Oculus Rift'in Oyunları HTC Vive'da Çalışmayacak!

YAZAN Yasin Madyb İlgün

Cross VR hayalleri suya düştü...

 Kısa süre önce yayımladığımız bir haberde Oculus Rift'e özel çıkan bazı oyunların HTC Vive'da çalışmasını sağlayan bir yazılımdan bahsetmiştik. Ancak Oculus Rift'in yöneticileri, kısa sürede konuya parmak bastı ve bu yamanın bir "hack" olduğunu ve bu durumu tolere etmeyeceklerini söylediler.

İşin komiği, Rift'in oyunları bu yama ile birlikte Vive'da çok daha akıcı ve kaliteli performans gösteriyordu.

Oculus'un olayla ilgili olarak yaptığı açıklamada "Bu yazılım bir hacktir ve bunu göz ardı edemeyiz. Kullanıcılarımızın bilmesini isteriz ki bu oyunlar gelecekte diğer VR araçlarında çalışmayacaktır. Aplikasyonlara, oyunlara ve direkt olarak aracımıza güncelleme yaptıkça bu uyumluluk hackini muhtemelen bozacaktır." ifadeleri kullanıldı.

Neticede kendi platformlarına özel oyun geliştirdikleri için Oculus'u da haklı buluyor insan, neticede oyun konsollarında da aynı rekabet var ve bu sayede Last of Us, Halo, Uncharted vb. pek çok harika oyunu oynama şansı buluyoruz. Üstelik bu oyunlar ve aplikasyonlar aynı zamanda birer satış aracı. Her ne kadar gönül çapraz-platformu desteklese de Oculus Rift'in bu projeye şu an için destek vermeyeceğini tahmin etmek çok da güç değildi.

 

İLGİLİ BÖLÜMLER