Oculus'un Kickstarter Rekoru Kırıldı!

Sesi algılama şekliniz değiştiren kulaklıklara hazır olun!
YAZAN Onur Kaya

Sesi algılama şekliniz değiştiren kulaklıklara hazır olun!

 2012 yılında, Oculus Rift Kickstarter kampanyasında 9522 destekçiden 2.4 milyon dolar bağış toplayarak, sanal gerçekliğe yönelik en çok para toplayan kampanya olma ünvanını ele geçirmişti.

Lakin artık o ünvanı selefine, OSSIC X’e devretti. OSSIC, üç boyutlu kulaklıkları için 10000 destekçiden 2.6 milyon dolar toplayarak yeni rekorun sahibi oldu. OSSIC Bir gün önce kapanan Kickstarter kampanyasının sonrasında OSSIC X’i 299 dolardan ön siparişe açacak. CEO Jason Riggs’in doğruladığına göre destekçilerin siparişleri Ocak 2017 gibi yollanmaya başlayacakken normal müşterilerinkiler Şubat ayında sahiplerine kavuşacak.

ossic-x-1

Aşağıda Jason Riggs’in Upload VR sitesiyle yaptığı röportajın bir çevirisini bulabilirsiniz;

Öncelikle tebrikler!

Teşekkürler! 2.6 milyon dolarlık bir fon toplamış olmaktan dolayı heyecanlıyız çünkü destekçilerimiz için ek hedeflere ulaşmayı başardık. Bu mobil ve konsollar da dahil olmak üzere daha fazla platforma yazılım geliştirmemize imkan sağlayacak ve bu şekilde bu tecrübeyi daha fazla insana ulaştırabilecek, OSSIC’i bütün cihazlarıyla kullanabilmelerini sağlayabileceğiz.

Sayıları on bini aşan destekçilerinize söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Destekçilerimize inanılmaz derecede minnettarız. Bize çok çok yardımcı oldular ve kulaklıkları yapış sürecimizde göz önünde bulundurduğumuz geribildirimler sağladılar. İnsanların sesleri işitme şeklinde bir devrim yapmamıza yardım ediyorlar.

Sizce bu kampanya neden böyle çılgın bir başarı yakaladı? Bu kadar büyük olacağını düşünmüş müydünüz?

Kampanya gerçekten beklentilerimizi aştı. Neden başarılı olduğu konusuna gelince, bence sanal gerçeklik insanları tamamıyla insanı içine çeken tecrübeler yaşama olanağı konusunda heyecanlandırdı ve seslerin de bu tecrübelerin bir parçası olduğunu fark ediyorlar.

OSSIC buradan nereye gidecek? 2,5 milyon dolar çok büyük para. Hepsi nereye gidecek? Bu paraya sahip olmak size daha önce mümkün olduğunu düşünmediğiniz bir şey yapma olanağı veriyor mu?

Aslında sağlanan fonun çoğu bu yeni ürünü imal etmeye gidecek. Bunun ötesinde, destekçilerimiz için daha konsolar ve mobil gibi çok platforma destek sağlamamızı izin verecek. Ayrıca, takımımıza anahtar öneme iş alımları yapacak teknolojiyi sunabilmemize imkân sağlayacak.

OOSIC başka tür yatırımlar/gelir kaynakları peşinde koşuyor mu?

OSSIC, Kickstarter kampanyamızın bitişinin ardından web sitemizde direkt ön  siparişler açacak.

OSSIC’in Oculus ile ilişkisinin nasıl bir doğası var? OSSIC X ile ilgilenmiş görünüyorlar. İki grubun arasında daha derin bir bağlantı var mı? Oculus VR endüstrisine bir çeşit “vaftiz baba” mı oluyor?

Oculus ile resmi bir ilişkimiz yok ama VR’ı kullanıcı seviyesine getirmekte bir öncü oldukları kesin. An itibariyle sanal gerçeklik üzerinde çalışan bütün şirketler, onların yolu açmasından gelen heyecan ve farkındalıktan faydalandılar.

Bir OSSIC 2 gelecek mi yada yakın gelecekte başka bir Kickstarter olacak mı?

Kulaklıklarımız fonksiyon ekleyebileceğimiz akıllı, geliştirilebilir bir dijital platform olmaları için tasarladık. Kulaklıklarımızı sunabilmek ve destekçilerimiz için havalı yeni özellikler açabilmek için çalışıyoruz, o yüzden yakın zamanda başka bir Kickstarter için planlarımız yok.

ossic-x-2