Türkiye'nin İlk Sanal Gerçeklik Merkezi: VR First Programı

YAZAN Sistem Yöneticisi

Sanal gerçekliğe adım adım

Crytek ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile kurulan Türkiye’nin ilk Sanal Gerçeklik (VR) merkezi ve Crytek’in başlattığı VR First programının global lansmanı bugün Bahçeşehir Üniversitesi Galata Kampüsü’nde gerçekleştirilen basın toplantısında duyuruldu.

Yenilikçi fikirlerini hayata geçirmek isteyen genç geliştirici ve girişimciler, VR First programıyla birlikte isteklerine cevap bulabilecekler. Bu program aracılığı ile; Sanal Gerçeklik (VR) teknolojisinin potansiyelini göstererek, farkındalık yaratılması ve VR geliştiricilerin ihtiyaç duyduğu tüm profesyonel donanıma ulaşması amaçlanıyor. Bahçeşehir Üniversitesi Galata Kampüsü’nde yer alan bu merkezde AMD, Logitech ve MSI gibi büyük firmaların desteğiyle geliştiriciler, son teknoloji donanım ve VR ekipmanları kullanarak CRYENGINE teknolojisi sayesinde projeler geliştirebilecekler. 

 

Crytek’in Kurucu Başkanı ve CEO’su Cevat Yerli de Türkiye'deki bu önemli lansman için buradaydı. Yerli yaptığı konuşmada, “VR First programının ilk adımını Türkiye’de Bahçeşehir Üniversitesi ile atmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu merkezden edinilecek bilgi birikimi sayesinde, Türkiye ve dünya çapında diğer akademi kurumlarıyla da işbirliği yaparak, öğrenciler, araştırmacılar ve geliştiricilere VR teknolojisiyle projeler geliştirmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Günümüz VR teknolojisi, CRYENGINE’in gücünü kullanarak benzersiz ve etkileyici deneyimler sunmamıza olanak sağlıyor. VR First programı kapsamında, VR geliştiricilerinin bu merkezdeki tüm olanakları kullanarak neler ortaya çıkarabileceğini görmek için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

VR First programıyla ilgili daha fazla bilgi almak için http://vrfirst.cryengine.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

İLGİLİ BÖLÜMLER