Discworld Oyunlarının Yeniden Yayınlanması Kral Charles'ın Elinde

İşte size tuhaf bir haber

90'ların sevilen point'n'click adventure oyunlarından biri olan Discworld serisinin tekrar yayınlanması mümkün, ama işler biraz karışıkmış.

1995 yılında yayınlanan Discworld, adından da anlayacağınız üzere Terry Pratchett'in Discworld romanlarına dayanan bir adventure oyunuydu. Döneminin klasik oyunlarından biri ve son derece sevilen bir isimdi. 1996 yılında Discworld 2: Missing Presumed...!? ve 1999 yılında da Discworld Noir yayınlanmıştı.

Ancak seri ondan sonra derin bir sessizliğe büründü. Neden bunca zaman sonra remaster versiyonları yapılmıyor sorusu da hep havada kalıyordu, çünkü oyunun isim haklarının kimin elinde olduğu tam olarak belli değildi.

Oyunun tasarımcısı Gregg Barnett ise geçtiğimiz gün konuya açıklık getirdi. Time Extension röportajında Barnett'e Discworld'ün haklarıyla ilgili yönetilen soruya oyunun isim haklarının %50'sinin kendinde olduğunu söyleyerek cevap verdi. Çünkü Perfect Entertainment kapanalı 10 sene olduğu için hakların yarısı oyunun yaratıcısına geçiyormuş, Barnett de bu sayede hakların %50'sine tekrardan sahip olmuş. Kalan haklar kısmı ise biraz sıkıntılı, onu da şöyle açıklıyor Barnett.

"Birleşik Krallık'ta bir firma kapandığında fikri mülk haklarının %50'si orijinal yaratıcıya %50'si ise taht sahibine, yani bu durumda Kral Charles'a geçiyor. Yani bu oyunların iki sahibi biziz".

Hakların yarısı kraliyet ailesine geçmiş olduğu için bu oyunların tekrar yayınlanması veya remaster olması biraz uğraştıracak gibi. "Kraliyetle muhattap oluyorsanız işler de doğal olarak karmaşıklaşmış oluyor" demiş Barnett.

Mesela bu olay geçtiğimiz sene gerçekleşse hakların yarısı Kraliçe Elizabeth'e geçecekti :) Düşünsenize kraliyetin elinde kim bilir daha hangi oyunların veya isimlerin hakları vardır.

YORUMLAR
Parolamı Unuttum