Donanım İnceleme - WD_BLACK SN750 500GB SSD

Piyasadaki en hızlı SSD'lerden biri

SSD alemlerinin en iddialı markalarından WD_BLACK, özellikle Samsung EVO serisiyle en yüksek performans için uzun süredir sıkı bir rekabette. Haliyle yeni modeli de heyecan yarattı, özellikle bizde. Ama yakından baktığınızda geçen sene çıkan SN700 modelinden çok da farklı değil. Aynı bellek modülleri ve kontrol çipini kullanıyor.

SN750’nin yenilikleriyse seriye 2TB’lık modelin eklenmesi, firmware’in yenilenmesi ve fiyatın düşmesi.

Anlayacağınız SN750 bir parça ara bir model. Ama bu kötü olduğu anlamına gelmiyor çünkü SN700 zaten çok yüksek performanslı bir modeldi. SN750 de 3.430 MB/s’yi bulan okuma ve 2.600 MB/s’yi bulan yazma hızıyla piyasada bulabileceğiniz en hızlı SSD’lerden biri. Aynı ayardaki Samsung 970 EVO’yla kıyasladığımızda hemen hemen aynı performanstalar. Bazı benchmark’larda biri bazılarında diğeri %5 öne geçiyor.


WD_BLACK SN750’nin piyasadaki tüm SSD’lerin önüne geçen özelliğiyse sadece 9 Watt’lık güç tüketimi. Bu yüzden de Western Digital yeni firmware’le birlikte Dashboard’a yeni bir özellik eklemiş. Artık SSD’nizi oyun moduna alabiliyorsunuz. Bu da sürücünün uyku moduna geçmesini engelleyerek sürekli hazırda tutuyor. Getirdiği performans artışı oldukça düşük ama SN750’nin en üst performansı hedeflediğini düşünürseniz bu da bir kâr.

Ayrıca WD SSD Dashboard yazılımının piyasadaki en iyilerden biri olduğunu da ekleyeyim.

Kısacası SN750 çok sağlam bir ürün, ancak ortalığı yıkacak kadar da fark getirmiyor. Sanıyorum bunun için gelecek sene çıkması muhtemel 96 katmanlı yeni modelini beklemek gerek. Performans olarak çok güçlü olsa da 900TL’lik fiyatı yüzünden fiyat/performans oranı hayli düşük. Bu yüzden SN750’yi fiyatta derdi olmayan ve mutlaka en yüksek performansı hedefleyenlere öneriyorum.

Video incelememizi de aşağıdan seyredebilirsiniz:

Başa dön
YORUMLAR
arda-vila
6 Temmuz 2019 18:14

PCI-e 4.0 ssdler çıksa da hele, anakarttır ryzen 3tür sistemi yenilesek

Parolamı Unuttum