Anthem'da Yazılı Sohbet Özelliği Bulunmayabilir. Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

EA, yine mi sen?

2019 yılının en merakla beklenen oyunlarından biri olan Anthem’dan haberler gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ilginç bir açıklama yapan oyunun kreatif direktörü Brenon Holmes, Anthem’da yazılı sohbet desteğinin bulunmayabileceğinin sinyallerini verdi. Konsol oyuncuları için herhangi bir öneme sahip olmasa da, PC oyuncularının çok da hoş karşılamayacağı bir açıklama bu. Özellikle de MMO olma iddiasındaki bir oyunun, sadece sözlü ve işitsel iletişime izin verecek olması pek de alışılagelmiş bir durum değil. Peki BioWare’i böyle bir karar almaya itebilecek neden ne olabilir?

ABD bazlı Federal Communications Commission’ın duyurduğu yönetmeliklere göre, 31 Aralık 2018 sonrasında çıkış yapacak olan oyunlardaki tüm iletişim metinlerinin işitsel olarak da erişilebilir olması gerekiyor. Holmes, özellikle okuma güçlüğü çeken oyuncular için düşünülmüş olan bu yeni uygulamayı hayata geçirmenin Anthem’ın maliyetini arttıracağını düşünüyor. Holmes da bu nedenle BioWare’in yeni oyununda bu özelliği desteklememe kararı alabileceğini açıkladı. Aslında bu durum sadece Anthem’ı ilgilendirmiyor, 2019 sonrası çıkacak tüm oyunları etkileyebilecek bir karar bu. Diğer MMO oyun yapımcılarının da 2019 sonrası çıkacak olan oyunları için bu tür bir karar alması olası.

> "Anthem Başarısız Olsa Bile BioWare'in Sonu Olmaz"

İşin daha ilginç bir boyutu da var. Bu yürütmelikler okuma zorluğu çeken oyunculara da eşit haklar sağlayabilmek için duyurulmuşken, oyun yapımcılarının bu yeni özelliği desteklememek adına oyunlarından yazılı iletişim özelliğini komple çıkarmaları çok daha vahim bir durum ortaya çıkarabilir. Zira işitme engelli oyuncuların tek seçeneği olan yazılı iletişim özelliği de bu durumda ellerinden alınmış olacak. Kısacası göründüğünden çok daha önemli bir konu bu.

BioWare’in arkasında EA gibi bir dev olmasaydı eğer, belki de Holmes’un açıklamalarını anlayışla karşılayabilirdim. Holmes ne türden bir maliyetten bahsediyor bilemiyorum ancak sadece oyunların reklamı için servetler harcayan şirketlerin bu yükün altından kalkamayacağını düşünmüyorum. Kabahat defterinin kabarıklığından ötürü kötü bir imaja sahip olan EA için bir fırsat belki de bu. Alacakları karar ile diğer şirketlere de iyi bir örnek olma şansı var ellerinde. Ama EA’den bahsediyoruz. Belki de sırf bu zorunluluklardan kaçmak adına BioWare'e oyunu 2019 öncesinde çıkartmaları için baskı yapmayıp, bizlere tamamlanmamış bir oyun satmaya çalışmadıklarına şükretmek gerek.

> BioWare'de Yaprak Dökümü - Baldur's Gate'in Baş Tasarımcısı Stüdyodan Ayrıldı

Hatırlatmakta fayda var, Holmes oyunda yazılı sohbet özelliğinin desteklenip desteklenmeyeceği hakkında kesin bir bilgi vermedi. Belki de BioWare bu özelliği çıkış tarihinden önce ya da çıkış tarihinden sonra yapılacak güncellemelerle Anthem'a ekleyecektir. Ancak verdikleri sözleri dahi tutmamakta herhangi bir sakınca görmeyen oyun yapımcılarının, zaten söz vermemiştik diyebileceği bir özellik için para ya da vakit kaybetmek isteyeceklerini sanmıyorum. Kısacası oyunu PC’de oynayacak olan okurlarımızın şimdiden beklentilerini düşük tutmaları iyi olacaktır.

Sizler ne düşünüyorsunuz? Anthem’da ve bundan sonra çıkacak diğer MMO'larda bu özelliğin desteklenmeyebilecek olması sizleri nasıl etkileyecek?

Oyunu, Türk Telekom faturanıza 12 ay taksit ile, Playstore'dan satın alabilirsiniz.

Başa dön
YORUMLAR
Parolamı Unuttum