PES'in İsmi eFootball Oldu ve Artık Oynaması Tamamen Ücretsiz!

Yeni bir dönem başlıyor

Konami dünyanın en ünlü futbol oyunu serilerinden biri olan Pro Evolution Soccer'ın ismini eFootball olarak değiştirdi ve bu yeni isimlendirme beraberinde oyunun tamamen ücretsiz olmasını da getirdi. eFootball bu sonbaharda PC, PS4, PS5, Xbox One ve Xbox Series için çıkacak, sonrasındaysa mobil versiyonları gelecek.

Oyunun tüm versiyonları çapraz platform desteğine sahip olacak ama mobil oyuncular PC ve konsol oyuncularıyla birlikte oynamak için kontrolcü kullanmak durumunda kalacak.

eFootball, global bir izleyici kitlesi için geliştirilmiş yepyeni, küresel bir marka olarak dikkat çekiyor. Böylece oyunun çeşitli versiyonlarına dair kafa karışıklığının da önüne geçilecek. Zaten geçen sene yeni bir PES oyunu yerine "eFootball PES 2021 SEASON UPDATE" yayınlanmış ve daha o zamandan itibaren bu yeni yapılanma söylentileri başlamıştı. Konami bugünkü duyurusuyla tüm söylentileri teyit etmiş oldu.

Yeni nesil konsollar ve oyuncular için yeni bir marka kimliği olan eFootball™, daha önce Pro Evolution Soccer ve Winning Eleven olarak bilinen oyuna yepyeni bir soluk getirecek.

PES bu sene dahil olmak üzere uzun yıllardır Fox Engine kullanıyordu, eFootball ise bundan sonra yoluna Unreal Engine4 tabanlı yeni bir motorla devam edecek ki bu da başlı başına devasa bir yenilik.

“Oyuncu tepkilerini büyük ölçüde elden geçirmemize izin veren Unreal® Engine'in gücünden yararlanarak, eFootball™'ı uzun yıllar destekleyecek yepyeni bir futbol oyun motoru oluşturduk," diyen eFootball™ serisinin yapımcısı Seitaro Kimura, sözlerine, “eFootball™, yeni nesil konsolların gücü ve dünyaca ünlü futbolcularla iş birliklerini arkasına alan, bugüne kadarki en heyecanlı ve gerçekçi oyunumuz. Gelecek ay oynanışla ilgili bazı ayrıntıları sizlerle paylaşacağız, bu nedenle bizi izlemeye devam edin," şeklinde devam ediyor.

Neredeyse evrim geçiren oyun motoru sayesinde animasyon sistemi tamamen yenilendi. "Hareket Eşleştirme" (Motion Matching) adı verilen yeni teknoloji, oyuncuların sahada yaptığı çeşitli hareketler arasından en isabetli olanları seçerek gerçek zamanlı bir dizi animasyona dönüştürebiliyor. Sistemin öncekinden dört kat daha fazla animasyon sağlayabilmesi ortaya son derece gerçekçi hareketlerin çıkmasına yol açıyor. Hareket Eşleştirme teknolojisi son nesil konsollar, bilgisayarlar ve mobil cihazlar da dahil tüm eFootball™ platformlarında kullanılacak.

eFootball™ keyfini herkesle paylaşmayı hedefleyen KONAMI, bu yeni futbol oyununun konsol, PC ve mobil cihazlarda ücretsiz olacağının altını çizdi. Daha da önemlisi, eFootball™ tüm oyuncular için adil ve dengeli bir deneyim vadediyor. Oyun mekanikleri ve çevrimiçi modlar hakkında daha fazla ayrıntı ağustos ayının sonlarında açıklanacak.

KONAMI oyunun yalnızca dijitalde yayınlanacağını ve sonbaharda resmi olarak piyasaya sürüldükten sonra düzenli olarak yeni içerik ve oyun modlarıyla güncelleneceğini belirtti. FC Barcelona, Juventus, FC Bayern, Manchester United ve diğerlerinin yer aldığı yerel maçlar, oyunun çıkışında ücretsiz olarak sunulacak. Gelecekte belirli oyun modlarının isteğe bağlı DLC olarak satılacağı ve oyunculara kendi ilgi alanlarını takip eden bir deneyim oluşturma özgürlüğü vereceği belirtiliyor.

eFootball ilk olarak 9 takım seçeneği ve hazırlık maçları seçeneğiyle birlikte çıkacak. İleride farklı oyun modları opsiyonel DLC olarak satılacak ve böylece oyuncular yalnızca oyunun oynamak istedikleri kısımlarını oyuna ekleyebilecekler. eFootball'da yer alacak modlar ve parasallaştırma modeli ise daha sonraki bir tarihte açıklanacak. Konami oyunun tüm oyuncular için "adil ve dengeli" olacağını üstüne basarak söylüyor ve oynaması ücretsiz modele geçişin bu anlayışı etkilemeyeceğini belirtiyor.

Oyuna dair bir diğer bilgi ise Peter Drury ve Jim Beglin'in maç yorumlarına devam edecek olması, ayrıca çok sevilen Option Files özelliği (oyuncuların lisansız takımlar dahil olmak üzere oyunun büyük bir kısmını özelleştirebilmelerini sağlayan mod) de geri dönecek.

Futbolun küresel oyun topluluğunu ilk kez bir araya getiren eFootball™, gerçekçi e-spor deneyimini konsol, PC ve mobil cihazlarda sunmanın yanı sıra lansman sonrasında gelecek çapraz oynanış desteğiyle de oyuncuların platform gözetmeksizin birbirleriyle oynayabilmelerine izin veriyor. eFootball™ mobil sürümüyle ilgili detaylar da ileri bir tarihte paylaşılacak.

KONAMI açık ve şeffaf bir iletişim sağlamak adına, eFootball™ için ilk yol haritasını yayınladı ve hem lansman içerikleri hem de takip eden aylarda oyuna nelerin ekleneceği hakkında ilk ayrıntıları sundu:

Sonbahar Başı:

  • Unreal® Engine destekli yepyeni oynanış deneyimi
  • Farklı jenerasyon oyun konsolları arasında oynanış desteği (örn. PlayStation®5 vs. PlayStation®4, Xbox Series X|S vs. Xbox One)
  • FC Barcelona, Juventus, FC Bayern, Manchester United ve çok daha fazlasını içeren Yerel Maçlar

Sonbahar:

  • Oyun konsolları ve masaüstü bilgisayarlar arası çapraz platform desteği (örn. PlayStation®5 vs. Xbox Series X|S, PlayStation®5 vs. PC Steam®, vb.)
  • Takım Kurma Modu (resmi ismi henüz belli değil) – oyuncular alarak kendi takımını kurmaya dayalı bir mod
  • Çevrimiçi Ligler (resmi ismi henüz belli değil) – takımını alıp global, rekabetçi bir ligde top koşturma fırsatı
  • Match Pass sistemi – eFootball™ oynayarak çeşitli eşyalar ve oyuncular kazanabilme

Kış:

  • Mobil cihazlar için kontrol aparatı desteği
  • Uyumlu kontrol aparatı kullanılan mobil cihazlar dahil mevcut tüm platformlar arası çapraz platform eşleştirme desteği
  • Profesyonel ve amatör espor turnuvalarının başlaması

KONAMI aynı zamanda tüm zamanların en iyi iki futbolcusu olan Lionel Messi ve Neymar Jr.'ın eFootball™'un küresel marka yüzleri olacağını duyurdu. Buna ek olarak, Andrés Iniesta ve Gerard Piqué, sırasıyla oyundaki hücum ve savunma mekaniklerinin resmi danışmanları olarak geliştirme sürecine yakından dahil oldular.

YORUMLAR
nomadsoul
21 Temmuz 2021 23:23

Gölgeler nerede?

mokanalpa
21 Temmuz 2021 11:34

İçimde bir şüphe var ,sanki oyunu ücretsiz yapıb ana modkarı para ile sadacaklar.

Parolamı Unuttum