Advertisement

Mayıs'ta Ne Oynasak?

Full artı full...

Yazı selamlamaya başladığımız Mayıs ayı, en güzel festivallerin yaklaştığının da habercisi. Geçtiğimiz aylara göre durgun geçecek Mayıs ayında, dikkatimizi çeken oyunları yine sizler için listeledik.

Gelin bu ayın öne çıkan oyunlarına şöyle bir göz atalım.

Homeworld 3 – (Steam, Epic Store) – 13 Mayıs

Manor Lords ile birlikte strateji oyunu açlığı artanların imdadına Homeworld 3 yetişecek. Uzun süredir merakla beklenen bilim kurgu temalı strateji oyunu, şimdilik sadece PC kullanıcılarına özel olacak. Oyunun konsol versiyonları hakkında net bir açıklama gelmediği gibi, bu konuda herhangi bir doğrulama da yok.

Homeworld serisine uzak olanların hikayeye ayak uydurması biraz zor görünüyor. Çünkü ilk açıklamalara göre oyunun hikayesi, kaldığı yerden devam edecek. Bu kez galaksi, “The Anomaly” isimli gizemli bir düşman ile karşı karşıya kalacak. Karan S’Jet’in “ortadan kaybolması” ile birlikte bu gizemli düşmanı karşımıza almak bize, Imogen S’Jet’e düşecek.

Homeworld 3, iki farklı versiyon ile satışta. 39.98 dolara (yaklaşık 1.300 TL) Deluxe Edition’ı tercih edenler ilk yıl gelecek tüm içeriklere ücretsiz olarak sahip olacak. 44.97 dolarlık (1.450 TL) Fleet Command Edition içerisinde ise çok daha özel içerikler bulunuyor. Bu paketin sahipleri oyuna da 3 gün kadar erken erişebilecek.

Bir strateji oyunu olmasına rağmen sistem gereksinimlerinin de görece yüksek olduğunu ekleyeyim. Buradan oyunun sistem gereksinimlerini kontrol edebilirsiniz.

The Rogue Prince of Persia – (Steam) – 14 Mayıs

Ubisoft, The Lost Crown’ın aldığı iyi eleştirilerin ardından Prince of Persia serisini 2D platform oyunları ile yaşatmayı sürdürecek. Stüdyonun yeni projesi The Rogue Prince of Persia, 14 Mayıs’ta sadece Steam üzerinde erken erişim sürecine giriş yapacak.

Dürüst olayım, Switch’i aldığım gün ilk bitirdiğim oyun The Lost Crown oldu. O günden beri de iyi bir platform oyununun açlığını çekiyorum. The Rogue Prince of Persia, adından da anlaşılabileceği üzere, 2D platform elementleri ile roguelike türünü harmanlayacak. Herkesin bir şekilde “Dead Cells’e” benzettiği oyunu şahsen The Lost Crown’a oldukça benzettim. Eh, bu ikilinin benzerlik göstermemesi imkansız olurdu zaten.

Çizgi film tadında grafiklere sahip olan oyun, akıcı animasyonları ve savaş mekanikleri ile ön plana çıkacak gibi görünüyor. Oyuncular, erken erişim süreci boyunca oyunun ilk parçasını oynama fırsatı bulacak. Bu kapsamda iki boss dövüşü de bizleri bekliyor. Dövüşler için birden fazla birincil ve ikincil silah da kullanabileceğiz.

Ghost of Tsushima – (Steam, Epic Store) – 16 Mayıs

Ne yalan söyleyeyim, hazır Shogun’u da yeni bitirmişken Ghost of Tsushima’nın PC’ye gelişi için saatleri sayma halindeyim. PC kullanıcılarının hizmetine Director’s Cut versiyonu ile sunulacak oyun, 16 Mayıs’ta çıkış yapıyor.

Director’s Cut versiyonu beraberinde yeni New Game Plus atı, bir kozmetik ve yeni renk seçenekleri getiriyor. Fakat bunun dışında kalan her şey, standart oyun ile aynı olacak.

PC kullanıcıları, Ghost of Tsushima’yı hiç olmadığı kadar “güzel” şekilde görebilecek. Oyunun PC versiyonu Ultrawide, Super Ultrawide hatta üç monitörlü 48:9 display seçeneklerini destekleyecek. Yetmeyecek, NVIDIA ve AMD’nin yeni nesil upscaling teknolojilerini de kullanıcıların hizmetine sunacak. FSR3 ve DLSS 3 gibi seçeneklerin yanı sıra, NVIDIA’nın Reflex teknolojisi de “standart donanıma” ekleniyor.

Eğer cephanenizde bir de PlayStation 5 DualSense kontrolcüsü varsa, yaşadınız. Çünkü Jin’in tüm saldırılarını haptik geri bildirimler ile daha net hissedebileceksiniz. PC konforunda PS5 keyfi, daha ne olsun?

Hellblade 2 – (PC, Xbox Series X/S) – 21 Mayıs

Pek çok okuyucumuzun merakla beklediği o gün sonunda geliyor. Uzun zamandır merakla beklenen Hellblade’in devam oyunu, ay sonunda bizlerle olacak.

Öncelikle bazı teknik detaylardan bahsedelim. Orijinal oyun 2017 yılında PlayStation 4 üzerinde çıkış yapmıştı. Lakin ikinci oyunun PS5’e gelmesi beklenmiyor. Bunu sebebi de Ninja Theory ekibinin 2018 yılında Microsoft saflarına katılmış olması.

Bir diğer detay da Xbox One kullanıcıları… Oyunun, Xbox One üzerinde çıkmayacağı açıklandı. Fakat Xbox Cloud Gaming kapısı hala açık. Hellblade 2’yi satın alan oyuncular bulut sistemi üzerinden oyunu oynama fırsatı bulacak.

Gelelim oyunun kendisine… Şu ana kadar izlediğimiz tüm fragmanlarda Senua’nın macerasının çok daha kanlı bir hale dönüştüğünü görebildik. Devam oyununda ana karakterimizi bir “umut ışığı” haline getirecek Ninja Theory, Senua’nın gelişimini de gözler önüne serecek. Ana karakterimiz artık psikolojik problemlerini bir lanet olarak değil, savaş alanında yardımcısı olarak kullanacak. Senua ile birlikte ana vatanımız İzlanda’yı, korkunç Viking işgaline karşı koruyacağız.

Hellblade 2 ile Ninja Theory’nin tüm mekanikleri yenilemesi bekleniyor. Yeni oyunda daha akışkan saldırı mekanikleri olmasını da bekliyoruz.

F1 24 – (PC, Playstation 5/4, Xbox Series X/S, Xbox One) – 31 Mayıs

Güncel F1 sezonu, padokta yaşanan olayları dışarıda bırakırsak, oldukça “standart” geçiyor. Bu sezonu hareketlendirmek isteyenler için gelen F1 24, ay sonunda bizlerle olacak.

Tüm platformlarda çıkış yapacak oyunun teması “gerçekçilik” olacak. Şaka yapmıyorum, eğer EA’in açıklamalarına bakacak olursak büyük yenilikler bizleri bekliyor. Ve bu yeniliklerin tamamı, oyunu çok daha gerçekçi yapabilmek için tasarlanmış.

Örneğin yeni kinematik sistemi sayesinde oyuncular yoldaki bozuklukları, kerbleri ve diğer parametreleri çok daha fazla hissedecek. Sürüş şeklinize göre lastik kullanımınız da gözle görülür şekilde değişecek. Yani kendinizi prime Fernando Alonso gibi hissetmek için çok daha fazla şansınız var.

Fizik motorunun yanı sıra, artık gına getiren kariyer modunda da büyük değişiklikler yapılacak. Oyuncular artık oyunda eski F1 yıldızlarının kariyerlerini oynayabilecek. Buna ek olarak kendi karakterinizi yaratarak da F2’den yükselişe geçebileceksiniz.

Lakin benim en çok dikkatimi çeken detay, kariyer modundaki “basın” etkileşimi konusundaki yenilikler oldu. Tabii bu yenilikleri ancak oyunu deneyince görebileceğiz…

YORUMLAR
Parolamı Unuttum