TopSpin 2K25 - İnceleme

Bunca yıl bunun için mi bekledik?

Çocukluğumdan bu yana oynadığım bir oyun türü varsa biri platform oyunları diğeri de spor oyunlarıdır herhalde. O Micro Genius’lardaki futbol, basketbol, tenis, hatta buz hokeyi oyunlarına gömdüğüm saatlerden bu yana hayatımın bir parçasıydı resmen spor oyunları.

Yıllar ilerledikçe spor oyunlarından bir hayli uzaklaştım. Özellikle geçtiğimiz yıllarda kendimi oynarken iyice sıkılmış halde buluyordum. En sevdiği spor basketbol olan biri olarak NBA 2K’in tek seçenek oluşu ve onun da bir hayli para tuzağına dönmüş olması son noktayı koymuştu benim için. Ta ki EA ve 2K farklı spor oyunları da yapılabileceğini hatırlayana kadar… Her ne kadar oturup golf maçları izlemesem de (izlemesi bir hayli sıkıcı çünkü, gerçekçi olalım) hem 2K’in hem de EA’in golf oyunu yapması sevindirmişti. Ama benim asıl tekrar dönmesini istediğim spor tenisti dürüst olmak gerekirse. Dünya genelinde izleyici sayısı golfun iki katı olan bir spor söz konusu burada.

Ufak bir geçmiş anlatmak gerekirse, 2010’ların başında kaybolan spor oyunu türlerinden biri tenis. Yedinci konsol jenerasyonunda Sega’nın Virtua Tennis 4’ü ve 2K’in Top Spin 4’ü gibi iki kaliteli oyundan sonra tenis oyunları sonraki jenerasyona geçemeyen oyun türlerinden biri oldu. Arada Tennis World Tour ve AO Tennis gibi vasat denemeler gelmiş olsa da 2K Sports tamamen NBA 2K’e, Sega da… spor oyunları dışındaki şeylere odaklanmış bir şekilde hayatına devam etti önceki jenerasyonda. İşte tam olarak bu yüzden Top Spin’in geri dönüşü heyecan vericiydi.

Hatalı bir servis

Ama daha TopSpin 2K25’e başlayamadan acı çekmeye başlamam pek de iyi bir gösterge olmadı. Oyuna giriş yapabilmeniz için 2K sizden bir 2K hesabı oluşturmanızı istiyor, ki yıllardır NBA 2K oynayan biri olarak zaten hesabım vardı. Fakat nedense oyuna bir türlü giriş yapamadım. Yıllardır birbirlerine bağlı olan PSN hesabını 2K hesabına bağla diyor bana. Yapmadığım şey kalmadı. PC’den girip hesapların bağlantısını kesip yeniden bağlamayı denedim, olmadı. Sebebi ne mi? Çünkü birkaç yıl önce PSN kullanıcı adımı değiştirdim ve 2K’in sistemi kullanıcı adları farklı diye hesapları birbirine bağlamayı reddetti. Yeni bir 2K hesabı açmak durumunda kaldım haliyle. Çünkü 2K hesabınız yoksa oyuna bile giremiyorsunuz. İnterneti kapatıp girmek isterseniz de oyunun üç ana oyun modundan (Eğitim kısmını saymıyorum) sadece birine erişebiliyorsunuz. Mükemmel, değil mi?

Bu üç oyun modu da artık NBA 2K’den alışık olduğumuz MyCareer adlı kariyer modu, spesifik kortlarda tekli ya da çiftli maçlar yapabildiğimiz, çevrimdışı oynanabilen tek oyun modu olan Exhibition kısmı ve tabii ki de spor oyunlarına günümüzde saatler gömülmesinin sebebi online modu ve illaki saymak istiyorsanız, Top Spin Academy adı altında bir de eğitim kısmı var.

Oyun hakkında atıp tutmadan önce biraz övmem lazım, çünkü güzel yanları yok değil. Temelinde çok iyi bir tenis oyunu TopSpin 2K25. Genel olarak bir hayli tatmin edici, maçlarda inanılmaz ralliler olabiliyor, anbean oynanışı insanı bir hayli gaza getiriyor, tıpkı Top Spin 4’teki gibi dayanıklılığınızı yönetmek bir hayli önemli… Top Spin 4’ün biraz daha oturaklı ve cilalanmış, belki birazcık ağır hissettiren bir versiyonuna sahip oynanış olarak hatta tam olarak. Buradan geçer notu rahat alıyor.

Keza MyCareer modu da özünde fena değil. Her yılın her ayında yapabileceğiniz üç etkinlik var: Antrenman, özel etkinlik ve turnuva. Antrenman yaptıkça hem seviyenizi yükseltip hem de VC kazanabiliyorsunuz. Seviyenizi yükselttikçe de yeteneklerinizi yükseltmek için gereken puanları kazanıyorsunuz. Özel etkinliklerde spesifik oyun kurallarıyla rakibinizle maç yapıp kazanırsanız özel ödüller alabiliyorsunuz. Turnuvalar da adı üstünde zaten, turnuva. Turnuvalarda ne kadar ilerlerseniz sıralamada sıranız yükseliyor. Tabii tıpkı maçlarda olduğu gibi burada da dayanıklılığınızı yönetmeniz gerekiyor. Antrenman, özel etkinlik ya da turnuvalara katıldıkça dayanıklılığınız azalıyor, turnuvaların nerede olduğuna dikkat etmeniz de gerekiyor, çünkü bulunduğunuz ülkeden başka bir ülkedeki turnuvaya giderken yolculuk yüzünden dayanıklılığınız azalıyor, azaldıkça da maçlarda sakatlanma ihtimaliniz yükseliyor.

Şu ana kadar güzel geliyor kulağa, değil mi? Hadi o zaman moralinizi hemencecik bozayım, tıpkı NBA 2K’in MyCareer modu gibi, burada da bolca acı çekiyorsunuz. Sizin seviyeniz daha 1-2’yken, tüm yetenekleriniz daha 30’lardayken, turnuvalarda karşınıza 10 küsür seviyelerde rakipler çıkıyor. Ve seviye yükseltme işlemi bir haaaaaayli yavaş. Biraz önceki paragrafta dedim ya hani “Yeteneklerinizi yükseltmek için ayrı puan kazanıyorsunuz” diye… Heh işte, tıpkı 2K’in beni kandırdığı gibi ben de sizi kandırayım dedim; sanki NBA 2K’den farklıymış, oyuncunun ümüğüne çökmüyormuş gibi bir hava yaratayım dedim. Daha hızlı seviye atlamak istiyorsanız kazandığınız VC’yle “XP kazanma booster”ı alabilirsiniz, VC’niz yoksa gerçek parayla da alabilirsiniz. Ya da yine gerçek para verip 10 seviye falan alabilirsiniz.

Ayrıca MyCareer modu bir noktadan sonra sıkmaya da başlıyor. Oyun içi ayda sadece bir turnuvaya katılabilmek, yavaş ilerleme, dayanıklılık kontrolü adına etkinlikleri atlama derken MyCareer’in eğlenceli olan döngüsünün sadece kısa bir süreliğine olduğunu görmek biraz can sıkıcı oldu benim için.

Raketimi kırdılar …

Diğer oyun modlarıysa biraz… bayık. Oyunun tek çevrimdışı oynanabilen modu olan “Exhibition”da birkaç tane farklı oyun modu olmasına rağmen herhangi bir turnuva modu ya da mini oyun modu olmaması biraz eksik hissettiriyor. Efsane oyuncular dahil olmak üzere 25 kişilik oyuncu kadrosu da pek tatmin edici değil. Andre Agassi, Maria Sharapova, Caroline Wozniacki, Roger Federer ve Serena Williams gibi efsanelerin yanı sıra şu anki en iyi oyunculardan Iga Swiatek, Coco Gauff, Carlos Alcaraz gibi oyuncuların da olması güzel, fakat 70 dolarlık bir oyunda sadece 25 oyuncu olması ve bu oyuncuların arasında Novak Djokovic, Jannik Sinner, Aryna Sabalenka ya da Alexander Zverev gibi güncel oyuncuların olmayışı ya da Rafael Nadal, Rod Laver, Margaret Court ve Venus Williams gibi efsanelerin yer almaması gerçekten üzücü. PS3 oyunu olsa biraz daha anlayabilirdim fakat iki nesil sonra gelmiş bir oyunda insan daha fazlasını bekliyor, aynısını değil.

Çevrimiçi modlarsa hem bir hayli kırık hem de hayal kırıklığı. Hepsinden önce, ben bu incelemeyi yazarken hâlâ arkadaşlarınızla beraber oynama imkânınız yoktu. Belki sonradan bir güncellemeyle getirirler ama bu kadar temel bir şeyin oyunun çıkışında olmaması gerçekten büyük bir ayıp. Elimizdeki çevrimiçi oyun modlarıysa yine basit bir Exhibition modu, turnuva modu ve rekabetçi modundan ibaret. Rekabetçi oynuyor olsanız bile, oyunun oynadığım süreçte eşleştirmesi bir hayli bozuktu. Ben daha 4-5 seviyelerindeyken karşıma 15-20 seviyelerde rakipler atıp durması, sunucuların ara sıra göçmesi gibi problemler yüzünden pek de eğlenceli saatler geçirdiğimi söyleyemem. Pozitif tarafından bakmak gerekirse, en azından oyuncuların büyük bir kısmı Avrupa’da olduğundan oynayabildiğim süreçte fazla lagla karşılaşmadım. Bu da bir şeydir.

Teknik olarak da oyunu pek övebileceğimi söyleyemem. Bir spor oyunun yapması gereken şeyleri yapıyor fakat görsellik o kadar da yeni nesil değil, PS4’ten hallice. Bazı oyuncu modelleri hiç fena değilken, bazılarının özellikle suratları bir hayli kötü modellenmiş, sanki aceleye getirmişler gibi hissettiriyor (Leylah Fernandez’e n’apmışlar öyle ya, ayıptır). Animasyonlar da fena değil, daha önce de dediğim gibi Top Spin 4’ün biraz daha ağır versiyonu gibi ama bir noktadan sonra aynı animasyonları, hatta direkt Top Spin 4’ten gelme animasyonları görünce bir hayli güldüm. Yani bozuk değilse kurcalamaya gerek yok tabii ama İki konsol nesli geçti aradan ya. Biraz daha üstünde durabilir ya da yeni animasyonlar ekleyebilirlerdi sanki…

İşin kötü yanı ne biliyor musunuz? Maalesef piyasadaki tek iyi tenis oyunu bu. TWT ya da AO Tennis’in iyi yaptığı şeyler var tabii, özellikle kariyer modu gibi. Ancak iki oyun da oynanış konusunda Top Spin’in iki nesil öncesinden gelmiş ve cilalanmış versiyonuyla bile aşık atamıyorlar. Tenis de tenis diye ölüp bitmiyorsanız ya da Top Spin 4 veya Virtua Tennis 4’ü hâlâ oynama imkânınız varsa pek de önerebileceğim bir oyun değil TopSpin 2K25. Alma planınız varsa da önceden sizi uyarayım, 2K oyunun sunucularının 2026’da kapanacağını daha şimdiden duyurdu. O yüzden kesinlikle indirim beklemenizi tavsiye ederim. 2 yıllığına oyun kiralamak için 1750 ya da 1880₺ vermeye hiç lüzum yok.

SON KARAR

Spor oyunlarını oyuncuları sömürecek, yüzeysel oyunlar yerine tekrar eğlenceli, dolu ve oynaması keyifli şeyler yapabilir miyiz ya? Lütfen?

TopSpin 2K25
İdare Eder
6.5
Artılar
  • Oynanış bir hayli eğlenceli
  • MyCareer modu kısa vadede eğlenceli
Eksiler
  • Klasik 2K ve mikro ödeme açgözlülüğü
  • Online modunda bile bir hayli eksik var
  • Oyuncu kadrosu daha dolu olabilirdi
  • PC versiyonu tıpkı NBA 2K gibi yeni nesil değil
  • Daha şimdiden 2026’da sunucuların kapanacağını duyurdu ya adamlar…
YORUMLAR
Parolamı Unuttum