A Plague Tale: Requiem’dan “Crossbow” Fragmanı

Tatar yayı kullanım dersleri…

Tatar yayı (crossbow), yaklaşık 15 yüzyıl boyunca, Uzak Doğu'dan Avrupa'ya uzanan bir coğrafyada, önemli savaş aletlerinden birisi oldu. Bir dönem, Avrupa'daki savaşlarda en çok kullanılan yay, Tatar yayıydı.

Tatar yayının (Crossbow için kullanılan Türkçe karşılıklardan en yaygın olanı bu, kundaklı yay gibi isimleri de var) MÖ. 1.000 ila 250 yılları arasında icat edildiği kabul edilir. Çin’den başlayan yolculuğu Asya, Orta Doğu ve Avrupa’ya kadar uzandı. Bir dönem Tatar yayının Avrupa’da kullanımı yasaklandı (Papa, 1139’da “Son derece ölümcül, Tanrı’ya karşı nefret uyandıran ve Hıristiyanlar tarafından kullanılmaya uygun olmayan” bir silah olarak değerlendirip kullanımını yasaklamıştı). Ama sonrasında, 13. Yüzyıl sonu-14. Yüzyıl başlarında Avrupa’daki savaşlarda Tatar yayı büyük oranda uzun yayın yerini almıştı.

A Plague Tale: Requiem’ın yeni fragmanı da işte savaş meydanlarının bu popüler silahına kısacık bir bakış atmamızı sağlıyor. Amicia’nın silahı ne kadar etkili kullandığı, zaten doğası gereği de bu silahın ne kadar ölümcül olabileceğini görüyoruz fragmanda. Ama bununla da yetinmiyor Amicia, yeri geliyor halatla birlikte kullanıp yolumuzu açıyor.

A Plague Tale: Requiem ile buluşmamıza sadece 1 hafta kaldı; 18 Ekim’de geliyor. Biz de kendisini dört gözle bekliyoruz, çok yakından takipteyiz.

YORUMLAR
mokanalpa
24 Temmuz 2023 19:12

Bu oyun tek eksik yönü büyük oranda gizliliğe dayanması ilk oyunuda çoksevdim fakat bu ham oynanış beni usandırdı ikinçi oyunda öyle tatar yayını daha fazla kullanmalıydık 2 okla olacak iş değil aonra küçük bir kılıçta eklene bilirdi.şaheser olacak bir oyun ham oynanış nedeniyle ortalama bir oyun oldu.

Parolamı Unuttum