Dota 2 International'ın Canlı Yayınında Tiananmen'den Bahsedenler Ban Yiyor

Çinliler 1989'daki olaylardan bahsetmek istemiyor

Dota 2 ve espor tarihinin en yüksek para ödülü havuzuna sahip turnuvası International 2019, hareketli grup maçları ile hızlı bir başlangıç yaptı. Toplam para ödülü 34 milyon doları aşan turnuvanın canlı yayın akışı da şimdiden sohbet etmeye başlayan taraftarlar ile dolmuş durumda.

Dota 2'nin resmi Twitch kanalına doluşan oyuncular, ilk kez Çin'de düzenlenecek turnuva hakkındaki bazı yorumların ban sebebi olduğunu fark etti. Bu yorumlardan biri de 1989'un meşhur "Tiananmen Meydanı Olayları"...

Öyle ki ban yemeniz için bu olaydan bahsetmenize bile gerek yok. Görünüşe göre sohbet kısmına sadece Tiananmen yazmanız bile ban sebebi olabiliyor. İşin ilginç olan kısmı ise "Winnie the Pooh" adlı çizgi film karakterinden bahsedenlerin de MooBot tarafından otomatik olarak uzaklaştırılıyor olması. 

Bunun nedeni ise bir dönemler internet üzerinde çokça tartışılan Winnie the Pooh ve Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping'in benzerliği. Öte yandan Twitch kanalında yaptığım teste göre "Winnie the Pooh" kelimesi otomatik botlardan kurtulmaya başlamış. Adminlerin bu ifadelere neler yapabileceği ise henüz bilinmiyor.

International 2019'un finalleri 20'sinde başlayacak. Bununla birlikte kanalın sohbet kısmı çoktan Çin hükumeti ile alay eden pek çok kişi ile dolmuş durumda. Böyle büyük espor etkinliklerinde sürekli olarak problem çıkaran Çin hükumetinin, International 2019 finallerinde alacağı önlemler merak ediliyor.

 

Başa dön
YORUMLAR
waltran
18 Ağustos 2019 10:01

Eminim Uygurlardan bahsedince ban atmıyorlardır çünkü Şincanda soykırıma uğrayan 2 milyon Uygur hiç kimsenin umrunda değil.

Hong Kong hakkında yazılanlara ne yapıyorlar acaba?

-2
YANITLA
Parolamı Unuttum