Facebook Asılsız Haberleri Teyit.Org İşbirliğiyle Denetleyecek

Bakalım etkilerini ne zaman görmeye başlayacağız?

Facebook bir süredir asılsız haberlerin kendi üzerinden yayılmasını önlemeye yardımcı olacak çözümler üzerinde çalışıyordu, işte bu haber doğrulama programı Türkiye'de teyit.org işbirliğiyle hayata geçecek.

teyit.org Tarafsız Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı sertifikasına sahip olan bir site. Facebook'ta asılsız olma ihtimali bulunan haberleri inceleyip, bunları doğruluklarına göre kategorize edecek. Böylece ana sayfaya doğruluğu kanıtlanmamış haberlerin üst sırada düşme olasılığı azalacak ve bilgi dezenformasyonunun da büyük ölçüde önüne geçilecek. Bu haber doğrulama programının kapsamı genileidkçe umarım sadece yalan haberlerle algı yönetimi yapılmasının önüne geçilmekle kalmaz, clickbait başlıklarla içi boş ve uydurma içeriklerden prim yapan her tür site bundan etkilenir.

Konuyla ilgili Facebook Türkiye Kamu Politikaları Müdürü Nilay Erdem'in açıklaması şöyle: "İnsanların Facebook üzerinde doğru bilgi görmek istediğini biliyoruz. Biz de aynı şeyi amaçlıyor ve doğru olmayan bilgilerin topluluğumuz için zararlı olduğuna inanıyoruz. Üçüncü taraf haber doğrulama kuruluşlarıyla birlikte çalışarak platformumuzda paylaşılan asılsız haberlerin belirlenmesi ve yayılmasının engellemesi konusunda attığımız adımlara bir yenisini daha eklemeyi amaçlıyoruz. Bu doğrultuda Türkiye’de de programımızı, öncelikli olarak haberlere konu olmuş içeriklerin doğruluğunun teyit edilmesine odaklanan teyit.org ile birlikte hayata geçiriyoruz.

teyit.org'un kurucusu Mehmet Atakan Foça ise "İnternetteki bilgi kirliliği artık hayatımızın her alanına sirayet ediyor. Türkiye’de insanların haber ve bilgi tüketmek için ağırlıkla sosyal medyaya yönelmesi, yanlış bilginin hayatımızdaki etkisini daha fazla hissettiriyor. teyit.org ile birincil haber kaynağı olarak sosyal medya platformlarını kullanan yurttaşların doğru bilgiye ulaşmasını sağlamak için çalışıyoruz. Bu sorumlulukla hareket ederek, Facebook’ta insanların deneyimlerini iyileştirebilmek ve doğru bilgiyi edinebilmelerini sağlamak için daha yoğun bir çalışma temposuna hazırız. İşbirliğimizin Türkiye’de asılsız haberin yayılmasının önüne geçmek üzere önemli bir adım olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuşmuş.

Bu yeni sistemde asılsız olarak puanlanan haberler ana sayfada daha alt sıralara inecek ve sürekli olarak asılsız haber paylaşan sayfaların içerikleri daha az dağıtılmaya başlanacak. Bu da hem bu saçma haberleri görmeyeceğimiz, hem de bu sitelerin bu tür içerikten para kazanma ve reklam alma özelliklerinden yararlanamaması anlamına gelecek.

Başa dön
YORUMLAR
Parolamı Unuttum