Aliens: Colonial Marines'in Korkunç Yapay Zekasının Sebebi Bir Harf Hatasıymış

Bir harfin önemi

Aliens: Colonial Marines bayağı kötü bir oyundu. Aslında neresinden tutsanız elde kalıyordu ama en dikkat çeken yanlarından biri oyundaki yapay zekanın ciddi anlamda berbat oluşuydu.

Resetera'da açılan başlığa göre Colonial Marines modları üzerinde çalışan jamesdickinson963, oyunun PC versiyonunda .ini dosyalarından birinde çok önemli ve saçma bir hata keşfetmiş. Oyunun My Document\My Games\Aliens Colonial Marines\PecanGame\Config\PecanEngine.ini kısayolundaki dosyanın içerisinde şöyle bir satır mevcut:

ClassRemapping=PecanGame.PecanSeqAct_AttachXenoToTether -> PecanGame.PecanSeqAct_AttachPawnToTeather

Oradaki harf hatasını gördünüz mü? İlk başlarda Tether olarak yazılan kelime (ki doğrusu bu) satırın sonunda Teather olarak yazılmış. AttachPawnToTether kelimesi oyunda büyük önem taşıyan bir kelime, düşmanların taktik pozisyonlarını, devriye rotalarını ve saldırı bölgelerini belirleyen bir string bu. Oyunda bir Xeno yaratıldığında bir bölgeye bağlanıyor (tether kelimesinin anlamı bu). Bu bölge Xeno'ya nerenin savaş alanı, nerelerin çıkışlar vs olduğunu anlatıyor. Savaş sırasında ise Xeno'lar farklı bölgelere bağlanabiliyor böylece size yandan saldırabiliyor vs. Tabii oradaki o harf hatasından dolayı oyun ne zaman bunu yapmaya çalışsa hiçbir şey olmuyor! Bu yüzden de yaratıklar aptal aptal hareket etmeye devam ediyorlar.

PCGamer da bu testi yapmış ve harf hatasını düzelttikten sonra Xeno'ların daha agresif oynadığını, oyuncuyu takip etmekte çok daha başarılı hale geldiklerini söylemiş. Benzer sonuçları gerek Resetera'daki başlıkta, gerek bunu test eden diğer oyuncular da teyit etmiş. Eğer oyun sizde de kuruluysa bu ufak değişikliği siz de deneyebilirsiniz.

Ha oyun hala çok kötü, ama olsun.

Başa dön
YORUMLAR
Parolamı Unuttum