The Last Show of Mr. Chardish - İnceleme

Veeee perde!

Dürüst olmak gerekirse bir tür olarak yürüme simülasyonu oyunlarına nasıl bakmam gerektiğini bilmiyorum. Şöyle ki: Teknik olarak bu oyunlar “yürümek” dışında pek bir şey vaad etmiyor. Durum bu olunca sıkıcı şeyler olmalılar ve hatta oyun olarak bile sayılmamalılar değil mi? Yok öyle değil işte. Gerçekten keyif alarak oynadığım yürüme simülasyonu oyunları var. The Last of Mr. Chardish de sevinerek söylüyorum ki keyif alarak oynadığım yürüme simülasyonu oyunlarından. Peki ya sadece yürümekten ve sadece çok az miktarda başka bir eylem bulunduran bir oyun nasıl bu kadar keyifli olabiliyor?

Sahne tozunu son kez yutmak

Aslında oyunun anlattığı hikaye ilk başlarda pek de alışılagelmişin dışında değil. Amerika’dan İngiltere’ye dönen Ella’yı anlatıyor oyun. Ella’nın İngiltere’ye varar varmaz yaptığı ilk iş ise kadim dostu Henry’i aramak. Bunun da bir sebebi var: Eskiden sahne aldığı tiyatro sahnesini son bir kez görmek. Bu nedenden ötürü Henry’den yirmi yaşına basmış arabasıyla o sahneye götürmesini rica ediyor. Zaten olaylar da bu eski ve terk edilmiş tiyatro binasındaki eski eşyalara baktıkça gelişiyor.

Hani dedim ya, “Nasıl bu kadar keyifli olabiliyor sadece yürümekten ibaret olan bir oyun?” diye. Bunun sebebi, The Last Show of Mr. Chardish’in atmosferiyle birlikte içinize çekmesi. O terk edilmiş tiyatro binasına vardığınızda resmen yaşanmışlıklar olduğunu hissediyorsunuz. Sadece bu da değil, oyunun ilerleyen tiyatral sekanslarında sahneyi resmen “yaşıyorsunuz”. Kimi zaman Zorro misali maskeli kılıçlı bir kahraman, kimi zaman bir kuş, kimi zaman ise eli renkli mi renkli bir fırça tutan bir sanatçı oluyorsunuz. Birbirinden ayrılmış bu “perdeler” (act) de sadece oyunun temposunu değiştirmekle kalmıyor aynı zamanda sizi atmosferik anlamda daha da etkiliyor.

Kelimenin tam anlamıyla görsel şölen

Oyunun en güçlü yanı direkt ruhunuza işleyen atmosfer, o konuda hiçbir şüphemiz yok. Tabii ki bir tiyatro gösterisinin içinde olmak atmosferi güçlü kılan etmenlerden biri. Ama önemli bir şey daha var. O da cıvıl cıvıl, şirin görsellik. Şen şakrak hikayeler anlatıldığı zamanlar bir renk cümbüşü hakimken, üstünde bir şeyler düşünmemiz gereken sekanslarda ise daha sakinleştirici renk paletinin tercih edildiğini görmek mümkün. Sadece renk de değil. Çevre, ışık, sanat tasarımı, her şeyiyle sizi etkilemeye çalışıyor oyun. Ve biliyor musunuz, başarılı da oluyor!

Şimdi bir yürüme simülasyonu oyununa “Ya bu da çok kısa.” diye eleştirmek acımasızlık gibi gelebilir, haklısınız da. Nereden baksanız 1.5-2 saat içerisinde biten bir oyun The Last Show of Mr. Chardish. Diğer yürüme simülasyonu oyunlarıyla hemen hemen aynı anlayacağınız. Fakat diğer yürüme simülasyonlarının başarıyla yapabilip, The Last Show of Mr. Chardish’in yapamadığı bir şey var. O da tekrar oynanabilirlik. Örnek vermem gerekirse The Stanley Parable’ı da keyifle oynamış birisi olarak diğer yolları ve sekansları görmek için tekrar tekrar oynamıştım. Ne yazık ki The Last Show of Mr. Chardish’e oyunun finali hariç olmak üzere böylesine bir “tekrardan oynama” sebebi yok.

BURADA DA BUG’LAR VAR, HEYHAT!

Böylesine atmosferik bir oyunda en son görmek isteyeceğiniz şey görsel hatalar. Çünkü kendinizi kaptırmış giderken birden bire gerçek dışı bir şey görmek bütün büyüyü öldürüyor. The Last Show of Mr. Chardish’te de çokça olmasa da birkaç tane görsel hata gördüm. Dediğim gibi böylesine kişiyi içine çeken bir oyun sıfır bug içermeli fakat böyle bir şeyin teknik olarak mümkün olmadığını da biliyorum. Of, ikilemler!

Bu kadar yoğun hikayenin anlatıldığı bir oyunda Türkçe dilinin bulunması ve çevirinin ta kendisi oldukça önemli oluyor. Evet, oyunun içerisinde direkt olarak Türkçe var. Oldukça şık hareket. Bu konuda beni rahatsız eden tek şey oyunun orijinal yazı tipinin değişerek bambaşka bir yazı tipine geçmesi oldu Türkçe halini oynarken. Onun dışında çevirisiyle ya da teknik durumlarla alakalı hiçbir sorun yaşamadım.

Yürüme simülasyonu oyunlarını halihazırda seven biriyseniz ve birkaç saatinizi huzurlu bir şekilde geçirmek istiyorsanız The Last Show of Mr. Chardish’i tavsiye etmeden duramayacağım. Fakat birtakım önyargılarınız var ve/veya daha önce hiç yürüme simülasyonu oynamadıysanız The Stanley Parable, What Remains of Edith Finch gibi oyunları oynadıktan sonra göz atmanızı tavsiye edeceğim.

SON KARAR

İtirafımdır: The Last Show of Mr. Chardish, türün en iyi oyunu değil. Fakat böyle bir vaadi de yok zaten. Oyunun istediği şey sadece ruhunuza dokunmak ve keyiflendirmek. Bunda da oldukça başarılı.

The Last Show of Mr. Chardish
Herkes Oynamalı
7.5
Artılar
  • Oyuncuyu içine çekmeyi başaran atmosfer
  • Atmosferi oyuncuya başarılı bir şekilde aktaran görsel tasarım
  • Oyunun temposunu değiştiren çeşitlilik
  • Tamamen Türkçe
Eksiler
  • Tekrardan oynanabilirliği yok gibi bir şey
  • Kimi bulmacalar basit kaçabiliyor
  • Görsel hatalar can sıkıcı
YORUMLAR
samanthaellis
2 Mart 2021 11:24

The Last Show of Mr. Chardish" is an amazing expansion to the riddle hidden game, by and by the last demonstration of Mr. Chardish dazzled me such a lot of that I played the game through on a seat. A good book with an incredible storyline. online essay writer uk

susanbenjamin
23 Şubat 2021 15:00

Mr. Chardish's Last Show is certainly a wonderful complement to anybody's collection with a very crafted script, and the whole game is great to marvelous. Read more at coursework online UK

nathanmitchell306
23 Şubat 2021 14:41

This is so helpful thanks very much!. .

zacherykessler
22 Şubat 2021 04:27

I find that this post is really amazing blog. I would like to thank you for visiting my blog. hole ioskribbl io

ronawedmore
18 Şubat 2021 20:21

Oh please, putting Mr. Chardish’s adventures being in Turkish only into the ‘pros’ category is blasphemy for us international players. You could make it convenient for us players, similarly to how easy hiring online experts to write my essay cheap has been for me! With countless assignments getting aced in no time, so y’all can take notes to at least offer SUBTITLES.

juankax
16 Şubat 2021 19:18

Great post! Thanks for sharing us! please visit turk porno

CharlesBooker
16 Şubat 2021 09:47

"The Last Show of Mr. Chardish" is a journey through the variety of worlds created by the ingenious mind of the successful Director, Robert Chardish. that is a very fantastic Video Game Why do I play video games whenever I get tired of doing my work I'm a content writer so if you need a [url=//www.contentmajestic.com/services/content-writing-service-in-chicago]buy Content Writing Service In Chicago[/url]? so get the best offers

CharlesBooker
16 Şubat 2021 09:45

[Bu yorum kullanıcı tarafından silinmiştir]

CharlesBooker
16 Şubat 2021 09:44

[Bu yorum kullanıcı tarafından silinmiştir]

CharlesBooker
16 Şubat 2021 09:41

[Bu yorum kullanıcı tarafından silinmiştir]

alinamichael
15 Şubat 2021 09:57

I have not played this game yet but I like how you have explained the whole game in detail. For all the newcomers who didn’t know about this simulation game, “The Last Show Of Mr. Chardish” your review has been very helpful. I am glad that I was searching to buy online dissertation and ended up here. Now I can start with this game once I am done with my dissertation submission.

jamestinker
13 Şubat 2021 12:48

This story is very interesting, the service has hired a qualified and credible unit of writers to produce well-written professional assignment writing service, accurately formatted, and original essays and dissertations on time.

Haleyclark
12 Şubat 2021 11:11

The story the game tells is not out of the ordinary at first. The strongest part of the game is the atmosphere that directly penetrates your soul & when college & university students face academic writing problems they go economical price essay writing service to solve academic writing problems, we have no doubts about it. Of course, being in a theater show is one of the factors that make the atmosphere strong.

AnthonyAnson
8 Şubat 2021 16:50

Great show, I already read the story that was very interesting and also giving the good lesson. I will also more share to the students and people through my thesis writing services uk because It is also helpful show for the students.

bebasik
25 Ocak 2021 19:27

Our writers will compose write an essay for you the stunning persuasive essay in five paragraphs, the detailed research paper, or the flattering personal statement: check out our order form and purchase any type of writing you need.

Goldyyy
14 Ocak 2021 16:11

The native language of our staff writers is English and all of them have at least a Bachelor degree in the required field. Being experts in certain subjects, our writers are able to provide a custom written paper fully corresponding to your wish and demands of your professor. If there is still the case when you are not satisfied with the work done for you, we are ready to provide an unlimited number of revisions based on your remarks on the first draft.

Goldyyy
14 Ocak 2021 16:10

[Bu yorum kullanıcı tarafından silinmiştir]

college essay writer
24 Aralık 2020 15:49

Sometimes, students are not interested in the topics suggested by their professors or simply too lazy to write anything. As an alternative, college essay writer they decide to buy paper and keep themselves busy with exciting and essential things in a meanwhile.

Parolamı Unuttum