Horizon Forbidden West Hakkında Bildiğimiz Her Şey

Ve de tahmin ettiklerimiz

Horizon Forbidden West, bir erteleme görmezse bu yıl içerisinde çıkacak; en azından Sony’nin şu ana kadar yaptığı açıklamalar bu şekilde. Biz de ufak ufak bu yeni oyun hakkında bugüne kadar neler gördük, neler öğrendik derleyelim istedik. Gerçi elimizde henüz fazla bir malzeme yok, ama olsun, bu kadarı da heyecanımızı canlı tutmak için yeterli :) Yeni bilgiler geldikçe günceller, bekleyişimize olduğu yerden devam ederiz artık.

Horizon Forbidden West ne zaman çıkacak?

Horizon Forbidden West ile ilgili en çok merak edilen şey muhtemelen çıkış tarihi olsa gerek. Ne yazık ki halen bu konuyla ilgili net bir açıklama yapılmış değil. Sony’nin paylaştığı bir videoda, çıkış tarihi için yılın ikinci yarısına işaret edilmişti. Ancak bildiğiniz gibi gerek geçen sene, gerek bu sene çok sayıda oyun hedefledikleri çıkış tarihi tutturamıyor, son dakikada erteleme haberleri alıyoruz. Ancak yine de Sony'nin bu yılı PS5 açısından bu kadar boş geçmek istemediğini düşünüyoruz, bu da oyunu 2021 yılı içerisinde görme ihtimalimizi son derece güçlendiriyor.

O yüzden biz iyiyi düşünelim, yılın ikinci yarısında oyunla buluşmayı bekleyelim.

Horizon Forbidden West fiyatı ne kadar?

Horizon Forbidden West henüz ön siparişe sunulmadığından fiyatını da net olarak bilemiyoruz. Gerçi nasıl bir fiyatlandırma politikası belirlenirse belirlensin, ülkemiz oyuncuları için yüksek bir fiyatın söz konusu olacağını tahmin etmek güç olmasa gerek. Yakın tarihlerde çıkacak olan Resident Evil Village, Deathloop ve Outriders’ın 499 TL, Returnal’ın ise 619 TL gibi bir fiyatı var. Ancak Forbidden West, Sony’nin özel oyunlarından olduğu için büyük ihtimalle özel bir fiyatlandırma yoluna gidilecektir.

Burada da önümüzde yine çeşitli örnekler var. Sony, PS5 ile birlikte özel oyunlarda 80 euroya varan fiyatlar belirlemişti ve Demon’s Souls gibi henüz birkaç ay önce çıkan bir örneğin standart sürümünün 619 TL, Dijital Deluxe versiyonunun ise 779 TL olduğunu gördük. Ancak Demon's Souls sadece PS5'e özeldi. PS4 ve PS5 için çıkan Miles Morales'in fiyatı 459 TL, Sackboy'un fiyatı ise 539 TL'ydi. Buradan yola çıkarak Horizon Forbidden West'in de bu fiyat aralığında (459 - 539 TL) çıkacağını tahmin edebiliyoruz.

Horizon Forbidden West hangi platformlara geliyor?

Oyun aslında ilk başta PlayStation 5'e özel bir oyun olarak duyurulmuştu, ama sonrasında benzer birkaç oyun gibi Horizon Forbidden West'in de PS4 için de çıkacağı açıklandı. Elbette oyunun PS5 versiyonu çok daha üstün olacak, yükleme sürelerinin neredeyse yok denilecek düzeyde olacağı belirtilirken, DualSense’in özelliklerinden de olabildiğince yararlanacaklarını söylüyor Guerilla Games.

Horizon Forbidden West PC için de çıkar mı?

Bizce kesin çıkacak :) Bildiğiniz gibi Horizon Zero Dawn, Sony stüdyolarından PlayStation 4'e özel olarak çıkan oyunlar arasından PC'ye ilk gelen oyundu. Çıkışından 3.5 sene sonra PC oyuncularıyla buluşan Horizon Zero Dawn ile Aloy'un hikayesi de daha geniş kitlelere ulaşmış oldu. Eğer Horizon Forbidden West PlayStation 5'e özel bir oyun olarak duyurulsa işler belki değişebilirdi ama PS4 için de çıkacağına göre mutlaka ileride PC'ye de gelecektir. Sony'nin bu hikayeyi PC oyuncuları için yarım bırakmasının hiçbir mantığı yok, zaten daha fazla sayıda birinci parti oyunlarını da (Days Gone ile başlayarak) PC'ye getireceklerini de bildiğimize göre oyunun çıkışından 1-2 sene içerisinde PC versiyonunu da görme ihtimalimiz bir hayli yüksek.

Horizon Forbidden West'in hikayesi neyi anlatacak:

Oyunun hikayesine dair genel bilgilere sahibiz. Bitkileri, hayvanları, insanları, kısacası canlı ne varsa öldüren bir kızıl felaket söz konusu, bir de süper fırtınamız var. Anlayacağınız Dünya bir kez daha büyük bir yıkımla karşı karşıya; Aloy da haliyle bu felaketi durdurmaya çalışacak. Tabii bu mücadelesinde yine kendine yardımcı olacak, kimi zaman da yoluna taş koyacak kişilerle karşılaşacak. Mesela ilk oyundan aşina olduğumuz Sylens fragmanda yine yüzünü gösterdi; kendisinin bu oyunda da bir rolü olacak. Zaten ilk oyunun finalinden hareketle, kendisinin burada gayet etkin bir karakter olmasını bekleyebiliriz.

Oyun; California, Utah ve Nevada’da geçecek; San Fransisco’da Golden Gate köprüsü gibi ikonik yerleri (elbette kıyamet sonrası halleriyle) göreceğiz. Bu sefer, ilk oyundakine kıyasla daha geniş bir coğrafyaya açılacağımızı söylemek mümkün. Farklı bitki örtüleri ve iklim koşullarını tecrübe edecek, derin sulara dalıp kızgın çöllerde yol alacak, ormanlardan geçip yeni zirvelere tırmanacağız.

Köpekbalıkları ve timsahlardan dev kaplumbağalara, pterodaktillerden mamutlara pek çok yeni hayvan-makine çeşidi de bizleri bekliyor olacak. Aloy, yine bazı robotları hackleyip kontrolü altına alabiliyor. Ama bunu yapabilen bir tek o olmayacak; uğraşmak zorunda kalacağı yeni bir kabile de bu konuda maharetli, bakalım Aloy’un başına ne gibi işler açacaklar.

Oyunun dünyası bizi içine çekecek gibi görünüyor. Decima motorunun bu gelişmiş hali, görsel yönden yine üst düzey bir deneyim yaşatmaya aday.

Oyunda hangi yeni makineler olacak?

Şimdiye kadar bu konuda sadece yayınlanan videolar ve ekran görüntüleri dahilinde bilgiye sahibiz. İlk oyundan Charger ve Snapmaw'ın (timsah benzeri) yeni oyunda da olacağı garanti. Yeni makinelerden ise şimdilik 5 tanesinin ismini biliyoruz:

  •     Bristleback (yaban domuzu benzeri)
  •     Clawstrider (dinozor benzeri)
  •     Shellsnapper (dev kaplumbağa benzeri)
  •     Sunwing (pterozor benzeri)
  •     Tremortusk (mamut benzeri)

Oyunda tanıdık ve/veya farklı oynanış mekanikleri olacak mı?

İlk oyundan alıştığımız tarz bir oynanışın bizleri beklediğini söylemek mümkün. Sonuçta ilk oyun da, açık dünya aksiyon-ryo tarzı bir oyundan ne bekliyorsak genel anlamıyla vermişti. Şimdilik gördüğümüz görüntüler iki oyun arasında mekaniksel bir değişim olmadığını, bunun tam anlamıyla bir devam oyunu olduğunu gösteriyor. Yani Frozen Wilds'ın çok daha büyük ölçekte olanı gibi düşünebilirsiniz. Ancak yine de iki oyunun hikayesi arasında geçmiş olan zamanı düşünürsek Aloy’un daha hünerli, daha farklı yetenekler edinmiş bir savaşçı haline geldiğini de görebiliriz belki.

Horizon Forbidden West'te çok oyunculu mod bulunacak mı?

Bu konuda yapılmış bir açıklama yok, ama ateş olmayan yerden duman çıkmaz dedirten bazı işaretler söz konusu. İlk oyunda böyle bir mod bulunmuyordu, dolayısıyla aslında ikincisinde de olmamasını garipsemeyiz. Ama Guerrilla Games tarafından verilen bir iş ilanından yola çıkanlar oyunda online mod(lar) bulunabileceğini söylüyorlar. ‘Oyun sunucusu mühendisi” iş ilanında “oyuncu eşleştirme, turnuvalar, klanlar, lider tabloları gibi sistemler”den bahsedilmesinden hareketle, oyuna bir online mod eklenebileceğini düşünenlerin sayısı hiç de az değil.

Ama elbette bu ilan Horizon Forbidden West ile ilgili olmak zorunda değil, Guerrilla Games henüz bilmediğimiz ve ileride duyuracağı bir oyun için de böyle bir ilan vermiş olabilir. Yani ‘klan’ kelimesini duyduk diye hemen gaza gelmemek en iyisi :)

Horizon Forbidden West'e ek paket(ler) gelecek mi?

Guerrilla Games henüz bu konuda bir bilgi paylaşmadı, ama ilk oyun duyurulduğunda da bazı diğer stüdyolar gibi hemen ileri tarihli yol haritalarını açıklamamışlardı. Horizon Zero West Şubat ayında çıkmış, Haziran başında Frozen Wilds genişleme paketi duyurulmuş ve Kasım ayında da yayınlanmıştı.

Stüdyonun yine aynı yöntemi izlemesi muhtemel, en az bir genişleme paketi yayınlanması ve bu paketin de oyunun çıkışından kısa bir süre sonra duyurulmasını bekleyebiliriz.

YORUMLAR
Parolamı Unuttum