Forza'da Konfederasyon Bayrağı Kullanmak Yasaklandı

Irkçılığa karşı yeni bir adım

Amerika Birleşik Devletlerinde geçtiğimiz haftalarda başlayan Black Lives Matter protestoları oyun stüdyolarının da şapkayı önlerine koyup düşünmelerine, ırkçılığa ve şiddet eğilimi gösteren içeriklere karşı daha ciddi önlem almalarına sebep oldu. Bu konuda son hamle Forza serisinin geliştiricisi Turn 10'dan geldi ve stüdyo Forza oyunlarında (Motorsport ve Horizon serileri) Konfederasyon bayrağının kullamının yasaklandığını, bu bayrağın "kötü şöhretli ikonografi" kategorisine alındığını açıkladı.

Yani herhangi bir arabada konfederasyon bayrağı kullananlar, oyundan banlanacaklar.

Kullanımı yasak olan ikonlar arasında swastika (Nazi sembolü), SS rünleri, Wolfsangel (yine Nazi kaynaklı), Yükselen Güneş (swastika'nın Japon versiyonu olarak anılır) gibi tarihte oldukça kötü şöhrete sahip olan diğer ikonlar da var.

Geçtiğimiz günlerde de NASCAR yarışlarında ve etkinliklerinde konfederasyon bayrağının kullanılması tamamen yasaklanmıştı. Irkçılığı ve köleliği simgeleyen bu bayrak hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz ufak bir araştırma yapmanızı öneririm.

 

Başa dön
YORUMLAR
sSnake
30 Haziran 2020 19:14

Hepsi ticari çıkarlar uğruna duyar kasma girişimleri. Sosyal medyanın da tam gazıyla her marka ota bo*a logo değiştirip iki şablon cümle ile melek oluveriyor. Kaldı ki konu global dünya sorunlarına emperyalist istila ve çıkar savaşlarına gelince hepsi dilsiz olur, ne görür ne duyar ne de konuşurlar. 

ocelot1789
30 Haziran 2020 17:17

Kendi tarihinden utanan bir canlı türü. Yok şu sembolü koyma, yok şunu yapma. Böyle AC oyunları gibi birinin net bir şekilde atasını falan görebilsek, bu politik doğruculuk veya sevimliliği başlatan arkadaşların; KKK'nin kurucusunun torunu falan çıkabileceği gerçekleri var. O zaman doğru olduğunu düşündüğü şeyi yapan, kimseye anormal gelmeyen şeyleri ayıplıyor, utanıyorlar. Belki bundan 50-100 yıl sonra bize çok iyi gibi gelen bir şeyi de bu hale getireceğiz. Belki bundan 100 yıl sonra Avrupa Birliği sembolü, WHO'nun sembolü veya BM'nin sembolü bile bu tarz durumlara düşebilir.  İnsanlık o kadar geçmişine dönük yaşıyor ki burnunun dibini göremez olmuş.

Bundan 50 yıl sonra da geriye bakıp utanmak veya yasaklamak istemiyorlarsa; şimdiye bakmaları şart.

nocrane
30 Haziran 2020 15:50

Kurumsal kolelik almis basini gitmis bunlar tarihi kolelikle kafayi bozmuslar. Trajikomik...

creepylord
30 Haziran 2020 12:57

Commandos 2 remaster da nazilere karşı mücadele verirken birtane bile swastika göremememiz bu saçma örneklerin en komiklerindendi. Şimdi General Lee Chargerımızdan da olduk.

Pixlik
29 Haziran 2020 17:51

Gayet doğru bir sosyal hareket saçma salak yasaklar akımına dönüştü. İnsanlık tarihindeki yanlışların simgelerini ayıklamak yerine (ki bu simgelerin çoğu çok daha eski ve farklı fikir ve inanışların simgesidir) o dönemki fikirleri ve bu fikirlerin yanlışlarını öğretmeye çalışmaları gerekir. Gerçi dünyanın kendine gelişmiş diyen hemen her ülkesi biraz daha modern bir kılıf ile köleliği sürdürüyor ya neyse... Ooooo artık arabaya bayrak koyamıyoruz artık bütün insanlar kardeşiz yaşasın dünya barışı....

Parolamı Unuttum