En ‘Baba’ Oyun Karakterleri

Baba olmanın hakkını veren 10 kahramanımız...

Hepimizin bildiği üzere bugün Babalar Günü. Evlatları için bir dayanak noktası, sığınılacak bir liman, kimi zaman bir öğretmen, kimi zaman bir rol model olan babaların Babalar Günü’nü en içten dileklerimizle kutluyoruz.

Dedik ki kuru kuruya bir kutlamayla yetinmeyelim; bu yüzden Engin’le kafa kafaya verip oyunlarda babalık figürünün en çok yakıştığı, baba olmanın hakkını veren karakterleri listeledik. Listeyi 10 isimle sınırlı tuttuk, ama şüphesiz burada belirttiklerimiz dışında da zikredilebilecek ‘baba’ karakterler var. Onları da yorumlar kısmında siz paylaşırsınız artık, olmaz mı :)

Bakalım seneye bu listeye ekleyebileceğimiz, hafızalarımızda yer edecek derinlikte yeni babalarla da tanışacak mıyız yıl içerisinde?

Kratos(Eser)

Bundan birkaç sene önce böyle bir listede Kratos ismini görseniz dalga geçerdiniz ama durum nasıl da değişiverdi değil mi? God of War'la birlikte Kratos bir anda 'baba' deyince akla gelen ilk isim oluverdi, babaların babası oldu yani. Onu hiç bilmediğimiz bir yönüyle tanımış olduk, başlarda Atreus'la aralarında baba-oğul ilişkisi sorgulasak da zaman içinde aralarındaki bağın nasıl kuvvetli olduğuna şahit olduk. Kratos oğlunu korumak için gözünü bile kırpmadan tehlikenin içine atılan, sevgisini bu şekilde gösteren bir adam.


Geralt(Eser)

Her Witcher gibi Geralt da kısır, yani biyolojik olarak baba olması mümkün değil. Ama bu onun çok iyi bir baba figürü olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Çocuğuymuş gibi sevdiği, koruyup kolladığı, uğruna her şeyi yapabileceği Ciri'yle olan ilişkisine baktığımızda bunu görmemek imkansız. Hatta Ciri'nin yanındayken o sert adam imajını da bir kenara bıraktığını, kar topu bile oynadığını gördük. Zaten baba olmak, bazen çocukla çocuk olmaktır.

Joel(Engin)

Omuzlarında yalnız bir ebeveyn olmanın yükü varken bile işler gayet zorken bir de kızını kaybedince bu yük misliyle katlanıyordu Joel için. Kaybının üzerinden yıllar geçtikten sonra karşısına beklenmedik şekilde çıkan Ellie, onun içindeki babalık duygusunu tekrar tetikleyecek ve Sarah yerine koyacağı bu küçük kızı her kayıt ve şartta koruyacaktı, ona zarar verebilecek herkese ve her şeye karşı. Maceraları boyunca Ellie’yi korumak için verdiği mücadeleye ortak olurken yeri geldiğinde onu güvende tutmak için tüm dünyayı karşısına alabileceğini görüyorduk. Hangi baba böyle yapmaz ki zaten… 

Big Daddy(Eser)

Bu nasıl baba demeyin, ismi bile Koca Baba bu elemanların. Gerçekte bir baba olmayabilir belki ama Rapture'daki Küçük Kızkardeşler ile aralarındaki bağa baktığınızda aynı gerçek bir baba kız ilişkisi kadar kuvvetli olduğunu görmemek için kör olmak lazım. Big Daddy'ler, Little Sister'ları canları ve silahlarıyla korumak için tasarlanmışlar ve bazen de aynı gerçek bir baba gibi aşırı korumacı olabiliyorlar. Kızının tehlikede olduğunu düşünen her babanın yapacağı gibi...

Ethan Mars (Engin)

Ethan, eşi ve iki oğluyla mutlu mesut yaşarken talihsiz bir kaza sonucunda büyük oğulları Jason’ı kaybedince, o örnek aile tablosu yerle yeksan oluyordu. Bir babanın evladını yitirmesinin ne kadar yıkıcı sonuçlar doğurabileceğini gördüğümüz bir diğer hikayeydi bu da. Eşini, işini ve küçük oğluyla arasındaki o kuvvetli bağı kaybediyordu. Hayatı tam anlamıyla allak bullak olmuştu. Bir de bunun üzerine seri katil Origami Killer, oğlu Shaun’u kaçırınca Ethan için çıldırmak işten bile değildi. Bu kaybı bir kez daha yaşamayı kaldıramazdı. Bu sefer oğlunun ölümüne müsaade edemezdi. Onun bu hüzünlü hikayesinin her anında acısını ve endişelerini biz de derinden hssettik.

Harry Mason(Eser)

Cheryl, Harry'nin öz kızı değil. Ama birlikte tatil için gittikleri Silent Hill kasabasında Cheryl kaçırıldığında Harry onu geri alabilmek için resmen cehenneme gitmekten çekinmiyordu. Üstelik o bir süper kahraman da değil, normal bir insan. Ne bir silah ustası, ne bir dövüş makinesi, ne bir büyücü. Normal bir insan. Normal bir baba. Kızı için iblisler ve kabusları karşısına almaktan çekinmeyecek bir baba.

Lee Everett(Engin)

Hapishaneye götürülürken yaşadığı trafik kazasının bir zombi istilasının ortasında kalmasına yol açması yeterince ürkütücü değilmiş gibi bir de bu istilanın ortasında bir başına küçük bir kız çocuğuna denk gelmek Lee’yi hiç planlamadığı bir yolculuğa sürükleyecekti. Yolculuk boyunca Lee, Clementine’ı koruyup kollamakla kalmıyor, ona bu vahşi dünyada hayatta kalabilmesi için gereken ne varsa öğretiyordu. Onun koruyucu meleği olarak yolculuğuna eşlik ederken bir yandan da Clementine’ın ihtiyaç duyduğu ve çok sevdiği baba figürü haline gelmişti -ki 5 sezon süren yolculuğu boyunca bu küçük kıza eşlik edecek olan da tam olarak bu figür olacaktı.

Eli Vance(Eser)

Eli'nin Alyx'e olan sevgisini aralarındaki diyaloglarda net biçimde görmek mümkündü. Kızına sürekli tatlım, birtanem diye seslenen Eli, her ne kadar kızına karşı korumacı olsa da ona güvendiğini de her fırsatta gösterirdi. Kendi hayatını yaşamasına, Direniş'e katılmasına karşı çıkmayan Eli, Alyx için bir robot bekçi köpeği yapmıştı hatırlarsanız. Eli'nin kızına karşı sevgisi öyle güçlüydü ki onun uğruna kendini feda etmekten çekinmemiş, son sözü ise 'seni seviyorum' olmuştu.

Corvo Attano(Engin)

İmparatoriçe Emily’nin akıl hocası, koruyucusu, dünyadaki tek yakını, babası Corvo Attano. Bu genç kraliçenin tahtında gözü olanlar var ve türlü komplolarla karşı karşıya kalmış durumda; annesinin kaderini yaşıyor bir anlamda. Ama onu hakkı olan tahtan indirmek, hatta zindanlara atıp eziyet etmek niyetinde olanların hesaba katmadıkları bir şey var: Corvo, kızının saçının teline zarar verecek olanlara dünyayı dar eder… 

Kazuma Kiryu(Engin)

Karimatik kahramanımız Kazuma Kiryu, yetimhaneden çıkıp Yakuza içerisinde sağlam bir kariyer yaparken, onca kavga dövüşün ortasında hiç beklemediği bir anda davetsiz bir misafir giriverir hayatına: Haruka. Bu küçük kız, annesini bulmaya çalışmaktadır ve Kiryu’dan yardım talep eder. İşte 6 oyunluk seri boyunca devam edecek baba-kız ilişkisinin başlangıcı tam olarak bu andır. O minicik kız büyür, bir pop yıldızı haline gelir, hatta çocuğu bile olur. Ama Kiryu için o hep küçük kızı Haruka olarak kalacaktır. Haliyle, bir ömür boyunca ona kol kanat germek boynunun borcudur...

YORUMLAR
KORayKUSUZ
20 Haziran 2022 09:26

Dante neden yok ??? (Nero'nun babası) 

oe93
20 Haziran 2021 15:18

Evladı için dünya nüfusunu yarı yarıya azaltan Max Payne abimin de babalar günü kutlu olsun. Umarım Brezilya'da şıpıdık terlikleriyle mutludur.

Decypher
oe93
20 Haziran 2021 15:32

Max Payne abimizi de ekleyelim sonra, onca çile çekti adamcağız.


ZeironPmc
29 Haziran 2019 21:15

Merhabalar,ben önceden favorilere eklediğim galerileri şimdi bulamıyorum,sayfa bulunamadı diyor,neden acaba

waltran
17 Haziran 2019 01:01

kratos benim için ailesini doğrayıp tanrılara isyan eden bir nefret makinasıdır, gerçek kratos god of war 3 ün sonunda ölmüştür god of war 4 te yerine geçen ise yunan kratos'dur. ee 1 sn. bu olmadı. neyse

Ares
waltran
26 Haziran 2019 15:01

Kratos adam değildir!


Ares
waltran
26 Haziran 2019 15:01

[Bu yorum kullanıcı tarafından silinmiştir]


ilke_kurtlutepe
16 Haziran 2019 19:14

John Marston gibi Arthur Morgan'ı da ekleyebiliriz aslında ama spoiler mı olur emin değilim.

SentinelEru
ilke_kurtlutepe
16 Haziran 2019 22:35

Arthur morgan evladı yoktu(ölmüş) sanki ben başka bir şey mi oynadım ?

ilke_kurtlutepe
SentinelEru
16 Haziran 2019 22:59

bazı insanlar öyle detayları da spoiler olarak algıladığı için ne olur ne olmaz diye öyle dedim.

ilke_kurtlutepe
SentinelEru
16 Haziran 2019 22:57

aynen, önceden ölmüş ama Jack ile de arasında baba-oğul ilişkisi vardı.


İlhanlı
16 Haziran 2019 18:15

Heihachi Mishima da olsaymış keşke :)

Anravs
16 Haziran 2019 16:45

Big Boss nerdASDJFAKŞLDASKŞJSDAKŞJSFAD

Yusuf.B
16 Haziran 2019 16:42

en iyi bence lee ve joel

lalamla
16 Haziran 2019 14:38

John Marstonu koymalıydınız

E-VrL
lalamla
16 Haziran 2019 14:46

Listemizdeydi; ilk kimin aklına gelecek diye bekledim belirtmek için :)

arda-vila
E-VrL
16 Haziran 2019 15:20

Örnek baba figürü olmaya çabalayıp asla başaramaması, ama ailesinin hayatı riske girince bildiği en iyi şeyi yapması; silahlarını kuşanıp ailesine giden yolda karşısına çıkan herkesi delik deşik etmesiyle bence de John Marston'a biraz ayıp olmuş :D. Adam yüzme bilmiyordu yoluny buldu nehirleri aşıp Meksika'ya bile gitti be...


doksanlariozleyenadam
16 Haziran 2019 13:53

Joel derim.. ve susarım.

Kaan element
16 Haziran 2019 13:34

Biraz tuhaf gelebilir ama ben gta 5 michael seviyorum baba olarak pislik olsa bile zamanla

E-VrL
Kaan element
16 Haziran 2019 13:45

Niye tuhaf gelsin yahu, sonuçta Kratos'tan nasıl da kral bir baba çıktı, Big Daddy'ler de sıradışı babalardan, belki zorlasak Michael da potansiyelini açığa çıkaracak :)


Parolamı Unuttum