Wonder Boy Anniversary Collection - İnceleme

Bu sefer olmuş

Geçen sene Temmuz sayısında başka bir Wonder Boy toplama paketi olan Wonder Boy Collection’ı incelemiştim. Başka dediğime de bakmayın bu arada, gene Bliss Brain tarafından yapılan fakat herhangi bir açıklama olmadan serinin bazı oyunlarını içermeyen garip bir toplama paketiydi. Hatta o incelemede yıl sonunda çıkacak olan Anniversary Collection’ı beklemeyi önermiştim. İşte o yılın da sonu geldi ve Anniversary karşımızda.

Wonder Boy birisi modern dönemde çıkmış (2018) olmak üzere toplamda 7 ana oyundan oluşan bir seri. Anniversary Collection ise klasik dönemde çıkan 6 ana oyunun tamamını ve bu oyunların neredeyse tüm sürümlerini de içeriyor (Neden “Neredeyse” dediğime daha sonra değineceğiz). Oyunların farklı sürümlerini sayarsak toplamda 21 oyun içeren koca bir paket yani. Temmuz ayında yazdığım incelemede bahsettiğim oyunlara burada tekrar değinmek istemiyorum müsaadenizle. Hazır tüm dergi arşivini de ücretsiz paylaşmışken kolayca erişebilirsiniz. Doğrudan önceki incelemeyi okumak isteyenleri ise şuraya alayım:

Geçen yıl çıkan paketteki en büyük eksiklik Wonder Boy 3: Dragon’s Trap oyunuydu. Dragon’s Trap farklı yeteneklere sahip ejderha, yılan, aslan, fare gibi hayvanlara dönüşebildiğimiz klasik bir metroidvania. Lakin metroidvania türünün 2000’lere doğru şahlandığını düşünürsek 8-bit dönemde bu kadar başarılı ve bu kadar tarz sahibi bir oyun yapabilmek gerçekten olağanüstü bir iş. Anime-vari çizim tarzı, başarılı müzikleri, içerdiği RPG elementleri, farklı yeteneklerle keşfedilmeyi bekleyen dünyası derken sadece paketin değil, 8-bit tarihinin de gelmiş geçmiş en iyi oyunlarından biri Dragon’s Trap. Yakın tarihte hayli başarılı bir remake’i de çıkmıştı hatırlarsanız.

Geçen seneki pakette yer almayan bir diğer ana oyun ise Wonder Boy 3: Monster Lair idi. Bu oyun ise oynanış açısından serinin diğer oyunlarından tamamen farklı yere sahip bir shooter. Her bölümün ilk kısmında otomatik ilerleyen bir ekranda platform öğelerini aşmaya çalışıyor, aynı zamanda da farklı ateş modellerine sahip güçlendirmeler kullanarak düşmanları da yok etmeye çalışıyorsunuz. Bölümlerin ikinci kısmı ise Gradius, R-Type tarzı uçarak ilerlediğiniz bir shooter’a dönüşüyor ve bu bölümlerin sonunda da bir boss bekliyor bizi. Shooter türünden genel olarak çok hazzetmesem da Monster Lair’dan keyif aldığımı belirtmeliyim.

Hatırlarsanız pakette 6 ana oyunun neredeyse tüm sürümlerinin yer aldığını belirtmiştim. Neredeyse dememin sebebi ise şu, pakette yer alan sürümler Arcade ve Sega konsollarına çıkan sürümler. Oyunların PC Engine’e çıkan sürümleri ya da lokalize edilerek değiştirilen Famicom versiyonları (Saiyuuki World) pakette yer almıyor. Büyük ihtimalle lisans problemlerinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Fakat oyunların özellikle sadece Japonya’ya çıkan, günümüz standartları için de hayli ilkel sayılabilecek SG-1000 ve Mark III versiyonlarını denemekten bir retro sever olarak büyük keyif aldım. Serinin zaman içindeki evrimini ve Sega Game Gear gibi el konsolu sürümlerini bile denemek, sürümlerin arasındaki farkları tecrübe edebilmek çok hoş olmuş. Toplama paketi dediğin de tam olarak böyle olmalı zaten.

Paketteki zengin oyun sayısının yanı sıra galeri de hayli genişletilmiş. Her oyunun bütün bölgeler için ön-arka kutu resimleri, kitapçıkları, resmi çizim galerileri, bazı oyunlar için de tasarım dokümanları eklenmiş ki geçen seneki pakette yer alan galeri bayağı özensizdi. Kalanı ise standart bir toplama paketinden beklediğiniz şekilde: İstediğiniz an kayıt alabilme, ileri – geri sarabilme, ekran filtreleri gibi artık aşina olduğunuz geliştirmeler.

Geçen seneki toplama paketi (amma da çok geçen sene dedik yahu) emülatörden hallice bir durumdaydı fakat Anniversary Collection gerçekten de serinin geçmişine saygı duyan bir iş olmuş. Gene yakın dönemde çıkan TMNT Collection gibi başarılı ve yasal emülatör olmaktan fazlasını başaran bu tarz toplama paketleri beni gerçekten çok mutlu ediyor. Özellikle oyunların neredeyse tüm sürümlerini içermesi serinin tarihine adım adım şahit olabilmek adına çok doğru bir iş olmuş. Seriye başlamak, ya da benim gibi hatıralarınızı tazelemek için şu an en iyi yöntem şüphesiz Anniversary Collection. Sadece Dragon’s Trap ve Monster World IV oyunları için bile alınır.

SON KARAR

Serinin klasik dönemine ait tüm oyunlarını içeren, farklı sürümlerini deneyimleyebileceğiniz, ama en önemlisi de tarihine saygılı bir paket olmuş Anniversary Collection. Wonder Boy’u deneyimlemek için şimdilik en doğru yer.

Wonder Boy Anniversary Collection
Çok İyi
8.0
Artılar
  • Serinin klasik dönemine ait tüm oyunları içeriyor
  • Oyunların birbirinden farklı sürümlerini deneyimleyebilmek çok keyifli
  • Galerisi serinin tarihine yakışır şekilde zenginleştirilmiş
  • Sadece Dragon’s Trap oynayabilmek için bile alınır
Eksiler
  • Oyunların PC Engine sürümleri ve Famicom uyarlamaları yok
  • Geçen seneki paket neden çıktı hala anlamaya çalışıyorum
YORUMLAR
Parolamı Unuttum