Wi-Fi 6'nın Faydaları Neler? Kullanıcılara Ne Gibi Avantajlar Sağlıyor?

Wi-Fi 6'ya geçme nedenleri

Wi-Fi 6, kablosuz ağ alanında gündemimize yeni giren teknolojilerden birisi. Bu yeni Wi-Fi standardı yalnızca çok yüksek bağlantı hızı sunmakla kalmıyor, bunun yanında da pek çok yenilik ve avantajı da beraberinde getiriyor.

Dünya kablosuz ağ pazarının lideri TP-Link de bu yılın ilk çeyreğinden itibaren Türkiye’de Wi-Fi 6’lı modellerini satışa sunmuştu. Firma, kullanıcıları (ve tabii ki oyuncuları) bu teknoloji konusunda aydınlatmak için güzel bir bilgilendirme mesajı hazırlayarak Wi-Fi 6 nedir, ne gibi faydaları var, neden Wi-Fi 6’yı tercih etmeliyiz gibi sorulara cevaplar vermiş. Biz de bu cevaplardan yola çıkarak sizlere Wi-Fi 6'yı tanıtalım istedik.

Wi-Fi 6, ya da diğer ismiyle 802.11ax teknolojisinin bizlere sunduğu en büyük avantaj tabii ki yüksek bağlantı hızı. Zaten çoğu oyuncuyu da doğrudan ilgilendiren özellik bu olsa gerek. Wi-Fi 6, şu anda kullandığımız Wi-Fi standardına oranla tam üç kattan fazla hız sunuyor. Eğer ağ bağlantınızdan yüksek hız bekliyorsanız, özellikle de online oyun oynuyorsanız Wi-Fi 6 teknolojisini tercih edebilir ve yüksek bağlantı hızının avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Wi-Fi 6’nin bağlantı hızından sonra sunduğu belki de en önemli avantaj çoklu erişim desteği. Wi-Fi 6 ile birlikte gelen OFDMA teknolojisi sayesinde, çok sayıda cihazın bağlı olduğu ağlarda daha önce yaşanan yavaşlama, tıkanma gibi sorunlar ortadan kalkıyor. Bu teknoloji aynı zamanda ağa bağlı olan cihazların gereksinim duyduğu bant genişliğini de belirliyor ve buna göre bir kaynak birimi ayırıyor. Böylece ağa sürekli bağlı ve veri aktaran cihazlar ile arada bağlanıp veri aktaran cihazlar ayrışıyor. Bu sayede çok sayıda cihazın bağlı olduğu ev ve küçük ofislerde kablosuz ağ verimliliği önemli ölçüde artıyor.

Evimizde de bilgisayarlara ek olarak cep telefonları, televizyonlar, konsollar ve başka cihazlarla aynı anda kablosuz ağa bağlandığımızı düşünürsek, evinde ağa bağlı çok sayıda cihaz olan kullanıcıların veya küçük ofislerin de Wi-Fi 6 teknolojisini tercih etmesi öneriliyor.

Wi-Fi 6 teknolojisinin bir diğer avantajı ise ağ verimliliğini artırması. Wi-Fi 6 teknolojili ürünlerle kablosuz ağa daha fazla sayıda cihaz daha hızlı ve  daha kesintisiz olarak bağlanabiliyor.

OFDMA teknolojisinin bir diğer avantajı sayesinde ağ cihazı gelen ağ trafiğini kontrol edebilir duruma geldi. Bunun sonucunda örneğin Wi-Fi 6’lı bir yönlendirici hangi cihazın ne zaman, ne kadar bant genişliği kullanabileceğini belirleyebiliyor.

Ayrıca yine Wi-Fi 6 ile gelen ‘hedef uyanma zamanı’ özelliği de akıllı ev cihazlarının sürekli ağa bağlanıp veri göndermesini düzenliyor; gerektiği zaman veri göndermesini sağlıyor. Bu da özellikle çok sayıda akıllı cihazın bağlı olduğu ağlarda enerji tüketimini olumlu etkileyen başka bir avantaj. Şu anda ya da ileride akıllı ev çözümleri kullanan/kullanacak olanlar da Wi-Fi 6 teknolojisine geçebilirler.

Wi-Fi 6 teknolojisi ile gelen başka bir teknolojisi ise BSS Color teknolojisi. Günümüzde her evde Wi-Fi ağı olduğunu düşünürsek bu da komşularla Wi-Fi sinyallerinin karışması sorununu ortaya çıkarıyor. Evimizdeki her bir ağ cihazı, her yerden gelen sinyalleri dinlemeye ve almaya çalışır ve bu da performansı olumsuz etkiler. Ama BSS Color sayesinde artık herkes kendi ağına bir renk atayabiliyor. Örneğin mavi renk ev ağının rengi, komşunun ağ rengi ise kırmızı. Artık yönlendirici sadece mavi Wi-Fi sinyallerini takip edip, kırmızı sinyalleri göz ardı ediyor. Çok sayıda Wi-Fi ağı olan ve bu şekilde sinyal karmaşası yaşanan evler için de Wi-Fi 6 teknolojisi ağ performansını yükselten bir çözüm oluyor.

Şu anda Türkiye’de Wi-Fi 6’lı beş model yönlendirici, iki adet Mesh ev ağ sistemi, bir model menzil genişletici ve bir PCIe adaptör olmak üzere dokuz farklı çözüm satışta ve model sayısı sürekli artıyor.

YORUMLAR
Parolamı Unuttum