daha belli değil.

Üç büyük high-end VR başlığı da bu yıl fiyat düşüşleri gördü; HTC, Vive'ı geçen hafta 599 dolara düşürdü. Oculus, Rift VR başlığının fiyatını geçtiğimiz ay 499 dolara düştü. Oculus ve HTC ile karşılaştırıldığında, Sony'nin küçük bir indirim yaptığı görülüyor ancak PlayStation VR'ın rahatsız edici gizli maliyetlerinden birini ortadan kaldırıyor ve tüm platformu daha çekici hale getiriyor. Bakalım cihazların Türkiye fiyatlarında nasıl değişiklikler olacak.

İLGİLİ BÖLÜMLER