Loki 1. Sezon - İnceleme

Her evrene, her gezene, her eve bir Loki

Bir sinematik evrenin nasıl bu duruma geldiğini halen düşünüyorum. Loki'nin sezon finalini izledim ve yaklaşık 13 senelik koca MCU külliyatı bir film şeridi gibi gözümün önünden geçiyor. Yoksa pasta yalan mıydı?! İşin içerisine zaman yolculuğu, paralel evrenler, alternatif zaman çizgileri gibi konular girince hep bir temkinli yaklaşırım çünkü hepsini bir araya getirip hikayeyi kusursuz bir şekilde bağlamak epey zor hatta neredeyse imkansız bir iş. Tek tek filmlerden bağımsız genel olarak Marvel Sinematik Evreni de bu konulara değinip, net cevaplar veremeden bir hikaye bağladı. Lakin Loki'nin ilk sezon finalinden sonra bambaşka bir yolculuğa çıkacağız gibi gözüküyor.

Loki ile ilgili ilk bilgiler, videolar ortaya çıktığından beri Disney+ adına en umutlu olduğum Marvel dizisiydi. Tüm beklentileri tam olarak yerine getirdiğini söyleyemem ama çok farklı olduğunu söyleyebilirim. Tom Hiddleston'un önderliğinde muhteşem bir Loki izledik, yan karakterlerin bazıları özellikle Sylvie ve Mobius hikayeye müthiş katkı sağladılar. Bir de başımıza T.V.A. diye bir illet çıktı ki onun ne olduğunu detaylıca buradan okuyabilirsiniz, incelemede bir daha anlatmaya gerek yok. Sadece altı bölümcük olan bu ilk sezon bizlere neler yaşattı ve MCU'nun geleceğinde neleri değiştirecek şöyle bir bakalım; 

Fugitive Loki 

Avengers ekibi ilk kez bir araya geldiğinde nihai amaçları Loki'yi durdurmaktı. Yani özünde MCU'nun ilk büyük kötüsü Loki'den başkası değildi. Zaman nelere kadir bugün burada Loki'nin evreni kurtarmak ya da daha doğrusu kendini kurtarırken evreni de aradan çıkarmak için yaptıklarından bahsedeceğiz. Sürprizleri bozmak istemem ama Loki dizisi için olmasa bile ilerleyen dönem Marvel Sinematik Evreni için spoiler çıkabilir yazıdan, tabii hepsi birer fikir teori ya da fikir olarak. Yoksa gidip senaryoları okuma şansına ne yazık ki sahip değilim. İşte Loki'mizin macerası da bu Avengers dövüşünden, New York Savaşı'ndan sonra başlıyor. Endgame sırasında Tesseract'ı alıp kayıplara karışan Loki bu sefer fesatlıkla içinden çıkamayacağı bir durum içerisine giriyor. Asıl evrende bir kaçak olsa da maceramızın başladığı yerde Loki mahkum olarak karşımızda.

Dizinin ilk bölümleri biraz ağır ilerliyor. İlk bölüm özellikle sıkı bir MCU takipçisi değilseniz epey sıkıcı bir hal alabilir. Ancak bu sizi yanıltmasın diziye şans vermeye devam edin. TVA hayatımıza girince ilk başta epey şaşırmak doğal çünkü bu zamana kadar MCU içerisinde gördüğümüz en büyük güç Infinity Stones bile burada anlamını yitiriyor. Yani sadece Loki'nin değil bu zamana kadarki MCU izleyicilerinin de algısını aşan bir yapıyla karşı karşıya kalıyoruz. Paralel evrenler, zaman çizgileri, varyantlar derken ilk bölümlerde Loki'yi çok daha basit bir iş için izlediğimizi düşünüyoruz. Bir varyantı yakalayıp, TVA'nın yüce adaletine teslim etmek! Tabii işin içinde Fesatlıklar Tanrısı olunca ilerleyişin bu kadar basit olması da pek mümkün olmuyor. Standart bir kahramanın aksine Loki'nin farkındalığı çok yüksek. Bu yüzden hikaye biraz ilerledikçe Loki sayesinde bir şeylerin yolunda gitmediğini anlamaya başlıyoruz. Ta ki üçüncü bölümün sonuna kadar.

Planet of the Lokis 

İlk üç bölümde cebimize koyduğumuz ne kadar zaman çizgisi ve varyant bilgisi varsa dördüncü bölümden sonra hepsi işimize yarıyor. Loki dizisi bir oyun olsa ilk üç bölüm olsa olsa tutorial ya da epilogue olurdu. Dördüncü bölüm ile birlikte Loki dizinin başından beri bize sunulan nihai amacına ulaşacak gibi oluyor. Ancak Loki olan yerde mutlak başarı ya da mutlu gibi kavramlar kulağa mantıkılı gelmiyor. Loki'nin yanı sıra Sylvie ve Mobius ile olan bağımız da yine üçüncü bölümden sonra iyice yükseliyor. Karakterizasyon kısmına değinmek lazım çünkü çok sayıda MCU hayranı Loki'nin karakter gelişimi konusunda tatmin olmamış. Bu dizide gördüğümüz Loki, ne Thor filmlerinde annesinin ölümünü görmüş ne Ragnarok'u yaşamış ne de Thanos ile karşı karşıya gelmiş. Yani doğrudan 2012 model bir Loki'ye sahibiz. Bu yüzden burada geçirdiği "hızlandırılmış" karakter gelişimi biraz tuhaf gelmiş olabilir. Ancak elimizde sadece altı bölüm var ve anlatılacak sonsuz hikaye var. Sonsuz derken abartmıyorum, gerçekten sayısız farklı zaman çizgisi var. 

Beşinci bölüm bence dizideki en eğlenceli bölümdü. Adeta bir sürpriz yumurta geçidiydi. Paskalya Bayramı yaşadık resmen, içerisindeki şahane detaylar benim gibi çizgi romanları da takip eden insanlar için bolca tebessüme neden oldu. Hele Kurabğa Thor detayı ve Thanoskopter! göndermesi hikayeyle bağlantılı olmasa da çok eğlenceli detaylardı. Sadece bu detaylar değil beşinci bölümde ayrıca yeni yeni bir sürü Loki versiyonu gördük. Dedim ya varyantlar çok önemli ve sonsuz tane evren var diye. İşte sonsuz tane Loki de var. Bunlardan çoğunu çizgi romanlarda zaten görmüştük. Klasik Loki ve Kid Loki harika olmuş. Timsah Loki detayı ise MCU'nun başarılı mizah çalışmalarından birisiydi. Bu kadar fazla Loki olan yerde kaos olmaması da mümkün olmayacağı için beşinci bölüm hem Lokiland'de hem de TVA içerisinde bolca aksiyona ve kaosa neden oldu. Her şey çok acayip, pek garip bir final bölümüne hazırlık içinmiş.

Back to the Loki

Dün izlediğimiz final bölümüyle ilgili kafanızda bolca soru işareti oluşmuş olabilir. Bunların bazılarına cevap olarak yukarıdaki TVA yazısını okuyabilirsiniz. Yeni yeni sorulara cevap içinse buraya bir göz atın derim. Dizinin başnda "kutsal zaman çizgisi" çok önemli, her şey ona bağlı diye düşünürken bi anda karşımıza özgür iradenin önemi çıkmaya başlamıştı. Ancak bir maddeyi yerinden oynatırsanız oluşan boşluğu başka bir madde doldurur. Bu basit ama etkili kural final için en çarpıcı özet olabilir. Çok sevgili Lokilerimiz "glorius purpose" peşinde koşarken bir anda karşılarına hiç beklenmedik bir isim çıkıyor. Sürprizleri bozmamak için bu kişinin detaylarından bahsetmeyeceğim ama MCU yine, yeniden her şeyi birbirine bağlamak konusunuda çok acayip bir iş yapmış. Zaman, mekan iç içe girmişken paralel evrenler kafa yakarken bir de bu detay final bölümünün epikliğini epey yükseltti. Yine bildiğimiz gerçeklik yerle bir oldu.

Ancak 2012-2018 arasındaki Loki karakter gelişimi altı yıl sürmüştü. Bu sefer sadece altı bölümde Loki hem çok daha fazla şey yaşadı hem de çok daha fazla şey öğrendi. Artık tüm evrenin nasıl çalıştığını bilen bir Loki'ye sahibiz. Normal şartlar altında bildiğimiz Loki tüm bu bilgi ile birlikte çok daha sinsi bir plan yapar derdim ama bu sefer işler gerçekten farklı. Mahallemizin sevimli Fesatlıklar Tanrısı artık biraz daha olgun ve gerçek anlamda yüce bir amaca sahip. Diziyle ilgili genel bir bakış yapmak gerekirse; tempo konusunda bence çok büyük sıkıntılar vardı. Aksiyon dozu epey düşük ve diyalog sahneleri epey boldu. Tabii bu düşük tempo sırasında arka planda sürekli bir şeyler aktığı için hikaye anlamında çok fazla detay öğrenme şansına da sahip olduk, karakterleri tanıdık. TVA'yı sorgulamaya da bu sayede başladık.

Dizide Loki'nin maksimum gücüne de tanıklk edebildik. Beşinci bölümdeki Lokiland gerçekten Disney+ dizileri içerisinde özel bir yere sahip. İlk üç ve son üç bölüm diye diziyi biraz ayırmıştım bir ayrımı da son iki bölüm için yapmak lazım. Son iki bölümü görmek için ilk dört bölüme "katlanmak" kabul edilebilir bir durum. Loki'ye aslında izleyiciler olarak biz büyük çoğunlukla bir sempatiyle bakmıştık. Ancak dizide bu durum bambaşka bir boyuta geliyor. "Loki'yi anlamak ya da Loki tarafından anlaşılmak" diye bir düşünce yapısı kafamda belirdi. Tom Hiddleston gerçekten bu karakterle muhteşem işler yapıyor. Zaten dizinin sonunda ikinci sezon onayını gördük, ayrıca Dr. Strange 2'de de Loki'yi görmemiz oldukça olası. Bu kadar paralel evren, zaman çizgisi falan işin içine girmişken Sorcerer Supreme de zahmet olmazsa duruma bir el atsın. 

Yine ne olduğunu anlamadan tüm MCU bir araya gelmeyi başardı. Son olarak adet gereği tüm ilk sezona bir puan verelim 8.5/10 sırf son iki bölümün hatırına. Yoksa ilk dört bölüm biraz daha düşüğü hak ediyordu. Üçüncü bölüm ise bence bu altı bölüm içerisinde en anlamsızıydı ki onda bile cevaplar bulduk. Yani sevgili Oyungezerler, Marvel Sinematik Evreni, Loki ya da Lokiler sayesinde yeni bir büyük kötü adama hazırlanmak zorunda. Fantastik Dörtlü dahil herkesi hazır tutun çünkü fetih yaklaşıyor. 

YORUMLAR
GwynBleidd
15 Temmuz 2021 22:21

Son iki bölümün hatırına bu puanı verelim demişsiniz ama ben ilk dört bölümü izlerken daha çok keyif aldım. Tabii siz sanırım bölümlerin sinematik evrene katkısı ve evrendeki yerine göre değerlendirmişsiniz gibi geldi. Bana daha çok keyifli müzikler eşliğinde, eğlenceli diyaloglar ve Loki'yi izlemek yetti. Bir de azıcık da olsa iyi işler yapan yapımlar izlemek, film ve dizi dünyasının kurak olduğu bu dönemde izlediğim şeyden çok daha fazla keyif almamı sağlıyor :D

Parolamı Unuttum