Film İnceleme - Atatürk

Alkışlanacak bir film

İsmi duyurulduğundan beri büyük bir sükse yaratacağından hepimiz emindik. Türkiye’nin belki de çoğunlukla birleştiği tek konu bu isim: Atatürk… Bu nedenle öyle Müslüm’e, Bergen’e benzemeyen bir film bu. Yapması da, çekmesi de, oynaması da pek çok sorumluluk gerektiriyor. O nedenle film ilk kez konuşulduğunda herkesin aklında tek bir soru vardı: “Atatürk’ü kim oynayacak?”. İşte bu kısma bence biraz fazla duygusal bakıyoruz. Türkiye’de bu ismi layıkıyla canlandırabilecek, hem karizmatik hem ağır başlı hem gençliğini görebileceğimiz hem de yeri geldiğinde sert durabilecek çok bir isim yok zaten. Bu nedenle Kıvanç Tatlıtuğ vs. diyenleri anlamlandıramıyorum. Atatürk elbette çok karizmatik bir adamdı da Kıvanç sizce de biraz abartı değil mi? İlla manken tarafından canlandırılmalı mıdır sarışın renkli gözlü diye? Velhasıl sayılan pek çok diğer ismin de ya aşırı yaşlı kaldığı ya da iyi şekilde oynayamayacağına inanıyorum. Gel gelelim sonunda seçilen isme: Aras Bulut İynemli.

Bu isim ilk duyurulduğunda “Vay efendim nasıl olur?” diyenler, izledikten sonra bile olmamış diyenler pek çok oldu. Bu tür biyografi tarzı filmlerde benzerliğe bir yere kadar ben de önem versem de filmin içerisine girdiğimde oyunculuğu bana geçtiyse pek de bir önemi kalmaz. Buna benzer bir örneği yakın zamanda Napoleon için vermiştim. Kardeşim Napoleon’u Joaquin Phoenix oynarken beğeniyorsunuz da hiç mi portresini görmediniz? Bu adam Napoleon’a benzemiyor yahu demediniz? E ona demiyorsanız buna niye diyorsunuz? Ben bu kafayı çözemiyorum. Çok da mükemmel olmuş Aras vallahi. Filme girdiğimde inanılmaz bir beklentim yoktu, Aras’ı da dizilerden izlediğim kadarıyla yarım yamalak bilirim ama filme girdiğim an her bir bakışı ve sırıtışıyla bana sonuna kadar kanıtladı Atatürk olmanın getirdiği o duruşu. Velhasıl filmi bu kısımdan puan kıran çok kişi olduğu için buraya bu kadar uzun değindim ama bence adaletsiz davranmışsınız, tekrar bir düşünün derim.

Neyse gel gelelim film nasıl olmuş? Başına gelen onca Disney+ dramasına ve diziden dönme kurgusunun yer yer sırıtmasına rağmen filmi ben çok beğendim. Bir kere uzun zamandır bir Türk filminde gördüğüm en iyi görüntü yönetmenliklerinden birine sahipti film. Bir açılış savaş sahnesi var ki insanın tüylerini diken diken ediyor. Senaryoda yer yer kopukluklar var, evet fakat bu haliyle izleyince iyi ki film olmuş bile dedim. Bunun sebebi ise dizi bölümlerine ayrılsaydı aksiyonun azaldığı pek çok bölüm olacaktı ve bu bölümler de bu sebepten ötürü akıcılık kaybedecekti. Bu nedenle filmlere ayrılması fikri gayet yakışmış.

Film Atatürk olarak adlandırılsa da hayatındaki pek çok kıymetli ve önemli isime de yer veriyor. Mesela filmde Zübeyde hanımın oğluna olan düşkünlükleri, ayrı kaldığı dönemler gibi pek çok detay da seyirciye verilmiş. Askeri başarıların yanında hayatındaki insanları da tanıtmaları, belirli başlı isimler haricindeki çapkınlıklarını görmek, sadece resimlerden gördüğümüz kostümlü baloda giydiği Yeniçeri sahneleri gibi çok keyifli bölümler vardı filmde. Bu gibi olayları, savaşlarla çok iyi harmanlamış ve dönemsel olarak geçmişe geleceğe git gel çok yaşanıyor olsa da bunu kafa karışıklığı yaratmayacak şekilde aktarmayı başarmış yönetmen ve yazarlar.

Bana en çok neyi sevdin diye sorulacak olsa tüm bu saydıklarımı geçip İttihat ve Terakki derdim. Karakterlerin tipleri hakkında tek tek Talat Paşa olmuş, Ali Fuat olmamış gibi cümleler etmeyeceğim. Buradaki en önemli şey grup içi dinamiği, aralarındaki şakalaşmalar ve ekibin yaptığı her şeyin bence müthiş aktarılmış olması. Hem tarihsel olarak hem de aksiyon olarak. Hatta o kadar sevdim ki İttihat ve Terakki adında bir dizi çıksa da izlesek dedim içimden. Fikri çok komik ama aşırı keyifli olurdu. Bu cemaatin üyelerinin ayrı ayrı olayları, Enver Paşa’nın katkılarının aslında ne kadar fazla olduğunun ama Atatürk ile arasındaki çatışmanın hiç bitmediğinin upuzun bir versiyonunu izlesek çok güzel olurdu bence. Ayrıca Enver Paşa demişken, Sarp Akkaya da bu rolü sırtlanmış ve çok başarılı olmuş bunu söylemeden geçemeyeceğim.

Vallahi ben doyamadım bile ya, detaylarda boğulup filmi beğenmeyen herkes için üzgünüm ama en kötüsünden filme gittiğimde yanımda oturan ailelerin çocuklarına yaşanan olayları en basit şekilde sessizce açıklaması bile beni çok mutlu etti. Hiç olmadıysa biraz farkındalık yaratmıştır dedim. Sonunda da tüm salon alkışlayarak çıktı. Bu arada son filmin de inanılmaz heyecanlı geçeceği bu filmin bittiği yerden belli. O nedenle büyük bir merakla bekliyorum. Bunu görüp bir kişi bile diğer filme gitmek istese çok mutlu olurum. Bence bu konuda özellikle bu dönemlerde biraz daha farkındalık yaratmalıyız. Herkesin Cumhuriyetinin 100. Yılını kutlarım. Diğer filmde görüşmek üzere!

Editörün Notu: Atatürk filmi başına gelen onca şeyden sonra gayet izlenebilir ve pek çok kişiyi de bir hayli duygulandıracaktır diye düşünüyorum.  

Filmin Notu: 8.5

Yönetmen: Mehmet Ada Öztekin

Oyuncular: Aras Bulut İynemli, Songül Öden, Sarp Akkaya

IMDB Notu: 8.9

YORUMLAR
doksanlariozleyenadam
30 Kasım 2023 11:29

Rutkay aziz'in oynadigi kurtulus ve cumhuriyetten sonra en ciddiye alinarak yapilmis Ataturk filmiydi cok begendim keske disneyde yayinlansaydi abartilmis hic bir sey yok diyaloglar saglam onyargiyla izledim sonlara dogru bitmesin istedim devamini sabirsizlikla bekleyeceyim

Parolamı Unuttum