Advertisement

Wanda Maximoff'un Kardeşi Quicksilver Kimdir?

Pietro Maximoff'un acıları

Marvel Sinematik Evreni'nin ilk Disney+ dizisi WandaVision'ın üç bölümü yayınlandı. Şimdilik alttan alttan önemli mesajları verse de dizinin ana teması dönem sitcomları şeklinde ilerliyor. Ancak hem fragmanlardan hem de Kevin Feige'den teyit ettik ki ilerleyen bölümlerde bol bol aksiyon ve evrenin kaderini etkileyen olaylarla da karşı karşıya kalacağız. Şu an işin tohum atma kısmındayız. Wanda'dan bahsederken Vision'dan önce akla gelen ilk isim kardeşi Pietro idi. Hem Marvel Sinematik Evreni içerisinde hem de FoX-Men döneminde iki farklı Pietro izledik ama karakteri tam anlamıyla görmeyi başaramadık. Peki Quicksilver olarak da bildiğimiz bu Pietro kimdir?

Pietro Django Maximoff

Pietro ve Wanda'nın çizgi romanlardaki hikayesiyle beyaz perdedeki hikayesi arasında gerçekten çok büyük bir fark var. Bu özünde mutant olan ikizler MCU'da Sokovia'nın yerlisi olarak yetişen ikizler Hydra'nın deneyleri sonucunda güçlerine kavuşmuşlardı. Ancak işin aslı oldukça farklı. Uzun yıllar boyunca kendisini Django ve Marya Maximoff çiftinin öz çocukları sanan Pietro ve Wanda ailesinin mafya tarafından öldürümesinin ardınıdan Avrupa'da kaçak hayatı sürmek zorunda kaldılar. Tam başka bir mafya onları öldürecekken Magneto tarafnıdan kurtarılan ikizlerin bundan sonraki macerası ise oldukça farklı ilerledi.

Scarlet Witch ile Quicksilver isimleri altında Magneto'nun "Mutant Hakları Savunucusu" derneği Brotherhood'a giren kardeşler babalarının Magneto olduğunu öğrenince büyük bir şok yaşadılar. Aslında sahip oldukları bu büyük yeteneklerin tarihin en önemli mutantlarından birisinden geldiğini bilmek onlar için bir rahatlamaya neden olmuştur. Lakin Magneto belki de dünya üzerindeki en kötü babalardan birisiydi ve hikaye daha yeni başlıyordu. Tüm bunlar yaşanırken kardeşiyle arasındaki bağ daha da güçlenen Pietro kardeşiyle birlikte bir dönem Avengers üyesi de oldu. 

Gerçeklik Büken Kız Kardeş

House of M hikayesine kadar Magneto ile inişli çıkışlı bir ilişkiye sahip olan Pietro'nun hayatı belki de orada değişti. Hayatını mutantların üstün ırk olmasına adayan Magneto çocuklarını her zaman ihmal etmişti. Mutant karşıtlığının patlak verdiği bir anda Wanda'nın gerçekliği bükmesi bambaşka bir ütopya ya da insanlara göre distopyanın başlaması anlamına geliyordu. House of M gerçekliğinde hükümdar olan Magneto'nun çocuklarından Wanda hariç herkes mutanttı. Lakin Wolverine'in hafızasını geri kazanmasıyla başlayan olaylar silsilesinde Avengers ve X-Men bir araya gelip bu gerçekliği bozmayı başardı ama ne pahasına?

House of M'in bitişini sağlayan Wanda'nın son sözcükleri "No More Mutants" idi. Daha fazla mutant olmasın derken Wanda ciddiydi ve dünya üzerinde Pietro da dahil olmak üzere mutantların çok büyük çoğunluğu artık normal insan haline gelmişti. Wanda da ortalıktan kaybolmuştu. Burada büyük bir depresyon yaşayan Pietro ile eski eşi Crystal ile tanıştı ve en azından şimdilik "iyi adam" olarak hikayesine devam etti. Ancak işin MCU tarafında çok başka şeyler göreceğe benziyoruz.

Quicksilver Marvel Sinematik Evreni'ne Geri Döner Mi?

WandaVision dizisi yayınlanmadan çok önce gündemde dolaşan büyük bir iddia vardı. FoX-Men filmlerinde Quicksilver'ı canlandıran Evan Peters'ın dizi kadrosunda yer alacağı söyleniyordu. Her ne kadar Wanda, Age of Ultron, Infinity War ve Endgame gibi olaylar içerisinde yer alıp çok büyük acılar çekse de hayatındaki en özel bağı her zaman kardeşi Pietro ile kurmuştu. Zaten dizinin üçüncü bölümünde de Pietro ile ilgili bazı sinyaller verildi ve Evan Peters haberlerinin doğru çıkma olasılığı artmış olabilir. Ancak Age of Ultron'da karakteri canlandıran Aaron Taylor-Johnson ile ilgili henüz bir haber yok.

Tıpkı House of M gibi WandaVision dizisi de bükülmüş bir gerçeklik ve paramparça edilmiş bir zaman çizgisinde ilerliyor. İşin içinde Hydra'nın da yer alma ihtimali MCU'nun Wanda & Pietro yaratma şeklini de düşününce hikayeyi epey ilginç hale getiriyor. Belki de Wanda tüm bu Sokovia Savaşı da dahil olmak üzere çektiği acılardan kurtulmak için kendine yarattığı bu "mutlu mekan" içerisinde çok daha büyük acılarla karşı karşıya gelecek. Tersine işleyen bir House of M gibi dizi bittiğinde ya da Dr. Strange 2'deki Wanda'nın yapacağı işlerde mutantlar evrene dahil olabilir ve Pietro-Wanda kardeşler yeniden bir araya gelebilir. 

Hızlı Koşan Mutantın...

Çizgi romanlarda süper insan hızına sahip olan Pietro'nun güçleri sinematik evrende de pek değişmedi. Sadece Fox filmlerinde olması gerekenden çok daha fazla hızlı gösterilen karakter en azından bu konuda özüne sadıktı. Yaşadığı olaylar yerine bir sosyopat olarak gelişen Pietro'nun karakteri ise filmlerde biraz daha yumuşak hale getirilmişti. Zaten o kadar kalifiye bir sosyopatı MCU'nun Avengers'ı içerisinde düşünmek pek mantıklı değil. Karakter geri gelse bile önümüzdeki dönem Avengers'ı içerisinde görür müyüz? Pek sanmıyorum. 

Pietro Django Maximoff belki MCU'da erkenden öldü ama çizgi romanlarda gerçekten çok büyük acılar çekti. Tıpkı kardeşi Wanda gibi. Ancak Scarlet Witch ile Quicksilver'ın aynı anda yaşıyor olması birbirleri için en büyük mental dayanak. Ufukta altı bölüm daha WandaVision dizisi var ve görünüşe göre Pietro adını bol bol duyacağız belki de yolun sonunda bir Pietro göreceğiz. Ancak bu Pietro Maximoff, Wanda'nın hatırladığı ve son olarak bıraktığı kardeşi mi olacak onu şu an için kestirmek güç. 

YORUMLAR
canberksahinn
24 Ocak 2021 22:18

Çok iyi yazmışsın Oğuz abi, yazılarını dikkatle takip ediyorum.

Parolamı Unuttum