Beklediğimiz Oyun Dizi ve Film Uyarlamaları

Yeni maden video oyunları

Hollywood'da yakın dönemin en büyük esin kaynağı çizgi roman uyarlamaları. Marvel Sinematik Evreni ile birlikte artık bambaşka bir boyuta gelen bu uyarlamaların artık yeni bir rakibi olacak gibi gözüküyor. Geçmişte oldukça başarısız örneklerini görmüş olsak da artık video oyunlarının dizi ve film olarak uyarlanıp karşımıza çıkması oldukça alıştığımız bir durum.

Önümüzdeki dönemde bol bol oyun dizileri ve filmleri göreceğiz, bunlardan bazıları büyük beklenti yaratırken bazıları sessiz sedasız hazırlıklarına devam ediyor. 

Hem haklarında en çok bilgi sahibi olduğumuz hem de bizi en çok heyecanlandıran uyarlamalara şöyle bir bakalım;

Uncharted Filmi 

Playstation 3 ile oyun hayatına başlayan seri 4 ana bir de yan oyun ile birlikte modern dönemde bir Indiana Jones havası yaşatmayı başardı. Oyunlarda bize yaşattığı heyecan ve aksiyonu filmde de yeniden canlandırmak isteyen Sony oldukça iddialı bir kadroyla hazırlıklara başladı. Başrollerinde Nathan Drake olarak Tom Holland'ı Victor Sullivan olarak da Mark Wahlberg'i izleyeceğimiz filmde Antonio Banderas ve Sophia Ali gibi isimler de yer alacak. Hem yönetmen hem de senarist konusunda epey sıkıntılar yaşayan Uncharted filmi pandeminin de etkisiyle çok sefer ertelendi. Ruben Fleischer'in yönetmen koltuğunda oturacağı film için belirlenen son vizyon tarihi 11 Şubat 2022.

Resident Evil Filmi

Capcom bu dönemde Monster Hunter filmi ile birlikte yeniden oyun adaptasyonlarına merhaba dedi. Sessiz sedasız hazırlıklarına başlanan Resident Evil filminden ise çok sonradan haberimiz oldu. Constantin Film'in hazırlıklarını yaptığı Resident Evil filminin oyuncu kadrosu bile belli olmuş. Claire rolünde Kaya Scodelario'yu Jill rolünde ise Hannah John-Kamen'i izleyeceğimiz filmin kadrosunda Donal Logue, Tom Hopper ve Robie Amell gibi isimler de yer alıyor. İlk oyununu orijinal hikayesini yeniden anlatacak olan film 1998 yılının Raccoon City'sinde geçecek. Johannes Roberts'in yazıp, yöneteceği Resident Evil 9 Eylül günü vizyona girecek.

Last of Us Dizisi 

Sony elinde bulundurduğu devasa oyun markalarını artık ekrana getirmek için somut adımlar atıyor. Uncharted dizisiyle başlayacak bu yolculuğun belki de en önemli parçası Last of Us dizisi olacak. Oyun serisinin dizi olacağı duyulduktan kısa bir süre sonra HBO hemen diziyi kaptı ve mükemmel bir ekip oluşturmak için harekete geçti. Chernobyl'in yaratıcısı Craig Mazin'in başında yer alacağı dizinin başrolleri de geçtiğimiz günlerde açıklandı. The Mandalorian'ın yıldızı Pedro Pascal Joel'i canlandıracakken daha önce Gme of Thrones dizisinde de gördüğümüz Bella Ramsey Ellie karakterini canlandıracak. Oyunun senaristi Neil Druckmann dizide de senarist ve yaratıcı direktör olarak görev alacak. Henüz resmi yayın tarihi açıklanmayan Last of Us dizisini merakla bekliyoruz.

Mortal Kombat Filmi ve Animasyonları

Dövüş oyunları tarihinin en büyük markalarından birisi olan Mortal Kombat, oyunlardaki bu başarısını bir türlü ekrana taşıyamadı. New Line ve Warner Bros ortaklığ Mortal Kombat'ı film olarak da istenilen yere getirmek için yoğun bir çaba halinde. James Wan'ın yapımcılığını yaptğı yeni Mortal Kombat filmi geniş kadrosuyla birlikte dikkatleri üzerinde topluyor. Max Huang, Joe Taslim ve Lewis Tan gibi isimleri kadrosunda barındıran film 16 Nisanda hem HBO Max üzerinden yayınlanacak hem de vizyona girecek. Bu filmin yanı sıra Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge ile başlayan animasyon filmler serisi de devam edecek. Sub-Zero'nun yaşlılığını konu alacak yeni bir Mortal Kombat animasyonu için WB hazırlıklara başladı. Hem animasyon hem de kanlı canlı olarak ilerleyen dönemlerde bol bol fatality görecek gibiyiz. 

Borderlands Filmi

Kendine has dünyası ve komik karakterleriyle birlikte Borderlands hikayesi beyaz perdeye oldukça uygun gözüküyor. Lionsgate de bunun farkında ve oyunun haklarını satın aldıktan sonra geniş bir kadroyla Vault Hunters hikayesini uyarlamak için hazırlıklara başladı. Belki pandemi sürecinin de etkisiyle yavaş ve doğru adımlar atan Lionsgate, her şeyden önce filmin yıldızını belirledi. İlk oyunun ana karakterlerinden olan ve bilinen altı Siren'den birisi Lilith rolü için Cate Blanchett'i seçen stüdyo sonrasında başarılı cast işlerine devam etti. Roland rolü için Kevin Hart ile anlaşan stüdyo hikayenin neşe kaynağı Claptrap için ise Jack Black'i seslendirmen olarak role getirdi. Eli Roth'un yönetmenliğini yapacağı filmle ilgili şimdilik en büyük eksik halen bir vizyon tarihinin açıklanmamış olması.

Metal Gear Filmi

Metal Gear serisi Hideo Kojima ile birlikte adeta bir ikon haline geldi. Kojima'nın uzun zamandır bir Metal Gear filmi için ısrar ettiğini biliyoruz. Ancak bu projenin hayata geçmesi epey uzun bir zaman aldı ve Hideo Kojima ile Konami arasındaki bağlar koptu. Yine de kendi yarattığı bir marka olan Metal Gear için Hideo Kojima yeni filmde mutlaka bir görev alacaktır. Avi Arad'ın Sony bünyesinden yapımcı olarak görev alacağı filmin başrolü de belli oldu. Yeni Star Wars üçlemesinin Poe Dameron'u Oscar Isaac'i filmde Solid Snake olarak izleyeceğiz. Kojima ve Avi Arad yıllar önce bu filmi gündeme aldıklarında ise istedikleri başrol Hugh Jackman imiş. Tabii dereden çok sular aktı ve Sony "oyun uyarlaması" işine biraz geç girmek istedi. Bakalım Oscaar Isaac seçimi filmden sonra yapımcıların başını mı ağrıtacak yoksa yüzlerini mi güldürecek?

Sonic 2 ve Netflix Animasyonu

Oyun filmlerinin yeniden bu kadar gündeme gelmesinin en güzel örneklerinden birisi de ilk Sonic filmiydi. Tam pandemi dönemine denk gelmesi nedeniyle vizyonda istediği kadar süre bulamayan Sonic tüm bunlara rağmen oldukça başarılı bir dönem geçirdi. Jim Carrey'nin de kadrosunda yer aldığı film "En iyi açılış gişesi yapan oyun filmi" ünvanını da cebinde tutuyor. Bu başarı karşılıksız kalmadı ve stüdyo devam filmini resmen duyurdu. İkinci filmde Tails'in de hikayeye dahil olmasıyla birlikte Sonic'in sinematik evreni de giderek büyüyecek gibi gözüküyor. Sonic'in beyaz perde başarısı Netflix'in de dikkatini çekmiş olacak ki favori mavi kirpimiz için bir de Sonic Prime adında bir animasyon dizi hazırlanıyor. Çocukları hedefleyen bu diziyle birlikte Sonic markası da tozlu raflardan yeniden tüm hızıyla başarıya koşan haline geri dönecek gibi gözüküyor. 

Tomb Raider 2 ve Netflix Animesi

Ailemizin sevilen hazine avcısı Lara Croft daha önce beyaz perdede oldukça iddialı bir şekilde yer almıştı. Başrolünde Angelina Jolie'nin yer aldığı orijinal Tomb Raider filmleri oyunun da reboot yemesiyle birlikte sıfırlanmış ve Tomb Raider'a en baştan bambaşka bir yol haritası çizilmeye başlamıştı. Oyunların başarısı tartışılır ama başrolünde Alicia Viklander'in yer aldığı yeni Tomb Raider filmi gerçekten bir hayal kırıklığıydı. Hakları elinde bulunduran MGM suçu yaratıcı ekipte bulmuş olacak ki Alicia'yı yeniden role atayıp Misha Green'i filmin başına geçirdi. Green'in yazıp yöneteceği film yeni oyunlardan Shadow of the Tomb Raider'ın hikayesinden ilham alacak. Lara Croft'u ekran önünde bekleyen bir diğer proje ise Netflix'in siparişini verdiği yeni anime. The Witcher: Blood Origin'in yapımcılarından Tasha Huo'nun yazacağı senaryonun henüz resmi bir yayın tarihi yok. Yeni dönemde başka oyunlardan uyarlanmış animeler de izleyebiliriz.

Bu filmler ve diziler dışında çok sayıda oyun uyarlaması için hazırlıklar devam ediyor. Örneğin Netflix şimdiden oldukça geniş kapsamlı bir Elder Scrolls dizisi için hazırlıklara başladı. Ancak bu ön hazırlık sürecinde olan çok sayıda proje hakkında henüz bildiklerimiz çok kısıtlı. Amazon'un Fallout dizisi de yine gündeme damga vuracak işlerden birisi. Tüm bunları bir arada düşününce ekranların yeni madeni video oyunları olacak gibi gözüküyor. Sony'nin agresif uyarlama politikasıyla birlikte elbet God of War dizisi ya da filmi de göreceğiz, günün birinde yeni ve iyi bir Max Payne filmine de kimse hayır demez. Sizin dizi veya film olarak görmek istediğiniz oyunlar hangileri? 

YORUMLAR
Mert
27 Şubat 2021 13:59

Güzel bir derleme olmuş, elinize sağlık

Parolamı Unuttum