Çocuklarla Oynanabilecek Oyunlar

Birlikte güzel vakit geçirelim diyenler için…

Oyunlar uzun bir dönem boyunca sadece çocukların ilgili alanındaki bir şeymiş gibi yorumlanırlardı. Sonrasında gerek masaüstü oyunlar gerek video oyun sektörü, yetişkinleri işin içine kattı. Hatta bu oyunlar öyle bir evrim geçirdi ki, çocuklar tarafından oynanamayacak oyunlar kategorisi daha baskın bir hale geldi. Oyunların tarih içerisindeki seyri veya sosyolojik anlamı hakkında uzun uzun ahkam kesmek niyetinde değilim tabii ki (bu konudan da ayrı bir dosya çıkar bence). Bu yazının esas amacı, çocukların işin içine dahil olduğu ve yetişkinlerle bir arada oynayabilecekleri oyunlardan örnekler sunmak. O yüzden buyrun 10 oyunluk 'Çocuklarla Oynanabilecek Oyunlar' listemize. Siz de aklınıza gelenleri bizimle paylaşın, olur mu :)

Minecraft

Herhalde herkesin aklına gelen ilk oyunlardan birisidir Minecraft. Oyun dünyasını önemli ölçüde etkileyen oyunlardan birisi oldu. Tüm zamanların en çok satılan oyunlar arasına adını yazdırdı. Ve zamanla müfredata dahil olup eğitim programlarının bir parçası haline gelmeyi başardı. Yaratıcı düşünceye katkısı konusunda makaleler, kitaplar yazılıyor, seminerler veriliyor. Bunu da sonuna kadar hak ediyor. Sevimli bloklarla maceramızın sonu kolay kolay gelmeyecek gibi görünüyor. Bundan şikayetçi de değilizdir herhalde. Çocuklara uygun bir içerik sunmasının yanında çocukların gelişimine sunduğu katkıyla da rahatlıkla tavsiye edilebilecek oyunlar arasında yerini alıyor. Bir arada vakit geçirmek ve bir şeyler üretmek için gayet güzel bir alternatif.

Super Mario Odyssey

Oyun dünyasının tarihçesi içerisinde Mario’nun da yeri ayrıdır. Hal böyle olunca bir Mario oyununa bu listede yer vermesem olmazdı, öyle değil mi sevgili Oyungezerler :) Switch’in 2017 yılını fırtına gibi noktalamasını sağlayan iki oyundan birisiydi Odyssey idi. Pek çokları için yılın oyunu adayı, hatta kimilerince yılın oyunu olmayı başarmıştı. Bana sorulsa o kadar iddialı olmazdım, ama bu oyunun da ne kadar iyi olduğunu kabullenmek ve hakkını teslim etmek gerek. Bildiğimiz Mario, bilmediğimiz yönleriyle karşımıza çıkıyordu bu oyunda. O eskinin iki boyutlu platform oyunu nerede, üçüncü boyuta taşınmış, bulmacalarıyla, aksiyonuyla, açık dünyasıyla bu yepyeni Mario macerası nerede :) Bu maceraya bir de co-op atılmak imkânı olunca tadından yenmiyor. Yeni nesli de Mario hayranı yapabilecek ve büyükleriyle beraber ekran karşısına geçirecek oyun budur.

LEGO DC Super-Villains

Aslında Lego oyunlarından herhangi birisi de yer alabilir burada. Ama Super-Villains en güncel örneklerden olması ve son oyun Movie 2 Videogame’e göre daha fazla karakter barındırıp daha bol içerikli bir oyun olması vesilesiyle listede yerini aldı. Çocukluk yıllarımızda Lego ile haşır neşir olmaktan nasıl zevk alıyorsak günümüz çocukları da hem filmleriyle hem oyunlarıyla Lego dünyasıyla bağlarını devam ettiriyorlar. Super-Villains’te filmlerden, çizgi romanlardan tanıdığımız pek çok süper kahramanı ve süper kötüyü görüyor, onları yöneterek etrafı yıkıp döküyor, sonra da tekrar inşa ediyoruz:) Açık dünya kısımları da, yan görevleri, yarışları ve diğer içerikleri de keyifli.

Crash Team Racing Nitro Fueled

Buraya bir de yarış oyunu ekleyeyim istedim, ama hangisini seçeceğime karar veremedim. F1 Race Stars da Mario Kart 8 de veya bir başka benzer oyun da girebilir bu listeye. En yeni olanına yer vermeye karar verdim -ki içerik açısından da en dolusu olsa gerek. Bazen çok zorluyor olsa da Crash ve dostlarıyla (tamam, bir kısmı düşmanı da olabilir:)) pistlerin tozunu almak, toplayacağınız power-up’lar ile rakiplerinize yolları dar etmek çok eğlenceli oluyor. Bir kart oyunundan ne beklenirse onu ziyadesiyle sunan bir oyun.

Frantics

PlayLink oyunlarından. İçindeki çeşit çeşit oyunda birbirinizi geride bırakmak, hatta yeri gelip birbirinizin kuyusunu kazmak gayet keyifli. Çocuklarla da rahatlıkla oynanabilen bir oyun. İçerik açısından bir sorun yok, grafikler gayet renkli, Türkçe seslendirme ile gelmesi de ülkemiz için gayet olumlu bir özellik-ki bu oyunlardan alınan zevki artıran en önemli unsurlardan birisi de bu olsa gerek.

Just Dance

Ekran karşısına geçelim, çeşit çeşit müzikle kurtlarımızı dökelim oyunu. Son yıllardaki versiyonlarında doğrudan çocuklara özel bir modu da yer alıyor. Evde çoluk çocuk, eş dost keyifle vakit geçirmek için oynanabilecek oyunlardan. Müziğin ritmine kendinizi kaptırıp sağlam ter atarken, bir yandan da yanı başınızdaki rakiplerinizi geride bırakıp en yüksek puanı toplamak için hırs yapabilirsiniz:)

The Cave

Biraz gerilere, 6 yıl önce çıkmış bir oyuna gidiyoruz. İtiraf ediyorum; çeşitli vesilelerle bu oyunu tavsiye etmek için bahane arıyor olabilirim:) Ama bunu hak ettiğini düşünüyorum. Oyunda ilerledikçe açılmaya başlayan arkaplan hikayeleri ve çeşit çeşit yetenekleriyle birbirinden oldukça farklı karakterleri ilgi çekiyor ve sizlere her birini en azından bir defa oynama motivasyonu sunuyor. Platform-bulmaca tarzı oyunlar içerisinde ayrı bir yeri olduğunu söylemek mümkün. Çocukların ilgisini çekmek konusunda da gayet başarılı bir performans sergiliyor, tecrübe ile sabit :) Dolayısıyla, alın kardeşinizi, çocuğunuzu, kuzeninizi, komşunun oğlunu, kızını yanınıza, seçin karakterlerinizi ve dalın bu zevkli maceraya.

Unravel 2

İlk oyun hem hoş grafikleri ve müzikleri hem zevkli oynanışı hem de arkada akıp giden hikayesiyle en az büyükler kadar (ve hatta daha fazla) küçüklerin de keyifle oynadığı oyunlardan birisi olmayı başarmıştı. Devam oyunu hoş bir sürpriz ile geldi, bu sefer iki karakterimiz vardı ve co-op oynayabiliyorduk. Yumaklarımızla bulmacaları çözmek, platformları aşmak ve bunu elbirliğiyle yapıyor olmak yetişkinleri de çocukları da eğlendirmeyi başarıyor. Kendileri gibi, sizin aranızda da bir bağ oluşturmak konusunda başarılı bir iş çıkartıyor bu sanal yumak-bebeklerimiz:)

Overcooked 2

Bir aşçılık oyunu, hem de co-op olanından. Bu listedeki diğer oyunlarda olduğu gibi gayet şirin, renkli grafiklere sahip. Zamana karşı yarışırken elbirliği ile siparişleri yetiştirmeye çalışmak, sebzeleri doğradın mı, bulaşıklar yıkandı mı, aman ocaktakileri unutmayalım diye diye saatlerin su gibi akıp geçmesine şahitlik etmek gayet keyifli.

LittleBigPlanet 3

Belki Minecraft kadar geniş kitlelere hitap etmeyebilir, belki o kadar geniş dünyalar oluşturulmamış olabilir ama yine de yaratıcılık ve eğlence konusunda hiç de geride kalacak bir oyun değil. Oyunun hazır senaryosunu da, başkaları tarafından tasarlanan bölümleri de, kendi tasarlayacağınız bölümleri de oynaması gayet zevkli. Bez bebeklerinizi şekilden şekle sokabiliyor, dilediğinizce özelleştirebiliyorsunuz. Oyun dünyasını da istediğiniz gibi biçimlendirebiliyor, kendi maceralarınızı oluşturabiliyorsunuz. Dreams gelene kadar ‘oyun yapma oyunu’ vazifesini layıkıyla üstlenmiş durumda. Çocukların büyük keyif aldığı bir oyun olduğuna şüphe yok. Onların yanı başına oturup eğlencelerine ortak olmak da yetişkinler için keyifli.

Başa dön
YORUMLAR
GwynBleidd
11 Şubat 2020 16:25

Listeye Brothers: A Tale of Two Sons oyununu da eklemek isterim.

Parolamı Unuttum