Days Gone İle Syphon Filter Aynı Evrende Mi Geçiyor?

Days Gone içinde bolca Syphon Filter izi bulmak mümkün

Sony'nin 2000 yılında satın alarak bünyesine kattığı Bend Studio son zamanlarda elbette Days Gone ile ön planda ama eski oyuncular aslında bu stüdyonun muazzam bir seriye imza attığını da hatırlarlar: Syphon Filter.

SIE Bend Studio, 1999 yılında PlayStation 1 için Syphon Filter'ı geliştirirken ismi 989 Studios'tu ve PS1'in efsane oyunlarından birine imzasını atmıştı. Syphon Filter serisi PS1'de üç oyun çıkardı, sonrasındaysa seri PS2 ve PSP'ye geçiş yaptı. Syphon Filter için Görevimiz Tehlike yakıştırması yapmak mümkün aslında, işin içinde uluslararası terörizmle mücadele eden ve aksiyona dalmaktan asla çekinmeyen casuslar var çünkü.

Ama şimdi bu noktada Syphon Filter'a ara verip tekrar Days Gone'a geçelim. Daha önce de Days Gone içindeki Syphon Filter sürpriz yumurtalarıyla ilgili yazılar okumuştum ama geçen gün GamesRadar'ın derlediği yazı özellikle dikkatimi çekti. Yazı Days Gone'ın "ismi konulmamış olsa da Syphon Filter'ın devam oyunu olabileceği" düşüncesini savunuyor ve bunu örneklerle destekliyordu. Ben de bu yazının önemli kısımlarını çevirip, diğer yazılarda okuduklarımla birleştirerek başlıkta gördüğünüz sorunun cevabını bulmak istedim. Days Gone ile Syphon Filter aynı evrende mi geçiyor? Görünüşe göre, evet.


Days Gone'da karşılaştığımız yalnızca 1-2 şey olsa belki bunlara sürpriz yumurta (easter egg) deyip geçebilirdik, sonuçta oyunlar birbirlerine rahatlıkla atıf yapabiliyor artık. Mesela Days Gone'daki 989 ucube kulağı toplayarak kazanılan 'Lend Me Your Ears' kupasının bariz biçimde yumurta olduğu belli, Bend Studio eski ismi olan 989 Studios'a harika bir atıf yapmış. Ama işin içine hikaye detayları ve paralellikler girdiğinde olayın rengi değişiyor tabii :)

Syphon Filter'ın başrolünde oynadığımız karakter Uluslararas Başkanlık Danışma Teşkilatı'na (IPCA) bağlı olarak görev yapan ajan Gabriel (Gabe) Logan'dı. Bu anti-terörizm birimi tüm oyunlarda dünyanın dört bir yanında biyoterörizmi engellemek için görevlere çıkardı ve işin içinde seriye de ismini veren ve kurbanlarını genetik olarak hedefleyen Syphon Filter virüsü vardı. Bu silah istenen etnik grupları hedef alabilen ve hayatta kalmak için seçilenler dışında herkesi yok edebilen güçte bir virüstü. Kurbanın genetik koduna göre değişiklik gösteren virüs için evrensel bir tedavi yoktu, panzehir için her bir virüse eşlenmiş genetik şifrenin bilinmesi gerekiyordu. Hatta ilk oyunda ortağımız Lian Xing da Syphon Filter virüsüne maruz kalıyordu.

Days Gone'ın Freaker dolu dünyasında bulduğumuz bazı belgeler de, dünyanın bu durumda olmasının sebebinin Gabe Logan ve ekibinin karşılaştığı bir virüsün sonucu olabileceğini gösteriyor. Yani ekibimiz bu sefer karşı karşıya kaldıkları biyolojik silahı durdurmayı başaramamışlar ve dünya böyle bir felakete sürüklenmiş olabilir. Bir kere oyundaki NERO (Ulusal Acil Durum Müdahale Organizasyonu) görevlilerin giydikleri giysiler, Syphon Filter'daki CBDC (Kimyasal ve Biyolojik Savunma Komutası) görevlileriyle aşırı benziyor. Aynı sarı renk, yelekler, koruyucu başlıklar. GBDC zamanla değişerek daha geniş çaplı NERO'ya dönüşmüş olmalı.

Oyunun bir noktasında kahramanımız Deacon, NERO bilimadamı ve askerler arasındaki bir konuşmaya kulak misafiri oluyor:

- Bu virüs bir görevde. Ucubeler, virüs istedi diye bu haldeler

 - Ne demek istiyorsun?

 - Yani diyorum ki, Tanrım, ne diyorum...?

- Terörizm mi?Bunun kasten mi yapıldığını düşünüyorsun?

- Bilmiyorum.

Gördüğünüz gibi insanları Ucubeye çeviren virüs insan yapımı, bunu duyunca açılan not da "virüsün biyo-mühendislik ürünü olduğuna dair spekülasyon" ibaresi içeriyor. Bu bile şüphelenmek için yeterliyken Cloverdale Laboratuvarında şu notu buluyoruz:

Bu "çok gizli virüs araştırması" belgesinde Gabe Logan'ın da, Lian Xing, Teresa Lipan ve Lawrence Mujari gibi karakterlerin de isimleri, Syphon Filter saldırılarının geçtiği mekanların isimleri gibi seriye özgü pek çok bilgi var. Bu artık bir sürpriz yumurta değil elbette, Syphon Filter'da meydana gelen olayların Days Gone dünyasında gerçekleşmiş olduğunun kanıtı. Deacon'ın eşi Sarah'ın bu notlarında, Sarah'ın araştırmasının da Ucube virüsünün yaratılmasında kullanıldığını öğreniyoruz.

Tüm bu teorilerin en büyük kanıtı ise Days Gone'ın sonunda saklı. Oyun boyunca NERO bilimadamlarından topladığınız IPCA parçalarını, oyunu bitirdikten sonra kazandığınız 'craft' tarifinde kullanabiliyor ve 18 parçayı birleştirerek bir IPCA Stun Gun üretiyorsunuz. Bu alelade bir silah değil, Gabe Logan'ın Syphon Filter'da kullandığı silah. Düşmanlara elektrik vermekle kalmıyor, tetiği bırakmazsanız tutuşturuyor da. Zaten silahın üzerinde de kendisinin isminin baş harfleri olan G ve L harflerini net biçimde görebiliyoruz, bundan net bağlantı mı olur?

Bend Studio, sevilen Syphon Filter serisini oyuncuların gözüne sokmadan Days Gone içerisine harika biçimde yedirmeyi başarmış. Bunun için de ayrı bir tebriği hak ediyorlar.

Kaynaklar: GamesRadar, Syphon Filter Wiki, MP1ST

YORUMLAR
Mehmet
13 Mayıs 2019 01:08

hayatımda split screen multiplayer oynadıgım ilk oyundu. kardeşimle ps1 de kac saatimizi gömmüştük. keşke remake yada remaster olarak tekrar hortlatsalar bu seriyi...

Parolamı Unuttum