Ekim'de Ne Oynasak?

Sezon açıldı!

Son yılların en hareketli Ekim aylarından birine resmen adım atmış bulunuyoruz. Havaların soğuduğu, oyun sektörünün ise yeni yeni ısınmaya başladığı Ekim ayında ekip olarak oynayacağımız oyunları sizler için listeledik. Gelin bu ay bizleri heyecanlandıran oyunlara yakından bakalım.

FIFA 22 (PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, Switch) – 1 Ekim

Her yıl yeni oyunu ile yeni rekorlar kırmaya devam eden Fifa 22, satırları yazdığım esnada resmi çıkışını gerçekleştirmiş durumda. Şimdiden olumlu/olumsuz pek çok yorum alan oyun hakkındaki ortak kanı ise yeni neslin Fifa serisine yakıştığı. Sevilen oyun modlarının geri döneceği yeni oyunda odak tabii ki mikro ödemelerin yoğunlukta olduğu Ultimate Team'de olacak.

Yine de geçtiğimiz yıl tanıtılan Volta isimli sokak futbolu modu bu yıl da oyun içerisinde sizleri bekliyor. Yeni neslin grafik motorlarını kullanarak çok daha gerçekçi oyuncu yüzlerine ve kaplamalara sahip olacak Fifa 22, serinin tutkunlarını memnun edecektir. EA'in spor oyunları dünyasına ilmek ilmek işlediği mikro ödemelerin ise ne zaman aramızdan ayrılacağını merak ediyoruz. O esnada birkaç el Fifa atmak iyi gelecektir.

Alan Wake Remastered (PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S) – 5 Ekim

Oyungezer'in “yaşını başını almış” editörlerinin merakla beklediği Ekim ayı yapımı ise Alan Wake Remastered olacak. Hakkında yıllarca çeşitli iddialar duyduğumuz, ha geldi ha gelecek diye beklediğimiz remaster versiyon sonunda resmi çıkışını gerçekleştirecek. Aslında oyun hakkında elimizde çok fazla bilgi yok fakat adında “Remake” yerine “Remastered” tabirinin bulunuyor oluşu, izlenecek rota hakkında bazı fikirler oluşturmamızı sağlıyor.

Aynı hikayeyi yenilenen mekanikler ve grafikler ile oynayacak ve Alan Wake'in macerasına bir kez daha ortak olacağız. Kaybolan eşi Alice'in peşine düşecek kahramanımız Wake, bu kez Nvidia'nın DLSS teknolojisini de yanına alacak. Oyunla ilgili şu ana kadar aldığımız en ilginç bilgi ise ürün yerleştirme konusunda. Daha önce pek çok marka ile anlaşmalar yapan Remedy, oyunun içerisinde ürün yerleştirme kullanmıştı. Aradan geçen 11 yılın ardından bu anlaşmalar bittiği için Wake'in Energizer piller kullandığını göremeyeceğiz maalesef...

Far Cry 6 (PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, Stadia, Luna) – 7 Ekim

Son yıllarda özünü kaybedip rotasından sapan Ubisoft oyunlarından biri Far Cry. Fakat kendisi oldum olası aksiyon-macera oyunlarını sevenlerin bir umutla beklediği isimlerden biri. Kötü adamları ile ün yapan serinin “villain” koltuğunda ise bu kez hepimizin çok sevdiği kızarmış tavuk zincirinin patronu oturacak. Şahsen Giancarlo Esposito'nun beni oyun hakkında en çok heyecanlandıran şey olduğunu söyleyerek başlayayım.

Uzun süredir oyunun kullandığı kasaba, orman ve ada temasından uzaklaşması da rahat bir nefes almamızı sağlayacak. Artık Yara adı verilen bir metropolde devrimi kovalayacak ve diktatörü koltuğundan etmeye çalışacağız. Bu şehirde parkur yeteneklerimizi kullanarak metropolün dikey noktalarına da ulaşabileceğiz. Bakalım Far Cry 6, seleflerinin ağızda bıraktığı kekremsi tadı silmeyi başarabilecek mi?

Back 4 Blood (PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S) – 12 Ekim

Valve'ın üçüncü oyunlara olan alerjisi nedeniyle aramızdan ayrılmıştı Left 4 Dead serisi. Son dönemlerde oyun dünyasında ilginç bir co-op rüzgası estiğinden ötürü eski L4D ekibi tekrar bir araya gelerek eski günleri yad etmemizi sağlayacak. Beta süreçleri ile topluluktan şimdiden geçer not alan oyun bu ay çıkış yapıyor. Left 4 Dead'in omurgası üzerinden yükselen oyunun temel farklılıkları olacağını belirtelim.

Her karakterin kendisine göre silahları, artısı ve eksisi olacak. Aynı zamanda B4B'de, bir göreve başlamadan önce karakterinizi güçlendirebilecek ekstra özellikler de alabileceksiniz. Bu da savaş esnasında kendi stratejinizi belirleme imkanı sunacak sizlere. Bu tip oyunlarda eksikliğini hissettiğim bir şey olduğunu söyleyebilirim bu sistemin. Her zaman olduğu gibi farklı farklı zombi türleri de sizleri bekliyor olacak. Tam sayısı açıklanmamış olsa da L4D serisinden tanıdığımız pek çok özel tip zombinin oyunda olacağını biliyoruz. Bu zombi salgınından başarıyla çıkabilecek miyiz orasını bekleyip görmemiz gerekecek...

Guardians of the Galaxy (PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S) – 26 Ekim

Yılın en ilginç oyunlarından biri olmaya aday Guardians of the Galaxy, ilk oynanış fragmanı ile herkesi şok etmişti. Zaman zaman düşen FPS'e rağmen ilginç bir oynanış sunacağını gözlemleyebildiğimiz yeni süper kahraman oyunumuz, bu ayın sonlarında bizlerle olacak.

Açıkçası savaş sistemleri ile dikkat çekecek bir oyun olacak Guardians of the Galaxy. Her karakterimizin yeteneğini farklı şekilde kullanabileceğimiz savaş mekanikleri, oyuncuları daha stratejik düşünmeye itecek. Yayınlanan oynanış fragmanında özellikle bazı düşman türlerinin bazı spesifik saldırılardan etkilendiğini görmüştük. Yani savaş esnasında doğru karakterlerimizi kullanarak rakiplerimizin açığını bulmaya çalışacağız. Tabii bu esnada düşmanımızın saldırılarından da kaçmamız gerekecek. Şimdilik oyunun konusu hakkında çok net açıklamalar yok fakat oyunun Guardians of the Galaxy'nin kendisi kadar eğlenceli olacağını ilk fragmandan anlamış bulunuyoruz.

Age of Empires 4 (PC) – 28 Ekim

Uzun bir bekleyişin ardından strateji aleminin koca reisi geri dönüyor. Tahtını almak için gümbür gümbür geri dönen Age of Empires 4, bu yılın en çok beklediğimiz strateji oyunları arasında da kendisine yer bulmuştu. Efsane bu kez yeni nesle taşınarak bir kez daha oyun dünyasını sallayacak.

Yayınlanan fragmandan yola çıkarak oyunun temellerine sadık kalacağını söylemek mümkün. Tasarım anlamında klasikleşmiş Age of Empires 2'ye bir hayli benzeyecek oyun, yeni kale mekanikleri ile dikkat çekecek. Birimler, teknolojiler, savaş sistemleri ve diğer pek çok şeyin “Age of 2 formülünü” kullanacağını belirtelim. Öte yandan oyunda yeni neslin strateji oyunlarının hızlı aksiyonunu da görme fırsatı bulacağız. Bir “Age of” tutkunu olarak ayın sonunu iple çekiyorum. Bakalım efsanevi oyun, bıraktığı yerden başarılara koşmaya devam edebilecek mi?

YORUMLAR
Parolamı Unuttum