Dosya - Football Manager 2022 Hangi Yeniliklerle Geliyor?

Top adamlar kaldığı sürece sıkıntı yok!

Bugün Ekim ayının tam ortası, Football Manager oynarken fikstüre bakıp endişelenme zamanı. Çünkü eğer sakat futbolcularınız varsa devre arasına takviye yapmak için çok uzaksınız, bu zamana kadar performans vermemiş golcünüz varsa da değiştirme imkanınız bir süreliğine yok. Eğer Ekim 15'te işler yolunda gitmiyorsa en azından ligin ilk yarısı yolunda gitmeyecektir. Tabii bir mucize yaratmazsanız! Yeni Football Manager'in çıkmasına da bir aydan az bir süre kaldı, oyundan ilk görüntüler ve yenilikler de hem FM hem de Miles Jacobson tarafından tanıtıldı. Bakalım Football Manager 2022'de bizleri neler bekliyor?

Maç Motoru Değişiyor

Benim için bir futbol menajerliğinde 3D maç motoru çok önemli bir özellik değil çünkü oyunlarımın %80'inde halen top adamları kullanıyorum. Ancak iyi bir 3D maç motoru gelirse bu alışkanlığı bırakacağıma dair kendime sözüm var. FM 22 bu konuda ilk adımı atmış. Yeni animasyon motoru ile birlikte top sürme ve topsuz koşularda bariz bir iyileştirme olacağı söyleniyor. Hatta buradan izleyebileceğiniz animasyon motoru ve buradan izleyeceğiniz top sürme mekanikleri videolarıyla kendinizde bu değişimi görebilirsiniz. Bu değişimdeki en temel farkı da hemen açıklayayım.

Daha önceki FM maç motorları temel olarak 2D yani benim top adam dediğim sistemi temel alıyordu. Artık tamamen 3D'ye geçildiği için görsel ve mantıksal hataların önüne geçilmesi çok daha rahat olacak. Mesela FM 21 içerisinde bir oyuncu top kontrol ederken adeta bir langırt oyuncusu gibi çok minimal hareketlerle topu önüne alıyordu. Bu yakın mesafe paslarında tolore edilebilir bir durumken 50-60 metrelik uzun paslarda özellikle alt liglerdeki oyuncu kalitesiyle pek mantıklı değildi. Şimdi yeni motor ile birlikte daha fazla animasyon FM 22'de karşımıza çıkacak ve inanıyorum ki gerçekçiliğin artmasında büyük bir rol oynayacak. 

Bir menajerlik oyunu oynarken şüphesiz maç motorundan en büyük beklentiniz hayalinizdeki taktiği sahada uygulanırken görmek. FM 22'nin yeniliklerinden biri de pres sistemini baştan aşağı yenilemek olmuş. Artık rakip takım savunmadan çıkarken 3. bölgede baskı yapmayı tercih ediyorsanız bunu doğrudan görebileceksiniz. Keza spesifik bir oyuncuya baskı uygulama isterseniz de daha net bir şekilde maç motoru bunu size sunacak. Yukarıdaki videosundan da görüldüğü üzere oyuncular alan daraltma konusunda daha zeki davranışlar sergiliyor. 

Yapay Zeka Artık Daha Canlı

Football Manager oynarken kendinizi bir anda başka bir dünyada bulursunuz. Oradaki oyuncular, rakip takım teknik direktörleri sizin kendi antrenör ve gözlemci ekibiniz hepsi adeta birer yaşayan insandır ve bazı durumlarda karakter koymaları gerekir. Eğer bir noktada yapay zeka saçmalamaya başlarsa oyundan alacağınız keyif büyü oranda baltalanır. FM sağ olsun her yıl yapay zeka konusunda ivmeli bir şekilde güncelleme yapıyor. 22'de de bu yapay zeka ivmelenmesi yükselecek gibi duruyor. Hem saha içi hem de saha dışında daha mantıklı hareketler ve davranışlar görmemiz epey olası. 

Maç motorunun bu kadar yükseltilmesi doğrudan yapay zeka gelişmesine de yol açmış. Artık saha içerisindeki futbolcular özellikleri itibarıyla daha gerçekçi tepkiler verecek. Artık alt liglerde 8 top sürme özelliğine sahip kanat oyuncusu Messi gibi içeri kıvrılmayacak. Ya da düşük profilli bir orta saha oyuncusu Pirlo gibi 60 metre ayağa top oynayamayacak. Tabii yüksek profilli oyuncuların yaptığı davranışlar da paralel ölçüde göze daha hoş gelmeye başlayacak. Bu da sizin seçtiğiniz taktik doğrultusunda sahada oynanan oyunu tamamen kontrol etmenizi çok daha koklay hale getirecek. Artık oyuncu rolleri seçerken de iki kere düşünmek zorunda kalacaksınız. Bir de oyuna 3'lü savunmalarda oynanmak üzere eklenen Açık Stoper (Wide Centre-Back) rolü gelince rakip alanda bol bol presli günler bizleri bekliyor. 

Tek başına bir teknik direktör tüm takımı idare etmek için asla yeterli olmayacaktır. İster dünyanın en elit takımlarında olsun isterseniz amatör kümede Oyungezer Belediye Spor'da bu durum hiç değişmez. Ekibiniz ne kadar donanımlıysa başarma yüzdeniz o kadar artacaktır. Yeni Football Manager ile birlikte antrenör ve gözlemci ekipleriniz artık toplantılarda daha özgün fikirlerle karşınza gelecek. Size daha akla ve mantığa uygun önerilerde bulunacak. Yani durup dururken her şey şahane gidiyorken "Eser'i kaptanlıktan alıp, Mert'i kaptan yapalım" demeyecek. En azından FM'nin bize vaat ettiği şey şu an için bu. Oyuncu gelişimlerini izlerken de gözlemci ve antrenör kaliteniz doğrudan yapay zekanın oyuncu analizine ve önerilerine katkıda bulunacak. 6 Oyuncu Potansiyeli Bilme özelliği olan Mahalle berberi Hüseyin Amca artık Wonderkid bulurken daha da zorlanacak! 

Veriler Önemli Ama Hagi 30 Metreden Vurursa Elim Kolum Bağlı

Futbolun yeni geldiği noktada bir güruh insan her şey istatistik üzerinden okumaya çalışıyor. Tabii ki futbol doğası gereği bu verilerin çok daha ötesinde sonuçlar çıkartabilen bir skor. Örneğin 0.09 xG ile 4.12 xG arasındaki bir maç 1-0 bitebilir ve bolca örneği vardır. Ancak verileri tamamen göz ardı etmek gibi bir cahilliğe de kapılmaya gerek yok. Özellikle işler kötü giderken bu verilere sıkıca sarılmanız lazım. FM 22'nin bu Veri Merkezi özelliği de hayat kurtarabilecek bir can simidi olabilir. 

Öncelikle bu verilere erişmeniz için elinizde girdilerin olması gerekiyor. Bu girdiler için de doğal olarak maç yapıp bir performans sahaya koymanız lazım. Birkaç maç oynadıktan sonra açılacak olan veri merkezi sayesinde hem takımın toplu olara hücum veya defansta neleri yanlış yapıp, neleri doğru yaptığını görebileceksiniz hem de bireysel performanslar konusunda kadro tercih ederken elinizde somut bilgiler olacak. Ancak siz yine yedeğe bir yere 18 flair özelliğine sahip bir oyuncu koymayı unutmayın, her şeyin tıkandığı noktada futbolun kilidini yine yetenek çözecektir. 

Daha önceki Football Manager oyunlarında da Analiz Uzmanları vardı. Hatta oyuncu alırken buna ait bir uzman birim de karşınıza çıkıyordu ama bunlardan tam anlamıyla randıman almak pek mümkün değildi. FM yayınladığı yazıda artık bu analiz uzmanlarının çok daha yararlı olacağını ve sizin taleplerinizi doğrudan karşılayacaklarını açıklamış. Yukarıda da dediğim yapay zeka geliştirmesi FM'nin bu yıl oyun kalitesini arttırmak için atacağı en büyük adım gibi gözüküyor. Son olarak bu veri merkezinde artık çok daha fazla tablo ve şekil göreceğimizi de belirtmem lazım. Lisede geometri ve matematik derslerini aksatmayanlar bu analizleri özümseme konusunda bir adım önde gözüküyor. 

Yanlışlıkla Boşluk Tuşuna Basma Mağdurları, Toplanın! 

Menajerlik oyunlarında yaptığınız hatayı geriye almak için bolca fırsatınız olur. Ancak zamanın kısıtlı olduğu yerlerde bu fırsatlar bir anda ortadan kalkar ve insanı stres basar. Hele bir de yanlışlıkla boşluğa basıp bu değerli zamanı harcadıysanız, geçmiş olsun. FM 22 bu konuda bize bir şans daha vermeye geliyor. Transfer dönemlerinin son günleri futbol dünyasında bir kaosa neden olur. Siz de bu kaos içerisinde tabağıma güzel bir yemek düşer mi diye etrafa bakmaya başlarsınız. Bir anda karşınıza çıkacak fırsat transferleri sezon başı yaptığınız kadro planlamasını yerle yeksan edip yeni bir yol açabilir. Transferin son günü FM 22'de de epey geliştirilmiş. Elde kalan oyuncuları bulunan futbolcu temsilcileri size gelip "Elimde bir sol bek var fişek bildiğin fişek!" diyerek aklınızı çelmeye çalışabilir. Ya da siz oyunucu yollarken yine temsilcileri kullanıp elinizi rahatlatabilirsiniz. 

Bir diğer sıkışık zamanlı süreç olan maç öncesi takım konuşmasında ise yanlışlıkla boşluğa basarsanız takıma "sessiz muamele" gösterip moral bozabilirsiniz. Bu sefer FM'de size daha önemli bir uyarı geliyor. "Bak takıma böyle davranacağına emin misin? İzin ver yardımcı hoca bir konuşsun şu çocuklarla" diye sizi uyaran FM önemli küslüklerin önüne geçmeyi hedefliyor. Lakin bu oyuncu konuşmalarında halen istenilen düzeyde bir gelişme göze çarpmıyor. Derbiler ve kritik maçlar öncesi eklenen birkaç yeni replik dışında FM21'in konuşma kalıpları aynen duruyor gibi gözüküyor. Tabii FM bu konuda tekel olduğu için her şeyi yavaş yavaş geliştirme konusunda biraz rahat davranıyor bu konu için FM23'e bakmamız gerekecek. 

Tüm bu yenilikler dışında hem saha içi hem de saha dışı anlamda sizi rahatlatacak pek çok özellik yine FM 22'de olacak. Bunların gerçek hayatta ne kadar işe yaradığına ise oyun incelememizde daha detaylı yer veririz. Ancak şimdiye kadar oyunda gördüğüm farklılıklar beni biraz heyecanlandırdı. Her sene menajerlik oyunlarına binlerce saat harcayan birisi olarak FM 22'nin bu yenilikleri potansiyel olarak bir "oyun değiştirici" havası yaratıyor. Özellikle yapay zeka geliştirmesi, FM'nin gerçek hayatın yerini alma durumlarında büyük fark yaratabilir. Football Manager 2022, 9 Kasım günü çıkış yapacak ve ilk günden itibaren Game Pass üzerinden oynanabilecek. Yeni sezonda da futbol şansı hep yanınızda olsun Oyungezerler, bol gollü günler. 

YORUMLAR
Parolamı Unuttum