Captain Marvel İnceleme

Bu bir kuş, bu bir uçak, bu bir kedi...

MCU'nun yeni karakteri Captain Marvel sonunda vizyona girdi. Carol Danvers'ın kozmik serüvenini çok fazla merak etmesem de, Avengers: Endgame öncesi son durak olan Captain Marvel'a gitmemezlik olmazdı. Sinemada yerimizi aldık. Normal şartlarda MCU filmlerinde çok fazla dolmayan salon, oldukça doluydu. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olması nedeniyle de normalin üstünde bir kadın seyirci sayısı vardı. Zaten filmin asıl konusu da çıktığı güne uygun bir şekilde Kadın Gücü'ne vurgu yapmaktı. Bu konuda başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Her Şey İçin Teşekkürler Stan!

captainmarvelincelemehaberici1

Filme girmeden önce şunu söylemeliyim, başlamadan önce çıkan Marvel Logosu tamamen Stan Lee'ye adanmış harika bir görseldi, izlerken oldukça duygulandım. Sonunda yazan "Teşekkürler Stan" mesajı da şahaneydi. Buradan ben de Stan Lee'ye yarattığı bunca karakter, ve temellerini attığı şahane şeyler için sonsuz teşekkür ediyorum. Excelsior! Filmin başları tipik bir MCU filminden çok(Guardians of the Galaxy hariç) bir uzay filmi gibiydi. Hatta neredeyse Star Wars gibiydi. Uzaylı bir gezegen, uzay gemileri, uzaylı bir ırk, bir yerlerden Jar-Jar çıksa kanıksamazdım. Carol Danvers ya da Kree adıyla Vers, baya "eğlenceli" yapılmaya çalışmış. Tabii bir MCU filmi izlediğimiz için bu küçük şakalar artık sıradan hal geliyor. Fakat Jude Law'ın canlandırdığı Yon-Rogg ile olan sahnede "Mizah, dikkat dağıtır" repliği sanki MCU'yu bu konuda eleştirenlere bir gönderme gibiydi, öyleyse güzel olmuş. Değilse, sağlık olsun.

Filmin başlarında gördüğümüz Supreme Intelligence filme güzel yansımış. Her Kree vatandaşının bilinçaltında yatan en özel kişi şekline bürünüyor, burdan da hikayenin kırılma noktalarıyla ilgili ufak detayları en baştan yakalayabiliyoruz. Yönetmenler Anna Boden ve Ryan Fleck bizi filmde tutacak, meraklandıracak birkaç noktayı en başından beri vermişler. Bazen bu mesajlar bariz şekilde karşımıza çıkıyor, bazen de ince detaylarla.

Filmin uzay kısımları bittiğinde yani Dünya'ya indiğimizde ise tema birden değişiyor ve 90'ların içerisine giriyoruz. Zaten fragmanlarda da gördüğümüz Blockbuster dükkanına girdiğinde bu hissi yaşıyoruz. Filmin müzikleri de oldukça güzel seçilmiş. Buradan bir teşekkür de filmin müziklerini yapan Pınar Toprak'a. Kendisiyle ne kadar gurur duysak az, böylesine büyük bir filmde credits çıktığı sırada ismini görmek oldukça sevindirici oldu. Müzikler ile girdiğimiz 90'lar furyasına bir de 90'lar stili Nick Fury eklenince filmin keyif katsayısı yükselmeye başlıyor. Fury filme muhteşem bir renk katmış benim şahsen filmde en sevdiğim karakter oldu. 90'lar demişken bir arabayla kovalama sahnesi olmazsa olmazdı. Marvel da bunu fark etmiş olacak ki Fury'nin önderliğinde bir kovalama sahnesi izleyebildik. Filmin ilk yarısı daha çok neyin ne olduğunu anlamakla geçiyor, fakat Carol'un da hafızasının yerinde olmadığını düşünürsek bu durum filme bir eksi puan katmıyor.

Hepimiz Kardeşiz, Bu Kavga Ne Diye?

captainmarvelincelemehaberici2

Filmin ilk yarısında atılan hikaye tohumları ikinci yarıda toplanmaya başlıyor. Kree-Skrull savaşının detayları ortaya çıkıyor. Carol'un orijin hikayesini giderek daha detaylı öğrenmeye başlıyoruz. Söylenen yalanlar, tutulamayan sözler ortaya çıkıyor. Fakat Carol'un orijin hikayesi çizgi romanlara göre değişik bir hal almış. Hatta Carol'un mentoru ve Captain Marvel'ın isim babası olan Mar-Vell karakterinin geçmişi de değiştirilmiş. Tabii çizgi romanları MCU'ya uyarlarken yapılan bu değişiklikler artık bir klasik haline geldi. Çoğu karakterin orijini sinemaya uygun hale getiriliyor, ya da getirilmeye çalışılıyor. İkinci yarının ortalarına doğru plot twist şöleni başlıyor. Bu şölenin ortaya çıkmasında Carol'ün geçmişini hatırlamaya başlaması kilit rol oynuyor. Skrull-Kree savaşı hiç de göründüğü gibi değilmiş. Tüm bu git-geller arasında Starforce ekibi savaşa hazırlanıyor. Yeniden uzaya çıkıyoruz.

Kılık değiştirme konusunda uzman olan Skrulllar konsept itibariyle büyük potansiyel taşıyorlar. Fakat filmde bu konsepti yeterince işleyememişler. Yine de Ben Mendelshon'un canlandırdığı Talon karakteri harikaydı. Fury'nin ardından filmde en sevdiğim ikinci karakter oldu. Replikleri ve esprileri oldukça güzeldi. Hani o sıradan ve zorla yapılan MCU şakaları gibi değildi pek, bazıları öyleydi tabii ama geneli iyiydi. Mendelshon harika bir oyunculuğa imza atmış. Skrullara farklı bir anlam yüklemeye çalışmışlar, hatta oradan bile bir sjwlik yapmaya çalışmışlar. Zaten bütün film boyunca gözümüze sokulan bir "KADIN GÜCÜ!" mesajı vardı. Hatta bazı yerlde bu mesaj o kadar abartı oluyor ki, izlerken istemsiz bir şekilde "pff" sesi çıkartıyorsunuz. Salonda bir ara toplu "pff"lama merasimi gerçekleşti. Filmin niye 8 Mart'ta çıktığı daha bariz belli oldu. En başta dediğim gibi Avengers: Endgame suyu hürmeti olmasa bu kadar izlenir miydi bilmiyorum. Gerçi dünya genelinde nasıl bir izlenme yakalayacak henüz belli değil fakat sonuçta bir MCU filmi ve içinde bolca sjwlik var. Black Panther yaptıysa Captain Marvel da yapar. Disney yine gişeden galip ayrılmayı başarır.

"Gel Pisi Pisi"

captainmarvelincelemehaberici3

Filmin en "ikonik" karakterlerinden birisi de şüphesiz Goose idi. Kendisi filmin fragmanlarında da gördüğümüz kedi. Film ilk 8 Mart için duyurulduğunda, "8 Mart Kadınlar Günü, Kadın Süper Kahraman eksik olan şey ne? Tamam buldum, bir kedi!" diye düşünmüştüm. Marvel'da beni gibi düşünüp filme Goose'u eklemiş. İyi ki de eklemiş. Gerçi kendisine kedi diyoruz ama, o bir kedi değil. Flerken adında uzaylı bir ırka mensup bir canlı. Goose, Nick Fury'nin hayatında da unutulmaz bir ize neden olmayı başarıyor.

Yeniden ana karakterimiz Captain Marvel'a dönecek olursak, filmde bir kritik nokta var. O andan itibaren Carol Danvers, insan olmaktan da, Kree olmaktan da çıkıyor. Kriptonlu mu desem, ne desem bilemedim fakat süper güçlü hatta süper süper güçlü bir karaktere dönüşüyor. Filmden önce Samuel L. Jackson, Carol için en güçlü MCU karakteri demişti. Kesinlikle doğru söylemiş. Hatta bence Carol'u gereğinden fazla güçlü yapmışlar. Bu kadar güçlü olması ilerleyen dönem MCU için büyük bir sıkıntı yaratabilir. Çünkü ekibinizde Carol gibi bir karakter varsa, yenilmeniz pek mümkün gözükmüyor. Endgame içinde şimdiden Carol'un kilit bir role sahip olacağını söyleyebilirim.

Genel olarak MCU'yu seviyorsanız, Captain Marvel karakterini seviyorsanız, Endgame öncesi yeni bir karakteri tanımak istiyorsanız mutlaka gitmeniz gereken bir film olduğunu söyleyebilirim. Filmin eğlence konusunda pek bir sıkıntısı yok. Fakat eğlenceden kastım biraz bildiğimiz MCU mizahı ve Talos ile gelen birkaç ekstra şaka. Yine de Fury'nin gençliği, Carol'un orijin hikayesi ve bence ilerleyen dönemlerde MCU'nun baş kötülerinden olacak olan Skrullların temellerinin atıldığı film olarak izlenmeye değer olmuş.

Filmlere puan vermenin çok taraftarı değilim ama adettir diye bir puan vermek gerekirse 7/10 gayet adil olur gibi geliyor. Unutmadan filmde 2 adet after credits sahnesi var. İlki Endgame için oldukça önemli ama ikincisini beklemek çok da şart değil. Şimdi önümüzde 26 Nisan'da çıkacak bir Endgame var, onunla birlikte yepyeni bir MCU başlayacak gibi gözüküyor ve bu MCU'nun bence en büyük yıldızı bu filmde izlediğimiz Captain Marvel olacak.

SON KARAR
Öldürmez süründürür!
0.0
Artılar
Eksiler
YORUMLAR
Parolamı Unuttum