The Verge Ekibinden Eğlenceli Vive & Rift Karşılaştırması!

İkiz değil onlar!
YAZAN Onur Kaya

İkiz değil onlar!

 

Bazı şeylere yetişmek yada aralarında seçim yapmak için ikiye bölünmek gerekiyor malumunuz, VR savaşı da biraz öyle. Oculus mu iyi, HTC Vive mı? Zuckerberg mi döver, Gabe mi? Konsolcuların Sony & Microsoft savaşı gibi üstün ırk PC kullanıcıları da VR konusunda mı ikiye bölünecek? Peki, bölüne bölüne gelişmiş bir organizma haline gelmeyi becerebilecek miyiz? Ohoo, ben buradan Civil War’a bile giderim, bölünürsek düşeriz, birleşirs--öhm, konuya dönelim.

Verge editörü Abi Robertson da kendi içinde bölünmüş iki sanal gerçeklik cihazını incelerken. Gerçekten zor karar vermek, hangisini almanın daha mantıklı olduğu konusunda karar vermeyi kolaylaştırıcı bir faktör yokken… Sonuçta The Verge iki cihazı kısa ve öz bir biçimde karşılaştırmayı, bunu yaparken de bir yandan eğlenceli bir video ortaya çıkarmayı başarmış! Listeledikleri artı ve eksilere gelirsek;

-Kontrol sistemleri farklı; Rift Xbox One gamepad ile oturup oynamaya müsait tasarlanmışken Vive biraz daha deneysel tarzıyla vücut hareketlerinizi izleyen lazer izleyiciler ve hareket algılayıcı kontrol cihazları kullanıyor. Hareket algılayıcılar, oynanışı üç boyuta taşımak açısından epey deneysel olsa da nihayetinde sundukları tecrübeler daha farklı.

-HTC Vive(800 dolar) ve Oculus Rift(600 dolar) arasında 200 dolarlık bir fiyat farkı var ama fiyat farkına ek olarak deneyim farkı da Oculus Touch’ın çıkışıyla biraz kapanacak gibi görünüyor. Yine de Touch kontrollerin işin geliştirme tarafında ne kadar rağbet gördüğü belirleyecek biraz da durumu.

-HTC Vive’ın odaya kurulumu, lazer izleyiciler yüzünden Oculus Rift’e kıyasla çok daha meşakkatli. Yani işte geldim biraz da başka dünyaya kaçayım derseniz, kısıtlı vakitte işiniz zor, ki sonrasında etrafı toparlaması var bir de.

-Oculus’un exclusive oyun kataloğu geliştirmek gibi bir derdi varken, Valve’ın böyle bir maksadı yok, yani aradaki donanımsal fark azaldığında Oculus daha cazip bir hale gelebilir ama konuşmak için henüz çok erken.