Beklediğimiz Indie'ler - The Artful Escape

Francis Vendetti'nin müzik dolu saykodelik macerası

[ Beklediğimiz Indie'ler köşemizde takip listemizde olan ve çıkmasını sabırsızlıkla beklediğimiz indie oyunları ilgi çekici beş maddede tanıtmaya çalışıyoruz. ]

Eski adıyla The Artful Escape of Francis Vendetti, yeni adıyla The Artful Escape, sadece Beklediğimiz Indie'ler değil, "Beklemekten Saçlarımızın Ağardığı Indie'ler" listesine de rahatlıkla girebilecek derecede bizi bekletti. Küçük bir ekip tarafından geliştirildiği için çok da kızamıyoruz aslında. Ancak son birkaç ayda gelen videolar ve 2021'in çıkış tarihi olarak verilmesi oyunun yapımının sonlara doğru geldiğinin işaretçisi. O zaman gelin Francis Vendetti'nin yolculuğuna tanık olmadan önce Artful Escape'in ne olduğuna daha yakından bakalım.

> The Artful Escape, oyunun direktörü Johhny Galvatron'ın tanımıyla hikaye odaklı, gitar soloları olan bir platform macera oyunu. Francis Vendetti ismindeki genç yaşta inanılmaz bir elektro gitar yeteneği bulunan bir sanatçıyı kontrol edeceğimiz oyunda Vendetti'nin sahne kimliğini belirlemesi için farklı evrenlere yolculuk edeceğiz. Bu evrenler aslında Vendetti'nin kafasının içinde, dolayısıyla bizleri sıradışı birçok mekan ve karakterler bekliyor olacak.

> Maceramız ilk olarak Dünya'da başlayacak. Francis Vendetti'nin ilk sahne performansına kadar olanları da deneyimleyebileceğiz. Aslen efsanevi sanatçı Johnson Vendetti'nin yeğeni olan Francis Vendetti'nin yaşadığı yeri tanıdıkça bazı şeylerin hiç gözüktüğü gibi olmadığını anlayacağız.

> The Artful Escape aslen 2D bir yapım. Ancak Unravel, Inside gibi yapımlarda da hissedebildiğimiz 3D havasını fazlasıyla oyuncuya verebiliyor. Bu durum oyun için önemli; çünkü The Artful Escape bir hedefe varmaktan ziyade an'a odaklanan bir yapım. Sizi bulunduğunuz saykodelik mekanda, farklı karakterle beraber attığınız sololarla içine çekmeyi hedefliyor. Evet, tahmin edebileceğiniz gibi gitar oynanışın temellerini oluşturuyor. Hem sıçramamıza hem de havada süzülmemize olanak sağlıyor (Belki de daha fazlası, ama henüz bilmiyoruz). Bunları yapabilmemizin sebebi aslında Vendetti'nin gitar çalarken kendini başka bir boyutta hissetmesi, adeta uçuyor gibi hissetmesinden geliyor. 

> Vendetti'nin yolculuğu sürrreel ortamlarda geçeceği için bizleri oldukça renkli, alabildiğine saykodelik ve estetik mekanlar bekliyor. Videolardan da kolayca anlamak mümkün. Bu mekanlarda bambaşka karakterle karşılaşacağımızı söylüyor Galvatron. Bazen caz klubü sahibi, bazen kozmik, devasa bir şey yolculukta karşımıza çıkacakmış. Ve bunlarla beraber bir şeyler de çalacağız. Bu sayede Francis Vendetti'nin sahnede yaratmak istediği persona giderek şekillenmiş olacak.

> Francis Vendetti'nin bazı özelliklerini değiştirmek mümkün olacak. Bunlar karakterin arka plan hikayesi, sahne adı gibi metinsel şeyler olabileceği gibi karakter kostümü gibi fiziksel şeyler de olabilecek. Bu sayede karakterle özdeşleşebilmemiz hedefleniyor. Neticede oyunun amacı daha çok "deneyim" yaşamak üzerine.

YORUMLAR
sSnake
13 Şubat 2021 19:49

Şu oyun nedense fransız yapımı, ingilizcesi See You Up There adlı filmden ilham almış izlenimi yaratıyor bende kapak tasarımı ve font tercihiyle. Bu arada yeri gelmişken çok güzel bir filmdir diye de tavsiye edeyim. 2006 yapımı fantastik The Fall ayarında ve tadında.

Decypher
sSnake
15 Şubat 2021 09:52

Çok iyi yakalamışsın sSnake :) Bu kapağı görüp "biz de böyle bir şey yapalım" demişler resmen.


Parolamı Unuttum