Facebook Oculus Rift'in Hakkını Verecek Gibi Duruyor!

Facebook'un VR atılımları bitmek bilmiyor!
YAZAN Onur Kaya

Facebook'un VR atılımları bitmek bilmiyor!

F8 adıyla bilinen, Facebook geliştirici konferansında söylenene göre, Facebook'un önümüzdeki 10 yılı kapsayan yol haritasının sonunda, AR entegrasyonlu bir VR gözlüğü var. Biz Oculus sosyal medya devi tarafından satın alındığında şaşkın şaşkın "ne alakası var?" diye bakmıştık ama bir bildikleri olmalıydı tabii ki, varmış ve artık malumunuz olduğı üzere nihayetinde buymuş.

Sonuçta bu amaçla yapmak istenen şey, tahmin edebileceğiniz gibi kapsamlı, kullanıcı tabanı geniş bir ekosistem oluşturmak ve televizyon benzeri servisleri, bir app store üzerinden satmak. Tabii işin bu kısmının tutması için ciddi seviyede bir içerik üretimi gerekecek ki, bu da eski Microsoft araştırmacısı Rick Zeliski liderdliğinde büyüdükçe büyüyen araştırma takımı tarafından yapılacak. Bahsi geçen takım her ne kadar devasa boyutlara erişmiş olsa bile, Oculus'un model üstüne model geliştirerek bir çift güneş gözlüğü formuna sokulması tabii ki uzun zaman alacak, yine de geleceği parlak olacak orası bariz.

oculus-goal-1

Facebook “siber güneş gözlüğü” planlarının yanında, bir de sosyal sanal gerçeklik tanıtımı yaptı. Tanıtımda, aralarında 35 mil mesafe bulunana iki kişi sanal ortamda buluştu, el ve kafa hareketlerinin yanında sesle çok doğal bir iletişim kurdular. Gerçekte ise ellerinde Oculus Touch kontrol cihazları tutan, iki Oculus Rift kullanıcısıydılar. Kendilerini 360 derecelik fotoğrafların içinde buldular, selfie çektiler bir şeyler karaladılar… Sonuçta Facebook’un VR kısmına odaklanmakta ne kadar haklı olduğu bir kere daha belli oldu. Yürümeyen uzun mesafe ilişki mefhumuna çare olurlar mı, orasını zaman gösterecek artık :)

 

*Bu haber, uploadvr.com sitesinden alınmıştır.