Metal Gear Tarihçesi

Metal Gear Tarihçesi

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain çıkmak üzere ve gerek sinematik videolarıyla, gerekse de oynanış videolarıyla o kadar mükemmel görünüyor ki Metal Gear serisiyle alakası olsun olmasın herkesin ilgi alanına girmiş durumda.

Ancak şöyle de bir şey var: Metal Gear serisi hikâye odaklı bir seri. Yani The Phantom Pain oynanış olarak ne kadar iyi olursa olsun eğer serinin hikâyesine yabancıysanız oyuna uzaktan hayran hayran bakmakla yetinmek zorunda kalabilirsiniz.

Elbette ki Metal Gear, oyun dünyasının tartışmasız en iyi serilerinden biri ve elbette ki bütün önceki oyunları oynamanızı şiddetle tavsiye ederim. Eğer onu yapamıyorsanız da Erim'in hazırladığı çok keyifli video serisi emrinize amade, ona göz atsanız da bayağı bir yeterli olacaktır:

Metal Gear Solid 1

Metal Gear Solid 3

Ancak bu ikisine de zaman ayıramayacak arkadaşlar olduğunun farkındayım, o nedenle ben de hem bu arkadaşlar için, hem de hafızasını tazelemek isteyen arkadaşlar için serinin orta ölçekli bir özetini yapmak istedim. İçerisinde benim pek bir yorumum yok. Yani "şu oldu, bu oldu, şu şunu dedi, bu bunu dedi" şeklinde, yalnızca olan olayları özetledim. Fena da olmadığı kanısındayım hani. Bu makalenin linkini bir yerlere kaydedin bence, arada bir gerekebilir.

Kaynak olarak büyük çoğunlukla metalgear.wikia.com'u kullandım. Hatta birçok yeri bire bir çevirdiğimi de söylemeliyim. Ayrıca tabii oradaki kadar geniş değil benim yaptığım özet. Yani daha geniş bir özet isterseniz ve İngilizceniz de yeterliyse orada dolaşmayı tercih edebilirsiniz. Tam olarak metalgear.wikia.com/wiki/Timeline sayfası işinizi bir hayli görecektir.

Belli bir oyuna göz atmak isterseniz diye aşağıya bütün oyunların bulundukları sayfaların linklerini yerleştiriyorum ve başlıyorum:


Küba Füze Krizi

Önce 1962’de meydana gelen Küba Füze Krizi’ne değinerek başlamak gerek. Bu gerçekte yaşanan bir olay.

ABD ile Sovyetler Birliği arasındaki Soğuk Savaş sürerken ABD Türkiye ve İtalya’ya Jupiter isminde, Moskova’yı vurabilecek menzilleri olduğu söylenen füzeler yerleştirir. Bunun üzerine de Sovyetler Birliği, dostu olan Küba’ya ABD’nin birçok önemli kentini vurabilme potansiyeli olan nükleer füzeler yerleştirir. ABD bunu kabullenmez ve Küba’yı denizden kuşatarak gemi geçişlerini engeller. Ardından son derece gergin bir 13 gün başlar. Bu 13 gün, düşürülen uçaklar, öldürülen askerler vs. derken dünyanın nükleer silahlarla gerçekleşecek bir 3. Dünya Savaşı’na en çok yaklaştığı süreç durumunda. En sonunda ABD’nin başındaki Kennedy ve Sovyetler Birliği’nin başındaki Khrushchev anlaşırlar ve barış sağlanır. Anlaşmaya göre Sovyetler Birliği füzelerini Küba’dan çeker, ABD de Küba’yı herhangi bir şekilde istila etmeme sözü verir. Ayrıca, bu şart ilk başta dünyaya duyurulmaz ama; ABD, İtalya ve Türkiye’deki füzelerini geri çeker.

mgs-01-cuban-missile-crisis

Olayın MGS hikâyesindeki yeri ise şu şekilde: Sokolov isimli Rus bir bilim adamı Doğu Berlin’de kısılı kalmıştır ve ABD’den kendisini ve ailesini kurtarmasını ister. Major Zero liderliğindeki ekip de Sokolov ve ailesini başarılı bir şekilde Batı Berlin’e kaçırır.

Ancak Küba Füze Krizi çözülürken Sovyetler Birliği’nin gizli bir şartı da Sokolov’un onlara iade edilmesidir. Yarım kalan nükleer silah projesini bitirmelerini istemektedirler. Major Zero, Sokolov’u Sovyetlere teslim etmek zorunda kalır. Sokolov’u ele geçiren Sovyetler, bitmek üzere olduğu söylenen silah üzerinde çalışması için ona hemen işbaşı yaptırırlar.

mgs-02-sokolov

Virtuous Mission

Sokolov’un üzerinde çalıştığı nükleer silahın Soğuk Savaş’ın gidişatını değiştirebilecek derecede önemli olduğunu öğrenen CIA, Major Zero’nun yeni kurduğu gizli operasyon birliği Fox Unit’i Sokolov’u geri almakla görevlendirir. Fox Unit ise ilk ve en önemli üyesi olan Snake’i bu göreve yollar. Snake’in o sırada kullandığı kod adının bütünü Naked Snake bu arada. Virtuous Mission adı verilen, 24 Ağustos 1964’te gerçekleşen bu görevde Snake’in Sokolov’u kurtarması için birkaç saati vardır.

mgs-03-vitruous

Snake bu görevde; Major Zero, Fox Unit’in sıhhiye sorumlusu Para Medic ve zamanında Snake’i hiçbir açıklama yapmadan bırakıp giden eski ustası The Boss ile iletişim halinde olacaktır. Dünyanın ilk Halo atlayışını yaparak Sokolov’un bulunduğu araştırma üssüne yakın bir yere inen Snake korumaları atlatarak Sokolov’a ulaşmayı başarır ki Sokolov da bu sırada silaha ilişkin dokümanları yakmaktadır. Sokolov, Snake’e Sovyet parlamentosunu devirme niyetindeki bir grubun varlığından söz eder ve onu, grubun önemli bir üyesi konumundaki Volgin isimdeki bir generalin ve Volgin’in yönettiği GRU askerlerinin kendisini ve silaha dair bilgileri ele geçirmek için oraya doğru geldiğinden haberdar eder.

Snake ve Sokolov oradan uzaklaşmaya çalışırken KGB tarafından kıstırılırlar ancak KGB askerleri Ocelot isimli bir GRU askeri tarafından temizlenir. Ocelot, Snake’i ilk başta The Boss zanneder ancak hatasını anlayınca Snake’i öldürmeye çalışır. Snake, silahı tutukluk yapan Ocelot’u etkisiz hale getirir, ona kullandığı silah yerine Revolver kullanmasını tavsiye eder, Sokolov’la birlikte oradan uzaklaşır.

mgs-04-ocelot

Asma bir köprüye ulaştıklarında yakınlardaki dağların tepesinde Sokolov’un üzerinde çalıştığı silahı, Shagohod’u görürüz. Sokolov, Shagohod’un tamamlanmasının yeni bir dünya savaşının başlangıcı olacağını söyler ama proje o olmadan tamamlanamayacaktır.

Ve ikili köprüde The Boss’la, yani Snake’in eski ustasıyla karşılaşırlar. The Boss ülkesine ihanet edip Sovyet parlamentosunu devirme niyetindeki gruba geçmiştir. The Boss’un silah arkadaşları olan Cobra birliği, Sokolov’u ele geçirir. Sokolov, The Boss’un Volgin’e hediyesidir. The Boss’un Volgin için getirdiği iki hediye daha vardır; ABD yapımı iki nükleer başlık. Volgin de köprüye gelir ve The Boss’tan Snake’i öldürmesini ister. The Boss’un ona katılma teklifini reddeden Snake, The Boss tarafından ağır yaralanarak köprüden atılır. Zar zor hayatta kalan Snake yaralarını iyileştirirken Shagohod’un da helikopterlerle taşındığını görür.

mgs-05-boss-2

Bu sırada Volgin enteresan bir hamle yapar ve The Boss’un hediye ettiği nükleer başlıklardan birini Snake'in biraz önce Sokolov’u bulduğu araştırma üssünü yok etmekte kullanır. Sovyet topraklarında patlayan ABD yapımı bir nükleer silah…

The Boss’un olaya dâhil olmasıyla Virtuous Mission büyük bir başarısızlıkla sonuçlanmıştır. CIA’den birçok kişi ev hapsinde tutulur ve Snake, The Boss’la ilişkili olabileceği için ordu tarafından gözaltına alınır.

mgs-06-volgin


Snake Eater Operasyonu

Virtuous Mission’ın ardından iki ülkenin liderleri Khrushchev ve Kennedy bir telefon görüşmesi yaparlar. Kennedy nükleer saldırının ABD’ye ihanet eden The Boss sayesinde Volgin tarafından yapıldığını, ABD hükümetinin suçsuz olduğunu söyler; Khrushchev ise Kennedy’den suçsuzluklarını ispatlamasını, The Boss’u ortadan kaldırmalarını ister. Küba Füze Krizi sonrası Kızıl Ordu üzerindeki etkisinin azaldığını, nükleer savaşın önüne geçemeyebileceğini söyler. Ayrıca Volgin’in de ortadan kaldırılmasını istediğini ima eder. Bu görevi Fox Unit’i kurtarmak isteyen Major Zero ve Snake üstlenecektir. Başarısız olurlarsa da ikisi de idam edilecektir.

Böylece 30 Ağustos 1964 günü Snake, Sovyetler Birliği’ne geri döner. Operasyonun kod adı Snake Eater’dır. Snake’in görevi The Boss’u ve onun Cobra birliğini yok etmek, Sokolov’u kurtarmak, Volgin’i ve nükleer tehdidi ortadan kaldırmaktır. Bu sırada KGB, daha önce ABD’yı bırakıp Sovyetler için çalışmaya başlayan iki ajanını Snake’e olabildiğince destek vermekle görevlendirir: Adam ve Eva. Ve bu görevde Snake’le iletişimde olacak kişiler Major Zero, Para Medic ve silah uzmanı Sigint’tir.

mgs-07-codec

Snake görev yerine iniş yapar ve ilk yapması gereken Adam’la buluşmaktır. Ancak onunla buluşacağı mekâna doğru yol alırken hiç beklemediği bir şey olur ve atının üstündeki The Boss’la karşılaşır. Snake’i CQC, yani Snake’e de öğrettiği yakın dövüş tekniğiyle indiren The Boss ona görevi bırakıp geri dönmesini, bir daha karşılaşırlarsa onu öldüreceğini söyler ve oradan ayrılır. Eski ustasının tavsiyesine uymayan Snake, Adam’la buluşacağı yere doğru ilerlemeyi sürdürür. Ancak orada Adam’ı değil kendisinin Eva olduğunu söyleyen kadınla karşılaşır. Adam yerine ona yardımcı olmakla görevlendirildiğini söyler ancak söylemesi gereken gizli kodu, yani “La-Li-Lu-Le-Lo”yu söyleyemez. Yalnız kısa süre sonra GRU askerlerinin saldırısına uğrarlar; Eva, Snake’i kurtarır ve Snake, Eva’nın yardımını kabul eder. Eva, Snake’e yoluna devam etmeden önce biraz dinlenmesini, gece ormanın tehlikeli olduğunu söyler ve Snake uyurken bir çantadaki verici yordamıyla üslerine rapor verir.

mgs-08-eva

Sabah ikili Ocelot’un ve askerlerinin saldırısına uğrar. Snake askerleri alt etmeyi başarır ama Ocelot, Eva’yı rehin alır. Yeni kullanmaya başladığı Revolver’la Snake’i vurmaya yeltenir ama silahın 6 mermi aldığını unuttuğundan bunu başaramaz. Eva da fırsatı değerlendirerek Ocelot’u durdukları platformdan aşağı atar, Ocelot kaçar. Eva, Ocelot’u vurmak için harekete geçer ama Snake onu durdurur. Sonrasında Eva motosikletiyle uzaklaşır, Snake ise Sokolov’un tutulduğu yere doğru yola çıkar.

Yolda bir kez daha Ocelot’la karşılaşır ve ikili arasında bir silah düellosu gerçekleşir ancak düello çok sayıda saldırgan arı nedeniyle yarıda kesilir, Ocelot oradan uzaklaşır, Snake ise bir mağaraya düşer. Mağarada The Boss’un Cobra birliğinin bir üyesi, telekinetik gücü sayesinde arıları kontrol edebilen The Pain’le karşılaşır ve onu alt eder.

mgs-09-ocelot


Mağaradan çıkan Snake hedefine ulaşmaya çalışırken bir depoya rastlar ve Volgin, Sokolov, The Boss, Volgin’in sevgilisi Tatyana rolündeki Eva, Cobra birliğinden The End’le The Fear hepsi oradadır. Volgin Tatyana’ya elektrik vererek Sokolov’u tehdit eder. The Boss da Sokolov’la rus ruleti oynamaya kalkan Ocelot’u durdurur. Yağmur başladığında hepsi oradan ayrılır, The Fear, Snake’le baş etmekle görevlendirilir. Ortalık sakinleşince Snake ilerlemeye devam eder.

Snake hedefinin yakınlarındaki araştırma laboratuvarına sızar ve burada tesisin yöneticisi Granin’le karşılaşır. Sarhoş olan Granin, Volgin’in bütün parayı Shagohod’a yatırmasından şikâyetçidir. Kendi tasarladığı Metal Gear isimli silahın daha üstün olduğunu düşünmektedir. Silahın adını piyade ve artillery’nin arasındaki bir tasarıma sahip olduğu için Metal Gear koymuştur. “Belki tasarımı ABD’deki bir arkadaşıma satarım” diye düşünür.

Granin ayrıca Snake’e Volgin’in para kaynağından, Philosophers' Legacy’den bahseder. Volgin bütün o silahları, üsleri vs. Philosophers' Legacy sayesinde edinmiştir. Snake, Sokolov’u kurtarırsa kendi projesinin değerlendirileceğini düşünen Granin, Snake’e Volgin’in üssüne nasıl sızacağını anlatır.

mgs-10-philosophers-2

Öğrendiği yoldan ilerlemeye başlayan Snake, Cobra birliği üyelerinden önce The Fear’la sonra da The End’le karşı karşıya gelir ve ikisini de alt eder. Bir dağın tepesinde Eva’yla buluşurlar ve Eva üsse sızabilmesi için Snake’in Binbaşı Raikov kılığına girmesi gerektiğini söyler. Eva, Tatyana rolünü oynamak için Volgin’in yanına döner. Bir ses duyan Snake gidip sesin olduğu yeri gözetler; The Boss’u, Ocelot’u, Tatyana’yı ve bir varili yumruklayan Volgin’i görür. Varilden kan akmaya başlar ve içinden Granin’in cansız bedeni çıkar. Volgin, Granin’i bir casus olduğundan şüphelendiği için öldürmüştür.

mgs-11-granin-2

Yoluna devam eden Snake bir diğer Cobra Unit üyesi The Fury’le kapışır ve onu da alt eder.

Eva’nın tavsiyesine uyan Snake, Raikov’u bulur, etkisiz hale getirir ve onun kılığına girerek üsse sızar, Sokolov’u bulur. Tam o sırada Tatyana’nın ondan bir mikro film alarak oradan uzaklaştığını görür. Snake Sokolov’un yanına geldiğinde Sokolov onu tanır ve Shagohod’un Sovyetler Birliği’nden ABD’ye nükleer saldırı yapabilecek ve seri üretime geçirilip bütün Doğu Bloğu’na dağıtılacak bir silah olduğundan, C3 kullanılarak yok edilebileceğinden, Tatyana’nın Shagohod projesinin Volgin’den önceki sorumlusu olduğundan bahseder.

mgs-12-tatyana

Snake, Sokolov’u üsten çıkarmaya çalışırken Volgin’le ve The Boss’la karşılaşır. Volgin, Snake’in Raikov’a yaptıkları için kızgındır ve onu ağır bir şekilde hırpalar, ardından hapse atar ve işkence yaptırır. Bu sırada Volgin Tatyana’nın itirazlarına rağmen Sokolov’a da işkence yapmaktadır ve görünüşe göre Sokolov işkenceye dayanamaz ve ölür.

Snake’e işkence yapmayı sürdüren Sokolov ona CIA’in neler bildiğini, Philosopher’s Legacy’nin mi peşinde olduklarını sorar. The Boss işkencenin işe yaramayacağını, Snake’i iyi eğittiğini söylese de Volgin devam eder ve bu sırada Snake’in üzerinden bir verici düşer. The Boss vericiyi Cobra birliği, Snake’i rahat bulabilsin diye kendisinin yerleştirdiğini söyler. “Cobra birliği Snake’in hareketlerini izliyor olsaydı kaybetmezdi” mantığındaki Volgin, The Boss’un casus olduğundan şüphelenir ve ondan Snake’in gözünü çıkartmasını ister. The Boss bunu yapacakken Tatyana onu durdurur ama bu kez de Ocelot Tatyana’yı casuslukla suçlar. Öyle olup olmadığını rus ruletiyle belirlemeye karar verir ancak asılı durumdaki Snake son anda silaha hamle eder, Ocelot’un silahı ateş alır ve Snake’in sağ gözünü kör eder. Volgin ve Ocelot gittikten sonra The Boss, Ocelot’un revolverlarından birini alır, Snake’in bacağına bir sahte ölüm hapı sıkar ve silahı Snake’e bırakarak ona kaçmasını söyler, oradan ayrılır. Onun ardından da Tatyana, yani Eva, Snake’e yaklaşarak ona bir kaçış rotası çizer.

mgs-13-goz-2

Çok önemli bir nokta değil ama not edeyim yine de: Bunların ardından, Snake hücresinde olduğu sıralarda Johnny isimli bir düşman askeriyle arkadaş olur.

Snake bir süre sonra hapisten kaçar. Ocelot ve askerleri peşine düşer, Snake bir yamaçtan aşağıdaki nehre atlar. Burada ölmek üzereyken The Sorrow’la karşılaşır. The Sorrow, Cobra birliğinin 2 yıl önce ölmüş bir üyesi ama mistik güçlere sahip olduğundan ruhu halen bir şekilde bu dünyada. Snake’in karşısına görevi sırasında öldürdüğü askerleri çıkararak ona işkence eder, Snake bir şekilde hayatta kalmayı başarır.

mgs-14-sorrow

Snake ile Eva bir mağarada buluşurlar. Eva, Snake’e Shagohod’u durdurabilmek için C3 temin eder ve ona yol gösterir, ardından oradan uzaklaşır. Snake de oradan ayrılır ve Eva’nın sayesinde öğrendiği yoldan üsse sızar.

mgs-15-magara


Burada C3’lerle Shagohod’un yakıt rezervlerini patlatan Snake; Volgin, Ocelot ve The Boss tarafından yakalanır. Eva’nın da casus olduğu ortaya çıkmış ve yakalanmıştır. Üzerinden de Philosophers’ Legacy’ye ait bilgilerin yer aldığı bir mikro film çıkar. Snake, Volgin’e Philosophers’ Legacy’nin ne olduğunu sorar, Volgin açıklar:

Philosopher’s Legacy, 2. Dünya Savaşı sırasında Rusya, Amerika ve Çin’den Philosophers olarak bilinen güçlü kişilerin bir araya getirdiği yüklü bir para. Bu para savaşı kazanmak adına bir araya getirilmiş; atom bombası, roket teknolojisi ve Cobra birliği bu para sayesinde doğmuş. Savaşın ardından Volgin’in babası paranın Sovyetler Birliği’nin kontrolünde kalması için çabalamış, bütün parayı İsviçre, Avusturya ve Hong Kong’daki bankalara depolamış. Volgin’in elindeki mikro film bu para aktarma kayıtlarını içeriyor.

Granin somut sonuçlar ortaya çıkaramayınca Volgin, Sokolov ve Shagohod’la ilgilenmeye başlamış ancak pozisyonu nedeniyle doğrudan onun bulunduğu üsse saldıramamıştır. Philosophers’ın casus ağını kullanan Volgin, The Boss’u onun tarafına geçmeye ikna etmiş, bu sayede de Sokolov ve Shagohod’u ele geçirmiştir. Philosophers arasındaki çatışma dünyayı ikiye bölmüştür ama Volgin dünyayı yine tek bir bütün haline getirme niyetindedir. Mikro filmi The Boss’a verir, The Boss, Eva’yı da alarak oradan uzaklaşır. Bu sırada The Boss, Eva'ya "her şeyi bana bırak" der. Volgin ile Snake dövüşmeye başlar.

mgs-16-volgin-dovusu

Kaybedeceğini anlayan Volgin yakınındaki Ocelot’a Snake’i vurmasını söyler ama Ocelot reddeder ve Volgin’in erkek gibi dövüşmesi gerektiğini söyler. Bu sırada yapılan anons üste bombalar saptandığını söyler, Volgin Ocelot’u bombaları etkisiz hale getirmeye yollar. Snake’le dövüşleri bire bir devam eder ve Snake kazanır.

Oradan uzaklaşmaya çalışırken Snake Eva’yla karşılaşır ve motosikletle kaçmaya başlarlar. Ancak Shagohod’un kontrolünü eline alan Volgin onları kovalamaya başlar. Bir taraftan da Ocelot tarafından kovalanmaktadırlar ancak bir süre sonra Ocelot geride kalır. Eva ve Snake, Shagohod’u uçurumdan düşürmeye çalışırlar. Yarı yarıya başarılı olurlar ve Snake bunun ardından Shagohod’u tamamen imha etmeyi başarır. Volgin de yanarak ölür.

mgs-17-shagohod-dovusu

Snake ve Eva yollarına devam ederlerken motosikletle kaza yaparlar, Eva karnından ağır yaralanır ama hayatta kalır. Çıkış noktalarına doğru devam ederlerken Snake, The Boss’un yakınlarda beklediğini fark eder ve Eva’yı geçici bir süre yalnız bırakarak onunla yüzleşmeye gider.

mgs-18-the-boss-dovusu

The Boss, Snake’e geçmişinden bahseder. Uzaya çıkma yarışları sırasında ülkesinin onu uzaya gönderdiğinden, orada ağır yaralandığından, ülkesinin de Sovyetler’in projesinin gerisinde kalan bu çabayı gizlediğinden; CIA’in onu ve ekibini Küba’ya gizli bir göreve göndermesinden ve sonra onları yüzüstü bırakıp bütün ekibinin ölmesine neden olmasından; üst bedenini kaplayan yara izini göstererek babası The Sorrow olan çocuğunun doğar doğmaz Philosophers tarafından elinden alınmasından, Philosophers’lardan biri olan babasının yine Philosophers tarafından öldürülmesinden söz eder (The Boss ve The Sorrow'un çocuğu Ocelot bu arada).

Ayrıca Philosopers olarak bilinen kişilerin hepsinin 30’larda öldüğünden, şu an onların yerinde olanların ekonominin sürekli dönmesi için sürekli savaş olmasını sağladığından da söz eder. En sonunda kendi hakkında ilk defa bu kadar konuşmasını sağladığı için Snake’e teşekkür eder ve bulundukları bölgenin 10 dakika sonra bombalanacağını ilan eder.

Savaşırlar ve Snake kazanır. The Boss son anlarında Snake’e mikro filmi ve silahı The Patriot’ı teslim eder. Ardından Snake, The Boss’un hayatına son verir.

mgs-19-the-boss-olum-2

Eva’yla birlikte kurtarma uçağına yetişirler, uçak havalanır ancak bu kez Ocelot ortaya çıkar. Snake ile Ocelot çarpışırlar ancak çarpışma bir sonuca ulaşmadan önce Ocelot uçağı terk eder. Bombardıman için gelen uçaklar Snake ve Eva’nın uçağını düşürecekleri sırada direkt olarak Khrushchev’den gelen emirle geri çekilirler.

Snake ve Eva, Alaska’daki güvenli bir evde yakınlaşırlar. Snake sabah uyandığında Eva’nın bir mesaj bırakarak gitmiş olduğunu görür. Bıraktığı mesajda Eva, Çin için çalışan bir casus olduğunu, görevinin Philosophers’ Legacy’yi Çin’e kazandırmak olduğunu açıklar. Ancak The Boss’tan aldığı mikro film hâlâ Snake’in cebindedir.

mgs-20-eva-son-2

Söylediğine göre Eva, aslen Adam’ı ortadan kaldırıp onun yerine geçme niyetindeymiş ancak Adam o sırada Snake’le buluşmak için ortaya çıkmamış. Rol yaparak kandıramadığı tek kişi The Boss imiş. Eva aslında Snake’i öldürme niyetindeymiş ama onu The Boss engellemiş. Ve Eva, The Boss’un aslında ülkesine ihanet etmediğini, ülkesi için öldüğünü söyler.

"The Boss’un ilk başta görevi Philosophers’ Legacy’yi ele geçirmek ve Shagohod’u yok etmekti ancak Volgin, The Boss’un getirdiği nükleer füzelerden birini kullanınca her şey değişti. The Boss’un ülkesine dönmesine izin verilemezdi. İntihar da edemezdi. Hayatı Snake tarafından sonlandırılmalıydı. Öldüğünde Amerika’da bir hain olarak, Sovyetler’de ise nükleer saldırı gerçekleştiren bir canavar olarak bilinecekti. Tarihe büyük bir savaş suçlusu olarak geçecekti. Onu tek anlayabilecek kişi son öğrencisi Snake’ti."

Eva’nın mesajı bittikten sonra kendini imha eder.

Snake, ABD Başkanı Lyndon B. Johnson’la buluşur, Johnson ona üstün hizmet madalyası takar ve ona Big Boss lakabını verir. Buluşmadan ayrılırken Big Boss, CIA başkanının elini sıkmaz, Snake Eater operasyonundaki destekçileri Major Zero ve diğerleriyle konuşmaz ve çıkar gider. Bu sırada bir ordu görevlisi CIA başkanına yaklaşarak Fox benzeri özel bir birlik kurmayı teklif eder.

mgs-21-big-boss-2

Big Boss, The Boss’un, üzerinde “Dünyayı kurtaran bir vatanseverin anısına…” yazan isimsiz mezarını ziyaret eder. Oraya çiçek ve The Patriot’ı bırakır ve selam durur.

mgs-22-selam-2

Bunların ardından Ocelot’un KGB başkanıyla yaptığı telefon konuşmasına şahit oluruz. Volgin’in üssünün yok olduğundan ve Khruschev’in zamanının dolduğundan, KGB’nin zamanının başladığından söz eder. KGB’nin elde ettiği bilgilerle ABD’ye şantaj yapabileceğini belirtir.

Bunun ardından Ocelot’un bir diğer telefon konuşmasını dinleriz. Bu kez CIA başkanıyla konuşmaktadır. Ona Eva’nın eline geçen Philosophers’ Legacy’nin sahte olduğunu, aslının ABD’ye gittiğini söyler ama ABD’ye giden yalnızca Legasy’nin yarısıdır. Diğer yarısının KGB’de olduğundan şüphelendiğini söyler. Shagohod’un yok edildiğinden ama elinde Gronin’in Metal Gear şablonlarının olduğundan, bunların ABD’nin işine yarayabileceğinden söz eder.

Ocelot’un Adam olduğunu, Volgin, KGB ve CIA arasında üçlü bir ajan olarak çalıştığını öğrenmiş oluruz. Ayrıca Philosophers’ın ABD tarafı için de çalışmaktadır.

mgs-23-ocelot


Portable Ops - San Hieronymo Olayı

Portable Ops, Hideo Kojima tarafından yazılmamış bir oyun. Bundan mütevellit Kojima, oyunun ana hikâyesinin canon olduğunu ama diğer oyunlarla örtüşmeyen detayların canon olmadığını söylemiştir. Zaten Portable Ops biraz da yan bir hikâyeyi işler. O nedenle çok kısaca bahsedeyim:

1970 yılında, yani Snake Eater operasyonunun 6 yıl sonrasındayız. Snake, Fox Unit’ten ayrılmış, Major Zero da bir süre sonra emekli olmuştur. Ancak Fox Unit isyan eder ve CIA ile olan bağlarını koparır, Kolombiya’da terk edilmiş bir nükleer füze deposunu ele geçirir. Olayların arkasında Major Zero’nun olduğunu düşünen CIA onu tutuklar ve Snake de ihanetle suçlanır. Fox Unit de Snake’in peşindedir ve onu yakalar. Lieutenant Cunningham ismindeki Fox Unit üyesi Snake’e işkence eder. Bir yarısı ABD’nin eline geçen Philosophers’ Legacy’nin diğer yarısının nerede olduğunu öğrenmeyi amaçlamaktadır.

mgs-po-01-snake

Snake, Roy Cambell ismindeki bir diğer tutuklu askerle birlikte oradan kaçar. Major Zero’yla iletişim kurmaya çalışır ama yalnızca Para Medic ve Sigint’le iletişime geçmeyi başarır. Snake’e ismini temizlemesi için isyanın lideri Gene’i durdurması gerektiğini söylerler. Snake, Gene’in emrindeki birçok askeri kendi tarafına geçirerek kendine bir birlik kurar ve çeşitli zorluklarla mücadele ederek Gene’in bulunduğu karargâha ulaşmayı başarır.

mgs-po-02-campbell-2

Burada Cunningham’ın Pentagon için çalıştığını; Snake’i kullanarak Gene’i köşeye sıkıştırmayı ve Gene’in Sovyetler Birliği’ne nükleer saldırı yapmasını sağlamayı amaçladığını öğreniriz. Cunningham, Soğuk Savaş’ın uzamasını istiyor. Gene’in ise Ocelot sayesinde Cunningham’ın planlarından haberi vardır. Onun asıl amacı ise Amerika’ya nükleer saldırı düzenleyerek Philosophers’ın sonunu getirmek. Snake önce Cunningham'ı, ardından da prototip Metal Gear modeli RAXA’yı ve Gene’i alt eder. Gene ölmeden önce elindeki bütün parayı, ekipmanı, askerleri ve bilgileri Snake’e verir.

mgs-po-03-gene

Ülkesine dönen Snake; Major Zero, Para-Medic ve Sigint tarafından karşılanır, ödüllendirilir ve aldığı emirler doğrultusunda gizli askeri birlik Foxhound’u kurar.

mgs-po-04-foxhound

Bu sırada Ocelot, CIA başkanından Philosophers’ın kimliklerini öğrenmeye çalışır. Onları bitirme niyetinde olduğunu, The Boss’un idealindeki dünyayı kurmak için CIA’in elindeki Philosophers’ Legacy’i almak için geldiğini söyler ve CIA başkanını öldürür. Philosophers’ Legacy’i ele geçirir.

Oyunun sonunda Ocelot’un kim olduğunu bilmediğimiz biriyle konuşmasına şahit oluruz (konuştuğu kişi aslında Major Zero). Ona CIA başkanının ölümünün intihar olarak kabul edileceğini; Gene’i, Fox’u ve Snake’i kullanmayı iyi başardıklarını söyler. Zero, Ocelot’a Phlosophers’ Legacy’i kullanarak The Patriots adında bir grup kurmak istediğini, bu grubun The Boss’un vizyonundan yola çıkarak dünyaya düzen getirmeyi amaçlayacağını söyler, Ocelot’un ona katılmasını ister. Ocelot da Snake’in de onlara katılması şartıyla kabul eder.

mgs-po-05-ocelot

The Patriots’ın Kuruluşu

Böylece 6 kişi ile The Patriots grubu kurulmuş olur: Big Boss, Zero, Ocelot, Sigint, Para-Medic ve de Eva. Grup perde arkasından dünyayı yönetmek ve dünyayı birlik haline getirmek için planlar yapmaya başlar. Zero gücünü kullanarak Big Boss’u askerlerin kendini örnek alacağı bir idol haline getirir. Bu kukla rolünden hoşnutsuz olan Big Boss’la Zero’nun arası giderek açılır. Zero’nun The Boss’un ideallerinden uzaklaştığını düşünür. Zero dünyanın birlik olması için tek bir ortak iradeye sahip güçlü bir grup tarafından kontrol edilmesi gerektiğine inanmaktadır. Big Boss ise The Boss’un, askerlerin hükümetlerce piyon olarak kullanılmadığı bir dünya hayal ettiğine inanmaktadır.

mgs-po-06-patriots

Les Enfants Terribles

Big Boss, The Patriots için bir ikon haline gelmiştir ve Big Boss’un The Patriots’ı bırakacağından korkan Zero, grubun ikonunun var olmaya devam etmesi ve “Efsanevi Asker”in genetik mirasının yok olmaması için Big Boss'un klonlarını yapmaya karar verir (Big Boss 1950’lerde maruz kaldığı radyasyon nedeniyle kısır).

Les Enfants Terribles (The Terrible Children) projesi Para-Medic’in, diğer adıyla Dr. Clark’ın liderliğinde 1971-72 yıllarında gerçekleştirilir. Dr. Clark’ın bir asistanının yumurtaları Big Boss’un DNA’ları kullanılarak döllenir. Taşıyıcı annelik için ise Eva gönüllü olur. Sayısız başarısız deney sonrasında 8 cenin elde edilir. 6 tanesi diğer ikisi daha güçlü olabilsin diye kürtajla alınır. Ayrıca çocuklardan birinin Big Boss’un dominant asker genlerini alabilmesi ve üstün asker haline gelebilmesi için birçok genetik oynama yapılır. Diğer çocuk ise projenin amaçları açısından önemsiz görülen çekinik genleri alır. Bu çocuklar Solid Snake ve Liquid Snake olarak anılmaya başlanır.

mgs-let-1

Big Boss durumdan haberdar olur, tiksintiyle Patriots’tan ayrılır. Zero da bunun arkasından daha perde arkasında faaliyet göstermeye başlar ve ajanlarıyla direkt temas kurmayı bile bırakır. Hem kendi adını hem de Patriots organizasyonunun adını Cipher olarak değiştirir. Solid ve Liquid, Big Boss’un Cipher’la mücadele etmemesi için Cipher’ın elinde bir nevi koz görevi görür.

Bu iki klonun yaratılmasının ardından baskın ve çekinik gen olaylarına girilmeden kusursuz bir klon yapılmak istenir ve ortaya üçüncü kardeş; Solidus Snake çıkar.

Les Enfants Terribles projesi 1976’da tamamen bırakılır ve gizli bir bilgi olarak tutulur.

mgs-let-2


Peace Walker Olayı

MGS: Peace Walker oyununun isminin yanında bir sayı olmaması aldatmasın. İlk bakışta Portable Ops gibi nispeten önemsiz bir oyun olarak görülebilecek Peace Walker aslında MGS’nin hikâye örgüsünde çok hayati bir yere sahip ve bizi çok sayıda önemli karakterle tanıştırır.

Big Boss 1972’de Patriots’tan ayrılmış ve kendisine Militaires Sans Frontiéres (Soldiers Without Borders / Ülke Sınırları Olmayan Askerler / MSF) isminde bir paralı asker birliği kurmuştur.

mgs-peace-walker-01-msf

1974 yılında, Kolombiya’dayız. Big Boss lakabıyla anılmayı tercih etmeyen Snake’in yanında, bir süre önce savaştığı ve mağlup ettiği bir birliğin lideri Kazuhira Miller vardır. Çatışmalarının ardından onu MSF’e katılması için ikna etmiş, o noktadan sonra sıkı dost olmuşlardır ve Snake, Miller’ı MSF’in ikinci lideri yapmıştır.

mgs-peace-walker-02-snake-miller

İki kişi Big Boss ve Miller’ı ziyaret eder; Kosta Rica hükümeti için çalışan bir bilim adamı olan Gálvez ve 16 yaşındaki öğrencisi Paz (bir not; Paz ve de Kazuhira isimleri “barış” anlamına geliyor ve Paz, barış kavramının tutkulu bir savunucusu). Silahsızlanma kararı almış Kosta Rica’da silahlı bir örgüt faaliyet göstermeye başlamıştır ve ellerinde ileri teknoloji ekipmanlar bulunmaktadır. Gálvez bu örgütün CIA destekli olduğundan şüphelenmektedir. Ülkedeki barışı korumak istediğinden dolayı MSF’i kiralamak ister ve karşılığında Snake’e Karayip açıklarında denizin üstüne kurulmuş bir üs teklif eder. Kaz, MSF’in etkinliğini arttırmak için bunun iyi bir fırsat olduğunu düşünse de Snake teklifi reddeder.

Snake’e göre eğer bu grup CIA tarafından destekleniyorsa onlara karşı durmak MSF’i ABD’nin düşmanı haline getirecektir. Paz’ın bir süre önce kayıp arkadaşını ararken bu grup tarafından esir alınıp işkence gördüğüne dair hikâyesi de Snake’i ikna etmeye yetmez.

mgs-peace-walker-03-paz

Bu ikiliden ayrı bir şekilde konuşurlarken Miller, Snake’i ikna etmeye çalışır ancak Snake, Gálvez’in bir KGB ajanı olduğundan şüphelenmektedir. Dörtlü tekrar masaya oturduğunda Gálvez, KGB için çalıştığını itiraf eder ve gerçek niyetinden söz etmeye başlar. Sovyetler, Orta Amerika’nın sosyalistleşmesini ve ABD’nin Güney Amerika’yla bağlarını zayıflatmayı amaçlamaktadır. CIA’in Kosta Rika’daki oluşumu bu sebeple desteklediğini düşünmektedirler. Snake ikna olmaktan daha da uzaklaşmış bir haldeyken Gálvez bir teyp kaseti çıkararak Snake’e dinletir. Paz’ın kayıp olan arkadaşının kısa süre önce kaydettiği kasette Snake’in Snake Eater operasyonu sırasında öldürdüğü ustası The Boss’un sesi duyulmaktadır. Snake bunu Paz için yapacağını söyleyerek, işin aslını öğrenmek adına teklifi kabul eder.

MSF, Gálvez’in sağladığı deniz üssüne yerleşir ve buraya Mother Base ismini verir.

mgs-peace-walker-04-mother-base

Söz konusu örgütün Kosta Rika’da faaliyet gösterdiği bölgeye sızan Snake burada nükleer silahlar olduğunu görür. Miller, Snake’e, komşu ülke Nikaragua’dan kaçan gerillalardan destek almayı önerir (bu sırada Snake, Paz’la da iletişim halindedir ve Paz ona bir nevi moral desteği sağlamaktadır). Gerillalara ulaşan Snake, liderleri Amanda’yla tanışır. Onun sayesinde karşısındaki askeri örgütün CIA destekli olduğunu kesin olarak öğrenir.

mgs-peace-walker-05-amanda

Gerilla grubu saldırıya uğrar ve Amanda’nın küçük kardeşi Chico kaçırılır. Snake Amanda’nın tarif ettiği hapishaneye doğru yola çıkar. Yoldayken yeniden Amanda’yla karşılaşır, onu kurtarır ve bacağı kırılan Amanda’yı Mother Base’e gönderir. Ardından Chico’yu bulur ve onu kurtarır. Chico ona yol bulma konusunda yardımcı olur ama “el basilisco” ismindeki bir ruhtan korktuğu için ileri gidemeyeceğini söyler. Aynı zamanda sorgulama sırasında düşmana Amanda’nın grubuna dair bilgiler verdiği için pişmandır ve Snake’ten onu öldürmesini ister. Bunu reddeden Snake, Chico’ya kendini affettirmek için onunla çalışmasını söyler ve onu da ablasının yanına, Mother Base’e gönderir.

mgs-peace-walker-06-chico-2

Çeşitli zorluklar atlatarak nükleer füzelerin olduğu üsse sızan Snake, tekerlekli sandalyedeki bilim adamı Huey Emmerich ile CIA’in Orta Amerika sorumlusu Hot Coldman’ın konuşmasına şahit olur. Coldman, Huey’nin geliştirdiği silahı kullanarak bir nükleer saldırıda bulunmak, bunun sonuçlarından biri olarak da yeniden CIA başkanı olmak istediğini söyler ancak Huey kabul etmeyince Coldman onu merdivenden aşağı iterek oradan uzaklaşır. Ardından Snake ile Huey tanışırlar ve Huey, Snake’e yardım edeceğini söyler, ona nükleer başlıklara nasıl ulaşacağını anlatır. Bu sırada Snake yapay zekâ kontrolündeki Pupa isimli makinenin saldırısına uğrar ve Huey’nin sağladığı bilgiler doğrultusunda onu alt eder. Huey, Snake’i Chrysalis, Cocoon ve de asıl nükleer saldırı yapma gücü olan Peace Walker silahlarının da aynı şekilde yapay zekâ tarafından kontrol edildiğinden haberdar eder.

mgs-peace-walker-07-huey


Peace Walker projesinin amacı yapay zekâya bağlı, otomatik geri saldırı yapabilen (yani nükleer saldırı tespit ettiği anda karşı nükleer saldırı yapabilen) bir nükleer sistem kurmaktır. Böylece aradaki insan faktörü kalkacak, yaptıkları nükleer saldırı sonrasında aynı şekilde karşılık göreceğini kesin olarak bilen ülkeler nükleer saldırı yapmaktan kaçınacak, barış sağlanacaktır.

Bu arada Chico’nun bahsettiği “el basilisco”nun da aslında Peace Walker olduğunu öğreniriz. Coldman silahın etkinliğini ispatlamak için nükleer bir deneme yapmayı planlamaktadır. Huey, Snake’e Peace Walker’ın karar verme mekanizması işlevi gören, Mammal Pod adı verilen yapay zekâsını tasarlayan Dr. Strangelove’ı bulmasını tavsiye eder. Snake de Huey’e MSF’e katılmasını teklif eder. Orada yeterli kaynak ile Peace Walker’ın karşısında durabilecek bir makine geliştirebileceğini düşünen Huey teklifi kabul eder ve Mother Base’e gider.

Snake, yapay zekâ tesisine doğru yol alırken Cécile isimli Fransız bir doğa bilimcisiyle karşılaşır. Örgüt tarafından ele geçirilen Cécile, Dr. Strangelove’ın yardımıyla hayatta kalmış, kaçmayı başarmıştır ancak bitkin haldedir. Snake, operasyon öncesinde Gálvez ve Paz’ın elindeki kaseti kaydeden ve Paz’ın aradığı kişinin Cécile olduğunu anlar, onu Mother Base’e gönderir (Miller daha sonra Cécile’in Paz’la tanışıyor olmadığını öğrenecektir).

mgs-peace-walker-08-cecile

Yapay zekâ tesisine ulaşan Snake, The Boss’un beyaz atıyla karşılaşır, ardından Dr. Strangelove’a ulaşır. Dr. Strangelove, The Boss’a hayrandır ve onu öldürdüğü için Snake’e karşı tiksinti duymaktadır.

mgs-peace-walker-09-strangelove

The Boss’un ölümünün ardından Strangelove kendini, onun hakkında daha fazla şey öğrenmeye adamıştır. Onu yapay zekâ olarak geri getirmeye ve ondan yanıtlar almayı amaçlamaktadır. Strangelove’ı izleyen Snake tesisin içine girer ve orada The Boss’un verileri kullanılarak yapılan yapay zekâ kapsülüyle, Mammal Pod’la karşılaşır.

Strangelove, Peace Walker projesine katılırken CIA’den The Boss’a dair bütün verileri istemiş, Mammal Pod’u tasarlarken The Boss’un verilerini kullanmıştır. The Boss’un nükleer karşı saldırı yapıp yapmama kararı verebilecek en üst düzey karar mekanizmasına sahip olduğuna inanmaktadır. Ancak bundan da öte Strangelove’ın amacı hain olarak bilinen The Boss’un ismini temizlemektir. Neden ülkesine ihanet etmeye zorlandığını, neden en sevdiği öğrencisi tarafından öldürülmeyi kabul ettiğini öğrenmek istemektedir. Snake, The Boss’u daha fazla dinlemek istemediğini, onun bir hain olduğunu söyler. Strangelove da bunun karşılığında Snake’e meydan okur ve ondan Mammal Pod’u yok etmesini, The Boss’un iradesini bir kez daha sonlandırmasını ister. Ancak kapsüle giren Snake, yapay zekânın sözlerinin baskısını kaldıramaz, The Boss’un son günlerini hatırlar ve kendinden geçer.

mgs-peace-walker-10-mammal-pod

Uyandığında kendisini tesisin dışında bulan Snake, Huey’in söz ettiği yapay zekâya sahip silahlardan olan Chrysalis’le karşılaşır ve onu alt eder. Tamamlanmak üzere olan Peace Walker’a doğru yola çıkar ve Miller’a, The Boss’un yapay zekâsıyla bir dahaki karşılaşmalarında onu yok edeceği sözünü verir. Ancak aynı zamanda The Boss’un Snake Eater operasyonu sırasındaki gerçek niyetlerini de sorgulamaya başlar.

mgs-peace-walker-11-chrysallis


Peace Walker’a doğru ilerleyen Snake bir diğer yapay zekâya sahip silah olan Cocoon’la da karşılaşır ve onu da alt eder.

Peace Walker’ın hangarına ulaşan Snake, Mammal Pad’in içine sızar ve onu Snake Eater operasyonuna dair sorguya çeker ancak bir sonuç alamaz. Onu yok etmek üzereyken Coldman ve Strangelove tarafından durdurulur. Coldman’in Snake Eater operasyonun düzenlenmesini sağlayan isim olduğunu öğrenir. Hapse atılan Snake'e, Strangelove tarafından işkence yapılır. Strangelove, Snake’ten The Boss hakkında ona daha fazla bilgi vermesini ister, Snake reddeder. Ancak Strangelove, Mammal Pad’i tamamlayabilmesi için gerekli bilgileri elde etmeyi başarır.

Snake bir süre sonra hapisten kaçmayı başarır ve Miller’dan, Paz ve Gálvez’le iletişimi yitirdiklerini öğrenir. Peace Walker’ın hangarına döndüğünde Paz’ın Coldman tarafından kaçırıldığını görür. Coldman, Peace Walker’ın ilk saldırısının MSF üssüne yapılacağını ilan eder. Peace Walker saldırıyı yapacağı bölgeye doğru yol almaya başlar.

mgs-peace-walker-12-peace-walker

Peace Walker’ı durdurmaya çalışan Snake bunu tam anlamıyla başaramaz. O sırada yardımına koşan The Boss’un atıyla Peace Walker’ı kovalamaya başlar ancak bir süre sonra zorlu arazi koşulları nedeniyle at devrilir ve ölümcül bir yara alır. Snake atı vurarak öldürmek zorunda kalır.

mgs-peace-walker-13-at

Huey sayesinde MSF, Peace Walker’ın nükleer saldırıyı tam olarak nereden ve ne zaman yapacağını öğrenir; eski bir Amerikan füze üssünden, 2 gün sonra. Mother Base’den gelen askerlerin de desteğiyle bu üsse sızan Snake, Coldman’in bulunduğu iletişim kulesine ulaşır. Orada Coldman ve Paz’ı görür ancak bir hamle yapamadan etrafı askerlerle çevrilir.

Coldman, Snake’e geç kaldığını, Sovyetlerden gelen sahte nükleer saldırı verilerini Peace Walker’a yüklediğini söyler. Coldman’e göre Peace Walker’ın Mother Base’e yapacağı nükleer saldırı tarihte gerçekleşecek son nükleer saldırı olacaktır ve barış sağlanacaktır.

O sırada odaya Gálvez girer ve onun aslında söylediği kişi olmadığını öğreniriz. Asıl ismi Zadornov’dur ve Coldman’i kullanmıştır. Askerlere silahlarını Coldman’e çevirme emri verir. Zadornov’un niyeti Peace Walker’ın nükleer saldırısını Küba’ya yaptırmaktır. Bir Amerikan üssünden Sovyetler Birliği’nin müttefikine yapılacak saldırı sayesinde ABD’nin ve kıtanın diğer ülkelerinin arasında düşmanlık başlamasını ve Soğuk Savaş’ın Sovyetler Birliği tarafından kazanılmasını hedeflemektedir.

mgs-peace-walker-14-zadornov


Zadornov, Paz’a silah verir ve Coldman’i öldürmesini ister. Paz bunu yapamaz. Zadornov ardından silahı kendi alır ve Coldman’i ölmeyecek şekilde vurur. Strangelove’a saldırının hedefini zorla Küba olarak değiştirtir. Snake’e dönerek onun büyük bir asker olduğundan, Che Guevara gibi CIA elinde ölmesinin gerilla güçlerinin ayaklanmasını sağlayacağından ve bunun Sovyetlere yarayacağından söz eder.

Onu öldürmek üzereyken MSF askerleri ve Amanda’nın gerillaları üssü basarak Snake’i kurtarır, Zadornov’u esir alırlar. Bunların ardından Strangelove tek istediğinin The Boss hakkında daha fazla şey öğrenmek olduğunu söyleyerek Snake’ten özür diler ve o da diğerleriyle birlikte Mother Base’e doğru yola çıkmaya hazırlanır. Ancak bu sırada ölmekte olan Coldman son gücüyle Peace Walker’a saldırı talimatı vermeyi başarır. Saldırı Küba’ya gerçekleşecek de olsa Peace Walker’ın barış sağlama gücünü dünyaya göstermeyi amaçlamaktadır. Coldman’in inancına göre Sovyetlerden gelen sahte nükleer saldırı sinyali ile Peace Walker karşı saldırı gerçekleştirecek ancak aynı sahte sinyali alan ABD, insan faktörü nedeniyle karşı saldırı gerçekleştirmeyecektir. Miller’ın ısrarlarına rağmen sinyali durdurmayan Coldman orada ölür.

Snake ardından Peace Walker’ı durdurabilmek adına saldırıya geçer ve hem Peace Walker’ın kendisini hem de nükleer saldırısını durdurmayı başarır. Ancak sahte saldırı sinyali Peace Walker’daki Mammal Pad’den yayılmaktadır ve Snake, nükleer saldırıya bile dayanıklı bir şekilde üretilen bu kapsüle girememektedir. “Belki Peace Walker’ı suya atmak işe yarayabilir” diye düşünürler ama bunu yapmalarının da herhangi bir yolu yoktur. Sahte saldırı sinyali halen geçerlidir ve ABD’de o an yetkili konumundaki JCB’nin başkanı karşı saldırı düzenlemek üzeredir.

mgs-peace-walker-15-peace-walker-dovus

Snake, JCB başkanıyla temasa geçmeyi başarır ve ona saldırı sinyalinin sahte olduğunu söyler. Karşısındakinin Big Boss olduğuna inanan JCB başkanı saldırıyı iptal eder ama JCB’den başka bir yetkili ona silah doğrultarak saldırıya devam edilmesini sağlar.

Ancak bu sırada beklenmedik bir şey olur, Mammal Pad kendi kendine açılır ve Snake sinyali durdurmaya çalışır. Yine de başarılı olamaz. Strangelove, Snake’e Peace Walker’daki ikinci kapsül olan Reptile’ın kontrolü ele aldığını tahmin ettiğini söyler. Snake, ufak bir umutla Peace Walker’a daha da zarar vermeye devam eder. Ardından Peace Walker’dan bir şarkı yükselir (The Carpenters - Sing), makine ayağa kalkar ve önündeki göle doğru hareket etmeye başlar. Peace Walker suya battıkça sahte sinyal kesilir. JCB’nin düzenlemek üzere olduğu karşı saldırı iptal olur.

Strangelove, The Boss’un duygularının şarkının içinde olup olmadığını merak eder. Huey makinenin düzgün şekilde düşünemediği ve diğer kapsülün etkisiyle, “duygularıyla” hareket ettiği yorumunda bulunur. Miller, The Boss’un masumiyetinin ispatlandığını söyler ve Snake’ten şarkıyı dinlemesini ister. Strangelove o anda The Boss’un yaptıklarını neden yaptığını, The Boss’un uzaya çıktığında savaş dışında bir güzellik gördüğünü anlar. Savaşı bırakmış ve şarkı söylemeyi seçmiştir. Barış denen illüzyonun peşinden koşmuş ve bu uğurda şarkı söylemeyi sürdürmüştür. Snake, on yıl önce The Boss’un mezarının başında yaptığı gibi Peace Walker’ın karşısında selam durur, The Boss’tan aldığı bandanayı çıkarır ve onu rüzgâra bırakır.

Olayın ardından Snake, Miller’la konuşurken kendini bulduğunu söyler. The Boss’a ihanet etmiş gibi hissetmektedir ve The Boss’un asker olarak yaptığı her şey, silahını bir kenara bırakması, hayatını feda etmesi hep ülkesi içindir. Snake, hayatını The Boss’unkinden farklı yaşamaya karar verir. Ve Snake, daha önce bu konuda çekingen olsa da bundan sonra Big Boss olarak anılmayı istediğini söyler.

mgs-peace-walker-16-selam


Okuldan ayrılan Paz, Mother Base’de yaşamaya başlar.

Bu sırada Huey ve Strangelove, MSF için yeni bir yapay zekâ silahı üzerinde çalışmaktadır: Metal Gear Zeke. Peace Walker’ın üzerindeki nükleer başlıklar alınarak güvenlik amacıyla Zeke’e yüklenmiştir. Bu sırada Zadornov birkaç kez kaçmayı denemiş ve yakalanmıştır. Bu kaçış denemelerinin bir tanesinde Snake’e silah çeker ve Snake kendini korumak için Zadornov’u öldürmek zorunda kalır. Zadornov’un birçok kez nasıl kaçabildiğinden ve neler çevirdiğinden şüphelenirlerken Metal Gear Zeke’in harekete geçtiği haberini alırlar.

mgs-peace-walker-17-metal-gear-zeke

Snake güverteye çıktığında Metal Gear Zeke’i kontrol eden kişinin Paz olduğunu görür. Zadornov, diğerlerinin dikkatini dağıtırken Paz, Zeke’i modifiye etmiştir. Paz aslında Cipher için çalıştığını ve gerçek adının Pacifica Ocean olduğunu ilan eder. Ayrıca Pacifica söylediği gibi 16 yaşında değil, 20’li yaşlarındadır. Emirlerini direkt olarak Cipher’dan yani Zero’dan alan tek ajandır. Pacifica, Cipher’ı takip etmediği için Snake’i suçlar. Ondan yine Cipher’a katılmasını talep eder.

Snake teklifi reddeder ve Pacifica, Zeke ile ABD’ye nükleer saldırı gerçekleştirmeye çalışır. Böylece MSF bir terörist grup olarak görülecektir. Ancak Snake, Zeke ile savaşarak onu alt eder. Zeke’te gerçekleşen patlamanın ardından Pacifica okyanusa uçar. Öldüğünü düşünenler olduysa da Snake onun öldüğüne inanmamaktadır.

Snake sonradan elde ettiği teyp kayıtlarını dinlediğinde Paz’ın Mother Base’e söylediği sebeplerle geldiğini ancak orada kaldığı süre içerisinde çok şey öğrendiğini ve MSF’e, barış kavramına ve daha birçok şeye dair dair duygularının değiştiğini, ancak bu konuda bir şey yapamadan planını yürürlüğe koymak zorunda kaldığını öğrenir.

mgs-peace-walker-18-pacifica-ocean

Bir süre sonra Snake ile olan konuşmalarında Miller, Paz’ın asıl kimliğini ve amacını çok önceden öğrendiğini ve Cipher’ın MSF hakkındaki planlarını bildiğini itiraf eder. Snake, Miller’a kızar ancak Miller bu yaşadıklarının MSF’i çok güçlendirdiğini, MSF’in küresel askeri güç dengelerini sarsacak derecede büyük bir isim yaptığını söyler. Bundan sonra da hedef alınmayı sürdürecekleri, o nedenle toplumların dışında faaliyet göstermeye devam etmeleri gerektiği konusunda da Snake’i uyarır.

Bu arada Strangelove ve Huey de yakınlaşmışlardır. Hal isminde bir çocukları olur.

Daha sonra Snake, askerlerine bir seslenişte bulunur. MSF’in herhangi bir ulus ya da ideoloji farkı gözetmeksizin herkesle çalışabileceğini ve yakında kendilerine ait, Outer Heaven adında bir ulus kuracaklarını söyler.

mgs-peace-walker-19-art


Ground Zeroes

MGS V: The Phantom Pain’e giriş niteliğindeki mini oyun Ground Zeroes, Peace Walker olayının hemen 1 yıl sonrasında, 1975 yılında geçiyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA), MSF’e, Mother Base’i inceleme talebinde bulunur. IAEA’nin arkasında Cipher’ın olduğunu bilen Snake ve Miller talebi reddederler ancak Huey gizli bir şekilde fikirlerini değiştirdiklerini söyleyerek talebi kabul eder. Üçüncü kez fikir değişikliğinde bulunarak şüphe çekmek istemeyen Snake ve Miller teftişe hazırlanır. Huey dışındaki bütün sivil personel ve yeniden inşa edilen Zeke dışındaki bütün zırhlı araçlar ana karaya yollanır. Zeke ve nükleer başlıklar suyun altına gizlenir (bu arada Strangelove’ın kısa süre önce MSF’ten ayrıldığını da not edeyim).

mgs-ground-zeroes-01-wallpaper

Teftiş gerçekleşmeden önce Miller, Paz’ın hayatta kaldığı ve Küba’da Camp Omega isimli bir askeri üste tutulduğu haberini alır. Paz’ı ele geçirmenin Cipher hakkında bilgi elde etmek için faydalı olacağını düşünürler ancak teftiş bunu yapmalarına engeldir. Yalnız Paz’ın hayatta olduğunu öğrenen Chico, ablası Amanda’nın yanına gitmek yerine Paz’ı kurtarmak adına askeri üsse sızmaya çalışmış ve yakalanmıştır (Chico, Paz’a karşı romantik duygular besliyor).

mgs-ground-zeroes-02-chico

Paz ve Chico burada XOF isimli bir grubun ve grubun lideri Skull Face isminde bir adamın elinde ağır işkencelere maruz kalır. Skull Face, Chico’dan Mother Base’in savunmalarının detaylarını istemektedir. Chico bir taraftan işkence görürken bir taraftan da Paz’a işkence ve tecavüz etmeye zorlanır. Nihayetinde dayanamaz ve Zeke de dâhil MSF hakkında bildiği her şeyi anlatır.

mgs-ground-zeroes-03-skull-face

Skull Face’in Paz’dan istediği ise Cipher’ın yani Zero’nun nerede olduğu bilgisidir. Paz’ın Zero’yla kişisel olarak görüşebilen tek ajan olduğunu bilen Skull Face, Paz’dan da istediği bilgiyi almayı başarır. Kendisini Cipher’ın bağlarından kurtarmak istemektedir (ne kastettiğini henüz bilmiyoruz).

Skull Face, Snake onu kurtarmaya gelsin diye Chico’nun yardım çağrısı yollamasını sağlar. Snake ve Miller bunun bir tuzak olduğunu anlasalar da Snake’in kurtarma görevine gitmesi gerektiğine karar verirler.

mgs-ground-zeroes-04-giris

İki gün sonra Skull Face, Chico’nun yanına uğrar, ona Big Boss’a selamlarını iletmesini söyler ve diğer XOF askerleriyle birlikte, XOF kimliklerini gizleyerek helikoptere atlarlar. Skull Face, Trojan Atı’nın giriş yaptığını söyler ve birliğiyle birlikte yola çıkar. Bu sırada Snake gizlice üsse sızar ve Chico’yu bulur. Chico onu gördüğünde panikler, Snake onu bayıltır ve kurtarma helikopterine götürür.

mgs-ground-zeroes-05-chico-yu-kurtarma

Ardından Paz’ın tutulduğu yeri tespit eden Snake oraya ulaşır, Paz’ı hem fiziksel hem zihinsel açıdan perişan halde bulur. İşkence anlarını sayıklamakta ve arada histerik bir şekilde gülmektedir. Snake onu da kurtarma helikopterine taşır ve kendisi de helikoptere atlar. Camp Omega’dan ayrılırlar.

mgs-ground-zeroes-06-paz-i-kurtarma

Mother Base’e dönerlerken Paz’ın karnında tuhaf bir yara izi keşfederler. Snake helikopterdeki gizemli sıhhiyeciye yarayı açmasını söyler; anestezisiz, acılı bir operasyon sonrasında Paz’ın karnında bir bomba bulurlar ve onu helikopterden aşağı atarlar. Bu sırada Huey’den teftişin iyi geçtiğine dair haber alırlar.

mgs-ground-zeroes-07-bomba

Ancak hemen ardından Mother Base’le iletişim kopar. Snake’in bulunduğu helikopter Mother Base’e yaklaştığında üssün XOF saldırısı altında olduğunu görürler. Helikopteri güverteye indirirler ve çatışma başlar. Kaçmaya çalışırlar ancak bunu yalnızca Snake, Miller ve bir diğer asker başarır.

mgs-ground-zeroes-08-mother-base

Oradan uzaklaşırlarken Miller öfkeyle Paz’ı sorgulamaya başlar. Ayılan Paz içinde bir bomba daha olduğunu söyler ve helikopterden aşağı atlar. Atlamasının hemen ardından bomba patlar ve Paz ölür. Ancak fazlasıyla yakında gerçekleşen patlamanın etkisiyle Snake ve Miller’ın içinde olduğu helikopter, onları takip eden XOF helikopteriyle çarpışır. Bir patlama gerçekleşir.

“Para düşkünü özel ordu”nun üssündeki patlamalara dair medyada haberler çıkar ancak ABD de, MSF’in çalıştığı herhangi başka bir ülke de, Birleşmiş Milletler de, IAEA de olayla ilgisi olmadığını iddia eder. Herhangi birinin kurtulduğuna dair bir bilgi yoktur.

mgs-ground-zeroes-09-paz-in-olumu

The Phantom Pain

The Phantom Pain’in hikâyesiyle ilgili çoğu şeyi bilmiyoruz. Ayrıca bildiğimizi sandığımız şeylerin de yanlış çıkma ihtimali her zaman var. O nedenle bu oyunu tamamen pas geçmeyi tercih ediyorum.

mgs-tpp


Metal Gear - Outer Heaven Ayaklanması

Ve Ground Zeroes’un 20 yıl sonrasında, 1995 yılında, Solid Snake’in olaya dâhil olduğu zaman dilimindeyiz.

Efsanevi asker Big Boss kurduktan kısa bir süre sonra bıraktığı Foxhound birliğinin yeniden başına geçmiştir.

Batı ülkeleri, Güney Afrika’da 1980’lerin sonlarında kurulan korunaklı Outer Heaven bölgesinde bir kitle imha silahının geliştirildiğine dair bilgi alırlar ve ABD, konuyla ilgilenmesi için Foxhound’u görevlendirir. Big Boss da üsse sızma ve kitle imha silahını yok etme görevini Foxhound’un en önemli ajanlarından Gray Fox’a verir.

Intrude N312 Operasyonu

Gray Fox, Outer Heaven’a sızar ve geliştirilmekte olan silah hakkında bilgiler edinir ancak yakalanır ve görev başarısızlıkla sonuçlanır. Edindiği bilgilerin yalnızca bir kısmını Foxhound’a göndermeyi başarmıştır. İletişimi kaybetmeden önce söylediği son sözler ise “Metal Gear”dır.

Intrude N313 Operasyonu

Gray Fox’un başarısız olduğu görevi yerine getirmesi için Big Boss, Foxhound’un yeni ajanı Solid Snake’i görevlendirir. Yapması gereken Gray Fox’u kurtarmak ve Metal Gear hakkındaki gerçekleri öğrenmektir.

metal-gear-1-snake

Snake üsse sızar, oradaki direnişin lideri Kyle Schneider’dan Gray Fox’un yerini öğrenir, kendini yakalatır ve Big Boss’tan edindiği bilgilerle hücresinin zayıf bölgesinden faydalanarak Gray Fox’a ulaşır. Ondan Metal Gear’ın nükleer saldırı yapabilme kapasitesi bulunan, yürüyen bir tank olduğu bilgisini alır ve Gray Fox onu Metal Gear’ın nasıl yok edilebileceğini öğrenmek üzere silahın hapis tutulan yaratıcısı Dr. Madnar’a doğru yönlendirir.

metal-gear-1-gray-fox

Bu sırada çeşitli güçlü düşmanlarla yüzleşmek zorunda kalan Snake uzun bir yolculuğun ve bir diğer direnişçi Jennifer’ın da desteğini almasının ardından nihayet Dr. Madnar’a ulaşır. Ancak Dr. Madnar önce Snake’in kızı Ellen’ı kurtarmasını ister. Bir diğer direnişçi Diane’in de desteğiyle Snake, Ellen’ı kurtarır. Bunun üzerine Dr. Madnar, Metal Gear TX-55’in yerini ve onu nasıl yok edebileceğini Snake’e anlatır.

metal-gear-1-tx-55-2-2

Snake, Metal Gear’a doğru devam ederken Big Boss ona hatalı bilgiler vermeye başlar ve Snake’i yavaşlatır. Nihayetinde de Snake’e görevin iptal olduğunu söyler.

metal-gear-1-codec

Duruma anlam veremeyen Snake, Metal Gear’ın bulunduğu hangara ulaşır. Direniş lideri Schneider onunla iletişime geçer ve tam Outer Heaven’ın lideri konusunda onu bilgilendirecekken iletişim kesilir. Snake, Metal Gear’ın üzerine bombalar yerleştirerek onu yok eder ancak bu sırada Outer Heaven’ın kendini imha mekanizması çalışmaya başlar.

metal-gear-1-tx-55

Snake kaçarken Outer Heaven’ın lideriyle yüz yüze gelir, yani Big Boss’la. Big Boss, Snake’e oraya yanlış bilgi elde etmek için gönderildiğini ancak fazla şey başardığını, onun hedeflerini paramparça ettiğini ve yalnız ölmeyeceğini söyler. Savaşırlar ve Snake, Big Boss’u alt eder, oradan kaçar. Snake operasyon merkezini arayarak görevin başarılı olduğu bilgisini iletir.

Snake kaçtıktan sonra onun bilgisi olmadan NATO tarafından bölgeye büyük bir hava saldırısı düzenlenir ve Outer Heaven’ın nükleer silah depolarını yıkılır. Nükleer patlamalar olduğunu söyleyenler olduysa da gerçekler medyadan gizlenir.

metal-gear-1-01

Outer Heaven’ın içindeki çok sayıda insan ölür ancak uluslararası güçler oradaki yetimlerin ve kaçakların zaten gözden çıkarılabilir olduğu kararını vermişlerdir. Ancak Big Boss bombalamadan birçok kişiyi kurtarır. Bunlar arasında ona karşı savaşmış olan direnişçiler de vardır ki direniş lideri Schneider da bunlardan biridir.

Big Boss, Solid Snake’le yeniden karşılaşacaklarına yemin eder.


Metal Gear 2 - Zanzibar Ayaklanması

1999 yılındayız. Rusya ve Çin’e sınırı bulunan Zanzibar’da (Afrika’daki Zanzibar ile karıştırmayınız) bir askeri oluşum ortaya çıkar. Bunlar dünyadaki çeşitli nükleer depolara saldırılar düzenleyerek nükleer silah çalarlar. Komşu ülkeleri istila etmeye başlarlar.

Bu sırada dünyada petrol sıkıntısı önemli bir düzeye ulaşmıştır. Dr. Marv isimli bir bilim adamı kolayca petrol benzeri bir kaynak üretilebilecek bir proje geliştirir. Projeyi Avrupa’da sunar, ABD’ye sunmaya giderken Zanzibar’daki güçler tarafından kaçırılır. NATO, bu güçlerin liderlerinin hem yakıt kaynağını ellerinde bulundurarak hem de nükleer tehdit ile dünyayı esir almayı amaçladıkları sonucuna varır.

metal-gear-2-karakterler

Intrude F014 Operasyonu

Emekliye ayrılmış Solid Snake, Foxhound’un yeni kumandanı Roy Campbell tarafından göreve çağırılır ve Dr. Marv’ı kurtarmak üzere Zanzibar’a yollanır. Çin sınırında düzenlenen bir dikkat dağıtma operasyonu sayesinde Snake gizlice üsse sızmayı başarır.

Kendini burada bir gazeteci olarak tanıtmış olan CIA ajanı Holly White’ın da yardımıyla Dr. Marv’ın tutulduğunu düşündüğü yere ulaşır ancak onun yerine Black Ninja ismindeki düşmanla karşılaşır, onu alt eder ve onun aslında 4 yıl önce Snake’e yardım etmiş olan direniş lideri Schneider olduğunu öğrenir. Schneider, Snake’i NATO’nun düzenlediği hava saldırısı ve ölen sayısız insan konusunda bilgilendirir. Schneider, NATO tarafından ele geçirilmiş ve NASA’nın Black Ninja projesinde denek olarak kullanılmıştır. Big Boss’un ve zamanında ona karşı savaşan birçok direnişçinin hayatta kaldığını, bu direnişçilerin birçoğunun şimdi Big Boss’un tarafında yer aldığını söyler. Dr. Marv’ı nasıl bulacağını da Snake’e söyledikten sonra Schneider ölür.

metal-gear-2-art-2

Dr. Marv’ı bulmak için yola çıkan Snake onun yerine Outer Heaven’da ona yardım eden Dr. Madnar’a ulaşır. Big Boss tarafından kaçırıldığını ve yeni bir Metal Gear yapmaya zorlandığını söyler (Metal Gear D). Snake, Dr. Marv’a ulaşmaya çalışmaya devam eder, bu sırada onunla sesli temasa geçen ve kendisini “senin bir numaralı hayranın” olarak tanımlayan birinden de yardım alır.

metal-gear-2-madnar

Zorlu düşmanların üstesinden gelen, bir ara da başı belaya giren Holly’i kurtaran Snake, Holly’nin, Campbell’ın ve ustası Miller’ın destekleriyle Dr. Marv’ın radyo frekansını elde etmeyi başarır. Onu arar ancak Dr. Marv İngilizce bilmemektedir. Dr. Madnar, Snake’e onların korumalığını yapan Gustava Heffner’i bulmasını önerir. Snake, Dr. Madnar’ın dediğini yapar, Gustava’yı bulur ve birlikte Dr. Madnar’ın tutulduğu hücreye ulaşırlar. Üçü birlikte Dr. Marv’a ulaşmak için yola çıkarlar.

İlerlerlerken Snake ile Gustava arasında bir konuşma geçer. Gustava zamanında Frank Hunter isminde bir adamla nişanlı olduğundan bahseder.

metal-gear-2-wc

Üçlü ilerlemeyi sürdürürken bir köprüye denk gelirler ancak tam o sırada Metal Gear D’nin saldırısına uğrarlar, köprü yıkılır. Dr. Madnar köprünün karşı tarafında kalır, Gustava ise ölümcül bir şekilde yaralanarak Snake’i tarafına düşer. Broşunu Snake’e veren Gustava ölür.

Metal Gear D’yi kullanan kişi ise Gray Fox’tur. Snake’e orayı terk etmesini tavsiye ederek uzaklaşır.

metal-gear-2-kopru

Gray Fox’u ve Big Boss’u alt etmeye kararlı olan Snake, ilerlemesini sürdürür. Güçlü düşmanları aşmayı başarır, Dr. Marv’ın tutulduğu hücreye ulaşır ancak onu ölü bulur. Yanında onu kurtaramadığını söyleyen Dr. Madnar da vardır. Snake, Holly’den bir mesaj alır. Holly, Dr. Madnar’ın kaçırılmadığını, kendi isteğiyle Big Boss’a katıldığını söyler. Bunun ardından Dr. Madnar, Dr. Marv’ı fazla işkence ederek, istemeden öldürdüğünü ve yeni Metal Gear’ı kendi isteğiyle geliştirdiğini itiraf eder. Snake’e saldırır ama Snake onu kolayca etkisiz hale getirir. Snake ayrıca Dr. Marv’ın geliştirdiği yakıt formülünü de ele geçirmeyi başarır. Dr. Madvar, Snake oradan ayrılmadan önce Metal Gear D’yi nasıl durdurabileceğine dair ona ipuçları verir. Bu sırada Snake’in ayaklarının altında bulunan tuzak çalışır ve Snake, Gray Fox tarafından kontrol edilen Metal Gear D’nin olduğu yere düşer.

metal-gear-2-metal-gear-d

Zorlu bir dövüş sonrası Snake, Metal Gear D’yi yok eder. Kaostan faydalanan Gray Fox, Snake’teki yakıt formülünü alarak oradan uzaklaşır. Snake onu takip eder. Bu sırada Foxhound’dan bir uzman onunla iletişime geçerek Gray Fox’un asıl kimliğini açıklar; Frank Jaeger. Snake o anda Gustavo’nun bahsettiği nişanlısı Frank Hunter’ın Gray Fox’la aynı kişi olduğunu anlar. Snake, Gray Fox’a ulaşır ve ikisi yumruk yumruğa bir dövüşe tutulurlar. Snake galip gelir.

metal-gear-2-gray-fox

Gray Fox, Snake’e geçmişinden, Big Boss tarafından defalarca kurtarıldığından, savaşa ihtiyacı olduğundan, onsuz yaşayamayacağından bahseder ve ölür. Snake, Gray Fox’a Gustavo’nun diğer tarafta onu beklediğini söyler.

Marv’ın yakıt formülünü alan Snake, Big Boss’la karşı karşıya gelir. Snake ona Outer Heaven’dan beri peşini bırakmayan kâbuslardan kurtulmak için Zanzibar'a geldiğini söyler. Big Boss ise o kâbusların asla yok olmayacağını söyleyerek karşılık verir. Savaşın tadını alan birisinin onu asla bırakamayacağını ve yaptığı her şeyi Snake’e savaşacak bir yer vermek için yaptığını söyler. Ardından mantalitesinden söz eder:

“Bir savaş başlat, alevleri körükle ve mağdurlar yarat… Sonra onları kurtar ve eğit… Ve onları yeniden savaş alanına sür…” Onlar gibi askerlerin asla normal hayatlar yaşayamayacağını, onların yalnızca savaş alanında canlı hissedebileceklerini söyler. Snake, kâbuslarının bitmesi için Big Boss’a saldırmaya hazırlanır. Big Boss’un savaşmaya başlamadan önce son söyledikleri şunlar olur; “Burada kimin kazandığı önemli değil. Savaşımız devam edecek. Kaybeden savaş alanıyla bağlarını koparacak ve hayatta kalan, yaşamının geri kalanını bir asker olarak sürdürmeye devam edecek.”

metal-gear-2-big-boss

İkili savaşırlar ve Snake galip gelir. Big Boss’u orada ölmeye terk eden Snake, Holly’le birlikte Zanzibar’dan kaçar. Snake yakıt formülünü Campbell’a teslim eder, Campbell’ın Foxhound’a geri dönmesi emrini kâbuslarının bittiği gerekçesiyle reddeder ve Alaska’da kendi başına yaşamaya başlar.

metal-gear-2-kacis

Liquid Snake

Operasyonun sonrasında Roy Campbell emekli olur ve Foxhound’un başına kod adı Liquid Snake olan asker geçer. Dr. Clark’ın, yani Para-Medic’in de yardımını alarak en önemli askerlerinin genetiğiyle oynar, onlara farklı güçler kazandırır.

mgs-dr-clark-2


Metal Gear Solid - Shadow Moses Olayı

2005 yılındayız. Foxhound’un başındaki Liquid Snake başkaldırmış, kendilerine Sons of Big Boss diyen bir grup kurmuş, Alaska’daki Shadow Moses adasındaki nükleer tesisi ele geçirmiştir. DARPA (İleri Defansif Araştırma Projeleri Ajansı) şefi Donald Anderson’ı ve ABD’nin önemli silah sağlayıcı şirketlerinden ArmsTech’in başkanı Kenneth Baker’ı rehin tutmaktadır.

Grubun ABD hükümetinden talebi 1 milyar dolar ve Big Boss’un kalıntılarıdır. Eğer 24 saat içinde talepleri karşılanmazsa ellerindeki Metal Gear REX ile nükleer saldırı düzenleyeceklerdir.

mgs-1-01-wallpaper

ABD Savunma Bakanı Jim Houseman bir sızma operasyonu düzenlenmesine karar verir ve operasyonun başına emekli kumandan Roy Campbell’ı atar. Roy Campbell da Solid Snake’i Alaska’daki evinden aldırır ve görevini ona verir. Campbell durumu Snake’e anlatırken operasyonun sorumlularından Naomi Hunter, Snake’e içinde nanomakinelerin olduğu bir aşı yapar. Bu nanomakineler sayesinde Snake operasyonda fiziksel ve zihinsel olarak daha dayanıklı olacaktır. Snake ayrıca Campbell’ın yeğeni (ama aslında öz kızı) Meryl Silverburgh’un da rehin tutulduğunu öğrenir.

Snake, 2 rehineyi (ve mümkünse Meryl’ı da) kurtarmak, teröristlerin gerçekten nükleer saldırı yapabilme gücünün olup olmadığını öğrenmek, eğer böyle bir durum varsa tehdidi sonlandırmak üzere Shadow Moses’a sızar. Burada Roy Campbell’ın yanı sıra Naomi Hunter, bir diğer operasyon yetkilisi Mei Ling, teknik uzman Nastasha Romanenko ve Snake’in ustası Kazuhira Miller da Snake ile iletişim halinde olacaktır.

mgs-1-02-giris

Snake, Donald Anderson’ın tutulduğu yeri öğrenir ve oraya ulaşır. Ondan teröristlerin gerçekten de nükleer saldırı yapabileceğini, iki koda ihtiyacı olduğunu, bu kodların birini ondan almayı başardıklarını, diğerinin ise Kenneth Baker’da olduğunu öğrenir. Anderson ayrıca Metal Gear REX’i durdurabilmek için kullanılabilecek bir sistem olduğundan da bahseder. Ancak Snake onu kurtaramadan önce Anderson bir kalp krizi geçirerek ölür. Durumu tuhaf bulan Snake, Campbell’ı sorgular ama bir şey öğrenemez, yoluna devam etme kararı alır.

mgs-1-03-anderson

Hücreden çıktığında yan hücreden onları dinleyen Meryl’la karşılaşır. Birbirlerini anlamaya fırsatları olmadan saldırıya uğrarlar ve saldırıyı savuştururlar. Ardından Merly aniden asansöre doğru koşup oradan uzaklaşır. Bu hareketi terörist grubun mistik üyesi Psycho Mantis’in etkisiyle yapmıştır.

mgs-1-04-ocelot

Snake, Kenneth Baker’ın tutulduğu yere gider ve burada terörist gruptan Revolver Ocelot’la karşılaşır. Çatışırlar ancak çatışmaları gizemli Cyborg Ninja’nın araya girmesi ve Ocelot’un kolunu kesmesiyle yarım kalır. Hem Ocelot hem de Cyborg Ninja ayrı ayrı oradan uzaklaşır. Snake, Baker’dan Metal Gear’ı gizli bir şekilde ABD’nin yaptırdığını, bu bilginin sızmasını önlemesini ve Metal Gear’ı yok etmesi gerektiğini söyler. Metal Gear REX’in tasarımcısı Dr. Hal Emmerich’e ulaşmasını tavsiye eder. Ardından Baker, aynı Anderson gibi bir kalp krizi geçirerek ölür. Ölmeden önce Pentagon’un ona ihanet ettiğine dair bir şeyler söyler. Durumu anlamlandıramayan Snake, Merly’ın da yardımıyla Dr. Emmerich’e doğru yola çıkar. Yolda onunla iletişime geçen, kendini “Deepthroat” ismiyle tanıtan ve Snake’e “onun hayranlarından biri” olduğunu söyleyen kişiden de yardım alır.

mgs-1-05-gray-fox

Dr. Emmerich’in ofisine ulaştığında Cyborg Ninja’yla karşı karşıya gelir, onu mağlup eder, Cyborg Ninja histerik hareketlerde bulunarak oradan uzaklaşır. Snake onun Zanzibar’da öldürdüğü Gray Fox olduğunu anlar. Campbell duruma anlam veremez ama Naomi, Snake’in söylediğinin doğru olduğunu onaylar. Gray Fox, Dr. Clark’ın Foxhound’daki çalışmaları sonucunda bu hale gelmiştir ve iki yıl önce Gray Fox, Dr. Clark’ı öldürerek laboratuvardan kaçmıştır.

mgs-1-06-gray-fox-2

Dr. Emmerich’le konuşan Snake, onun Metal Gear REX’i nükleer saldırı konusunda bilgisi olmadan geliştirdiğini öğrenir. Dr. Emmerich silahı savunma amaçlı geliştirdiğini zannediyormuş. Dr. Emmerich, Snake’in ona Otacon diye hitap etmesini ister ve gerekirse iletişim kurarak ona destek verebileceğini söyleyerek oradan uzaklaşır.

mgs-1-07-otacon

Snake, Meryl ile yeniden karşılaşır.Ancak Foxhound’un psişik güçlere sahip üyesi Psycho Mantis, Meryl’ı kullanarak Snake’i öldürmeye yeltenir. Bunun önüne geçen Snake, Psycho Mantis’le savaşır ve onu öldürür.

mgs-1-08-psycho-mantis

Snake ile Merly birlikte ilerlerken Meryl, bir diğer Foxhound üyesi Sniper Wolf tarafından vurulur ve alıkonulur. Snake ile Sniper Wolf kısa bir süre çarpışırlar, ardından Snake, Ocelot tarafından yakalanarak işkenceye tâbi tutulur.

mgs-1-09-iskence-2


Snake hücreye atıldığında Anderson’ın cesedini görür ancak Anderson uzun süredir ölü gibidir. Halbuki Snake’in karşısında kalp krizi geçirerek, kısa süre önce ölmüştür.

Snake, Campbell’ı arayarak bildiklerini paylaşmadığı için onu suçlar. Campbell’a göre ABD başkanı bile Foxhound’un tehdidinden önce REX’in nükleer saldırı yapabileceği konusunda bilgiye sahip değildir. Ayrıca ABD ile Rusya önemli bir anlaşma yapmanın eşiğindedir ve ABD’nin nükleer bir silah geliştirdiği bilgisi her şeyi mahvedebilecektir. Foxhound, saldırısını bu anlaşmanın arifesine göre planlamıştır. Ayrıca ABD hükümeti Big Boss’un kalıntılarına dair bilginin de yayılmasını istemez çünkü genetik deneyler yaptıklarına dair bilgi ABD’nin saygınlığını önemli ölçüde azaltacaktır. Snake, onun gardiyanlığını yapan Johnny isimli askeri kandırarak hücresinden kaçar.

Snake, önce Liquid Snake’in kullandığı bir saldırı helikopterini alt eder, ardından bir pusudan kurtulur. Bunun da ardından Sniper Wolf’la çatışmaya girmek zorunda kalır, onu alt eder. Sniper Wolf, Saladin isimli bir adam tarafından kurtarıldığından ve savaş alanından çıkartıldığından bahseder. Snake, Saladin isimli bu adamın aslında Big Boss olduğunu anlar. Sniper Wolf’a âşık olan Otacon, ikisinin yanına gelir, Sniper Wolf’la vedalaşır ve Snake, Sniper Wolf’u öldürür. Otacon, bu tip trajedilerin yaşanmaması için Snake’e elinden gelen her şekilde yardım edeceğinin sözünü verir.

mgs-1-10-sniper-wolf

Snake daha sonra bir diğer Foxhound üyesi Vulcan Revan’la karşılaşır ve onu da alt eder. Vulcan Revan ölmeden önce Snake’in karşısında ölenin aslında Donald Anderson olmadığını, onun kılık değiştirme konusunda uzman Foxhound üyesi Decoy Octopus olduğunu söyler.

mgs-1-11-vulcan-raven

Bunun ardından Miller, Snake’i ve Campbell’ı arar ve Naomi’nin bir casus olduğundan şüphelendiğini belirtir. Campbell’a onu gözaltına almasını tavsiye eder ama Campbell şu an yapamayacağını, ona biraz daha zaman vermelerini ister. Sebebini ise söylemez.

Snake; Liquid ve Ocelot’un arasında geçen bir konuşmaya şahit olur. Liquid’in amacı büyük devletleri kendilerine düşman etmek değil onları birbirine kırdırtmaktır. Bu nedenle Ocelot’un saldırıyı bir Rus şehrine yapma teklifini reddetmiş, onun yerine Çin’deki bir nükleer test alanına saldırma kararı almıştır. Böylece saldırı medyadan gizlenebilecek ancak Çin ile ABD’nin arası bozulacak, muhtemelen büyük devletler nükleer silah arayışına girecek ve onların müşterisi olacaklardır. Big Boss’un DNA’sını elde ettiklerinde genetik yapılarıyla oynanmış askerlerinin gizemli hastalıkları iyileştirilebilecek ve FOXDIE ismindeki virüsün önüne geçebileceklerdir. Liquid, Sergei Gurlukovich isimli biriyle güçlerini birleştirerek Shadow Moses’ı yeni bir Outer Heaven’a dönüştürmeyi düşünmektedir. Ellerindeki geniş kaynaklarla dünyayı 3. Dünya Savaşı’na sürükleyecek ve böylece dünyayı Big Boss’un hayalini kurduğu, askerlerin kendini yaşıyor hissedebileceği bir yere çevireceklerdir.

mgs-1-12-liquid

Bunlar olurken Naomi gözaltına alınır ancak Snake’le iletişime geçer. Bir ajan olduğunu itiraf eder ve kendisinin aslında Gray Fox’un kardeşi olduğunu söyler. Anne-babası öldükten sonra Gray Fox onu yanına almış, Big Boss tarafından abisiyle beraber ABD’ye götürülmüştür. Ardından Big Boss ile Gray Fox, onu geride bırakarak Zanzibar’a gitmişlerdir. Snake orada Gray Fox’u ölümcül şekilde yaralayıp, onun genetik deneylere maruz kalmasına sebep olduğundan dolayı Naomi, Snake’ten uzun süredir nefret etmektedir. Görev öncesi yaptıkları aşıyla Snake’e karşısındakini kalp krizi geçirterek öldürebilen FOXDIE virüsü enjekte ettiklerini ancak bu virüs üzerinde oynama yaparak virüsü Snake’i de öldürecek bir şekle soktuğunu söyler. Ancak Naomi, Snake’in bakış açısına maruz kaldıktan sonra artık ondan nefret etmediğini açıklar. Bu sırada iletişim kesilir ve Campbell araya girer. Snake ona ihanet ettiği ve onu kullandığı için Campbell’a öfkelidir.

mgs-1-13-metal-gear-rex


Snake, Metal Gear REX’i bozacak kodları gerektiği şekilde girer ancak kodları girdiği an REX çalışmaya başlar. Miller onunla iletişime geçer ancak Campbell araya girerek Miller’ın kısa süre önce evinde ölü bulunduğunu söyler. Bu görevde Snake’le iletişim halinde olan Miller’ın aslında Liquid Snake olduğu ortaya çıkar. REX’i çalıştıracak kodları aslında öğrenememişlerdir ve bu nedenle Snake’i kullanmışlardır. Snake’le yüz yüze gelen Liquid, Snake’in aslında Pentagon tarafından, kendilerinin kirli sırlarının üstünü örtebilmeleri için kullanıldığını, FOXDIE’ın bu nedenle Snake’e enjekte edildiğini söyler.

Ayrıca Liquid, Snake’e Les Enfants Terribles projesinden de söz eder ve genetik olarak ikiz olduklarını söyler. Baskın genleri aldığı için Snake’ten de, çekinik genleri almasına rağmen onu seçen Big Boss’tan da nefret etmektedir. Ayrıca Big Boss’tan intikam alma fırsatını ondan aldığı için de kızgındır Snake’e. Big Boss’un yolundan gidecek, onun başaramadıklarını başaracak ve onun efsanesini silecektir.

Liquid ardından Metal Gear REX’e atlar ve Snake’e saldırır. Campbell eğer Snake REX’i yok etmekte başarılı olamazsa nükleer saldırı emri vermek zorunda kalacağını söyler. Snake REX’e ciddi bir hasar vermeyi başaramaz. O sırada Gray Fox gelerek REX’e saldırır ve REX’in bir süre fonksiyonlarını düzgün yerine getirememesini sağlar. Gray Fox ile Snake saklanırlar.

mgs-1-14-metal-gear-rex-2

Gray Fox, Snake’e Naomi’nin anne-babasını kendisinin öldürdüğünü ve Naomi’yi vicdan azabından ötürü yanına aldığını itiraf eder. Ardından REX’e saldırarak onu zayıflatır ancak REX’in ayakları altında ezilerek can verir. Snake, Gray Fox’un sağladığı avantajdan faydalanarak REX’i etkisiz hale getirir. Patlamanın ardından Snake bayılır.

Kendine geldiğinde Liquid onu bağlamış durumdadır ve Meryl da yakınlarda bilinci yerinde olmayan bir şekilde yatmaktadır. Liquid nükleer tehdidin ortadan kalktığını öğrenen ABD’nin oraya nükleer saldırı yapacağını ve nükleer silah geliştirdiğine dair izleri sileceğini söyler. Campbell bu bilgiyi doğrular ama Snake ile Meryl’a kaçabileceği kadar zaman kazandırmaya çalışacağını söyler. Pentagon, Campbell’ı Meryl’ın güvenliğini sağlayamamakla tehdit ettiği için Campbell bildiklerini Snake’ten saklamıştır ve Campbell, Snake’ten özür diler.

Ancak saldırıyı geciktirmeye yönelik emirlerini veremeden önce Savunma Bakanı Jim Houseman tarafından gözaltına alınır. Houseman Snake’i ve kardeşini ülkenin utancı olarak görmektedir ve onları yok etmek istemektedir. Houseman bombalamayı geri çekmesi karşılığında Snake’in Kenneth Baker’dan aldığı REX’e ait test sonuçlarını ister ancak test sonuçları zaten işkence sırasında Ocelot tarafından alınmıştır.

mgs-1-15-liquid-dovusu

Konuşmanın ardından Snake ile Liquid, Metal Gear REX’in kalıntılarının üstünde yumruk yumruğa dövüşürler, Snake kazanır, Liquid aşağı düşer. Snake ile Meryl, Otacon’un da yardımıyla üsten kaçmaya başlarlar. Otacon ise bombalanacak olan üste kalmayı tercih eder. Hayatta kalan Liquid ikiliyi takip eder, üssün çıkışında ciple kaza yaparlar. Onların üzerine yürüyen Liquid, FOXDIE’ın etkisiyle kalp krizi geçirerek ölür.

Campbell da Snake’i arayarak saldırının durdurulduğunu, Başkan’la iletişime geçmeyi başardığını ve kendi başına hareket eden Houseman’ın tutuklandığını söyler. Ayrıca ikiliye ciplerinin denize çakıldığını ve artık resmi olarak ölü olduklarını ilan eder. Snake, Campbell’dan Otacon’un kurtarılmasını ister. Naomi ise Snake’e FOXDIE için endişelenmemesini, nasıl yaşamak istiyorsa öyle yaşamasını söyler. Genlerinin ona nasıl yaşayacağı hakkında çok şey söylediğinin farkında olan ama kendisi nasıl yaşamayı seçiyorsa o şekilde yaşayacağının kararını alan Snake, Meryl’la birlikte oradan uzaklaşır.

mgs-1-16-son

Bunun ardından son kalan Foxhound üyesi Ocelot’un, Solid Snake ve Liquid Snake’in diğer kardeşi, zaman içinde ABD başkanı olmayı başarmış Solidus Snake’le konuşmasına şahit oluruz. Ocelot, REX’in test verilerini aldığını, onun aslında kim olduğunu bilen Donald Anderson’ı öldürdüğünü söyler. Öğrendiğimiz bir diğer şey de aslında baskın genleri alan kardeşin Liquid, çekinik genleri alan kardeşin ise Solid olduğu bilgisidir. Ocelot, Big Boss’un kusursuz kopyası olan Solidus Snake’in dünyayı yönetme yeteneğine sahip tek kişi olduğunu söyler.

ABD bu olayların üstünü örter. Naomi tutuklanır ama kısa süre sonra bir şekilde kaçmayı başarır. REX’in test verileri Ocelot tarafından dünyaya yayılır.

Solidus, Liquid’in cesedini ele geçirir ve Ocelot, kopmuş kolunun yerine Liquid’in kolunun takılmasını sağlar. Ardından Liquid’in cesedi soğuk bir depoda tutulmaya başlanır. Ancak bir süre sonra ceset Solid Snake tarafından çalınır.

mgs-1-17-art


Metal Gear Solid 2 - Tanker Olayı

2007 yılındayız. Solid Snake ve Otacon; Para Medic, Nastasha ve başka bazı katılımcılarla birlikte Philantrophy isminde, bağımsız bir anti Metal Gear organizasyonu kurmuşlardır. Grubun amacı yayılan REX verilerinden sonra üretilmeye başlanan Metal Gear’lar hakkında bilgi toplamak, bunları yaymak ve bu Metal Gear’ların tamamlanmasını engellemektir. Hatta Philantrophy, Birleşmiş Milletler tarafından da tanınmaktadır.

Philantrophy, RAY kod adlı yeni bir Metal Gear’ın, bir petrol tankeri ile New York’tan geçirileceği bilgisini alır. Bilgiyi sağlayan kişinin Emma Emmerich, yani Otacon’un kız kardeşi olduğuna inanmaktadırlar. Snake, Metal Gear RAY’in fotoğraflarını çekmek ve bunları dünyaya yaymak amacıyla tankere sızar.

mgs-2-01-tanker

Tanker doğal olarak ABD askerleri tarafından korunmaktadır ancak kısa süre sonra Rus paralı askerleri tankere çıkartma yapar ve güvertedeki ABD askerlerini öldürür. Liderleri Sergei Gurlukovich’tir (Liquid Snake’in birlikte çalışmayı planladığı kişi).

Snake, Metal Gear RAY’in test edilmek üzere taşındığını, yani test edilebilecek seviyede olduğunu öğrenir. Ardından Sergei’nin kızı Olga Gurlukovich’le karşılaşır. Babası onun hamile olduğunu söyler ve güvenli bir yere gitmesini ister, Olga reddeder. Snake’le çatışırlar; Snake, Olga’yı sakinleştiricilerle bayıltır.

mgs-2-02-olga

Ardından Snake, Metal Gear RAY’in tutulduğu kargoya iner. Askerlerin komutanı Dolph konuşma yaparken RAY’in fotoğraflarını çeker ve Otacon’a gönderir.

mgs-2-03-metal-gear-ray

O sırada Ocelot ortaya çıkar ve Dolph’un karşısına dikilir. Bir süre sonra beraber çalıştığı Sergei Gurlukovich de ortaya çıkar ve Dolph’u rehin alır. Sergei, Metal Gear RAY’i alıp Rusya’ya satacağını, bunun da vatanını yeniden güçlendireceğini söyler ancak Ocelot farklı planları olduğunu ilan eder. Sergei onun hâlâ Solidus’tan mı emir aldığını sorar ancak Ocelot asıl olarak Patriots için çalıştığını söyler. Ocelot; Sergei, Dolph ve yanlarındaki birkaç askeri öldürerek RAY’in kokpitine atlar, tankere zarar vererek geminin batma sürecini başlatır.

Snake ortaya çıkıp onu durdurmaya çalışır ancak Ocelot’un kolunda kasılmalar meydana gelir ve Ocelot birdenbire Liquid gibi konuşmaya başlar. Ocelot’un kolu bir şekilde Liquid’in iradesinin Ocelot’a geçmesine sebep olmuştur. Liquid, Solid Snake’i klon olmanın hızlı yaşlanma etkisinden haberdar eder ve kendisinin kol nakli sayesinde bunu yaşamaktan kurtulduğunu söyler.

mgs-2-04-ocelot

Liquid’in kontrolündeki Ocelot, RAY ile tankerden kaçar. Çok sayıda asker ölür ve denize önemli miktarda petrol dökülür. Snake’in de öldüğü düşünülmektedir. Ancak Snake, Liquid’in daha önce çaldığı bedenini kullanarak sahte bir ölüm senaryosu düzenler ve yaşadığını gizlemeyi başarır.

RAY’in çalınışı gerçekten de Patriots’ın işidir ve Philantrophy olaya sebep olmakla suçlanarak terörist ilan edilir.

mgs-2-05-art

Dead Cell’in Dağıtılması

Dead Cell, ABD hükümetinin kurduğu ve özel savaşçılardan oluşan bir birlik. Liderleri Albay Jackson hükümet kaynaklarını suiistimal ettiği gerekçesiyle suçlanarak hapse atılır. Dead Cell üyeleri liderlerinin suçsuzluğuna inanmaktadırlar ancak hiçbir yetkilinin harekete geçmesini sağlayamazlar. Albay Jackson hapishanede ölür ve Dead Cell bir terörist grup olmakla suçlanır. ABD ordusu Dead Cell’e saldırı düzenler ve bazı üyelerini öldürür. Gruptan yalnızca 3 kişi hayatta kalır: Vamp, Fortune ve Fatman.

mgs-2-06-dead-cell


Big Shell Olayı

Tankerin batışının 2 yıl sonrasında, 2009 yılındayız.

Big Shell adı verilen, su üzerine kurulu bir arıtma tesisi kendilerine Sons of Liberty, yani Özgürlüğün Çocukları diyen bir terörist grubu tarafından ele geçirilmiştir. Bu grup Rus paralı askerlerinden ve hayatta kalan Dead Cell üyelerinden oluşmakta ve başında ise Solid Snake’in olduğu söylenmektedir. Teröristler 30 milyar dolar talep etmektedir ve talepleri karşılanmazsa Big Shell’i batırarak tarihte görülmemiş bir ekolojik felakete yol açacaktır.

mgs-2-07-big-shell

Bir nokta daha var; o sırada Big Shell’i ziyaret etmekte olan ABD Başkanı James Johnson da teröristlerin rehinesi konumundadır.

Operasyonun başındaki Roy Campbell’ın (bu oyunda Colonel olarak geçiyor) ilk başta “Snake” kod adıyla hitap ettiği karakterimizin asıl kullanacağı kod adı “Raiden”. Görevi Sons of Liberty’nin elindeki Başkan’ı ve diğer rehineleri kurtarmak.

mgs-2-08-raiden-2

Raiden su altından tesise sızar ve tellerdeki kesiklerden daha önce birinin daha oraya sızdığını fark eder. Colonel bu arada Raiden’ın kız arkadaşı Rosemary’nin de analist olarak destek vermek üzere operasyonun iletişim ağına dâhil olduğu haberini verir. Raiden bu durumdan hoşnut kalmaz ama kabul etmekten başka da elinden bir şey gelmez.

Raiden’ın dışında tesise operasyon düzenleyen, ondan tamamen bağımsız bir ordu birliği mevcut. Raiden Başkan’ın tutulduğunu öğrendiği yere doğru ilerlerken bu ordu birliğinin bir kısmı oraya ulaşır ancak bilinmeyen bir şeyin saldırısına uğrarlar. Raiden oraya ulaştığında birliğin cesetleriyle ve bu katliamı gerçekleştiren kişi olan Vamp’le karşılaşır. Vampirimsi Dead Cell üyesi Vamp, Raiden’ı öldürmek üzereyken Raiden oradaki bir asker tarafından kurtarılır. Vamp bu askere hamle yapar, onu koklar ve uzaklaşır.

mgs-2-09-vamp

Kendisini ordu birliğinin üyesi Pliskin olarak tanıtan asker Solid Snake’ten başkası değildir ancak Raiden bunu bilmemektedir. Pliskin, Raiden’a Dead Cell’in geçmişini anlatır ve Raiden yeniden yollara düşer.

mgs-2-10-snake


Raiden bir diğer ordu birliğinin, bir diğer Dead Cell üyesi Fortune’la karşılaşmasına şahit olur. Başkan da Fortune’ladır. Birliğin yaptığı saldırılar Fortune’a işlememektedir. Mermiler onu ıskalamakta, el bombaları patlamadan bozulmaktadır. Doğaüstü bir şansa sahip olan Fortune birliği katleder, yanına gelen Vamp’le ve Başkan’la birlikte oradan uzaklaşır.

Raiden bunun ardından bulunduğu bölgenin C4 patlayıcılarla donatıldığı haberini alır. Bomba uzmanı Stillman ve Pliskin’le buluşur ve bir diğer Dead Cell üyesi Fatman’in yerleştirdiği bombaları nasıl etkisiz hale getireceğini öğrenir. Pliskin’le ayrılarak bombaları temizlerler ancak daha büyük bombalardan çok geç haberleri olur, bunların birini durduramazlar. Patlama sırasında Stillman ölür.

Bunun arkasından Raiden, Fortune’la karşı karşıya gelir. Yaptığı saldırılar Fortune’u etkilemediğinden Raiden yalnızca kaçabilmeyi başarır. Kısa süre sonra Vamp gelir ve Fatman’in onlara ihanet ettiğini söyler. Fortune’la birlikte oradan ayrılmaya yeltenirlerken Raiden, Fortune’a yeniden saldırmayı dener ama ateşlediği mermiler Fortune’u ıskalayarak Vamp’i kafasından ve göğsünden vurur. Vamp hiçbir şey olmamış gibi ayağa kalkar.

mgs-2-11-vamp-fortune

Bu sırada Fatman, Colonel’la iletişim kurmuştur ve Raiden’ın bulunduğu yere gelmesini, aksi takdirde bütün üssü havaya uçuracağını söyler. Raiden, Fatman’le karşılaşır. Fatman, Dead Cell’in ve Sons of Liberty’nin hedefleriyle ilgilenmemektedir, tek istediği üssü havaya uçurup tarihin en büyük bombacısı olarak anılmaktır. Ayrıca talep edilen 30 milyar dolardan da haberdar değildir. Raiden’la savaşırlar ve Raiden onu alt eder.

mgs-2-12-fatman

Rehineleri aramayı sürdüren Raiden, Cyborg Ninja’yla karşılaşır. Cyborg Ninja ona Başkan’ı bulmak istiyorsa rehin tutulan gizli ajan Richard Ames’i bulmasını önerir. Ayrıca Big Shell’in aslında bir arıtma tesisi olmadığını, burada nükleer başlıklar ve yeni bir Metal Gear bulunduğunu söyler.

mgs-2-13-cyborg-ninja

Raiden, Richard Ames’e ulaşır. Ona Gizli Servis’ten mi gönderildiğini sorar ama Ames “hayır, senin gibi Patriots tarafından gönderildim” der ve ondan iki yıl önceki petrol sızıntısının bilerek gerçekleştirildiğini, Big Shell’in arıtma tesisi görünümünde aslında Metal Gear üretmek için kurulduğunu öğrenir. O sırada Ocelot ve Raiden’ın Solid Snake olduğunu sandığı Solidus Snake oraya girer ve konuşmalarını dinleyen Raiden onların Big Shell’de bir Outer Heaven kurmayı planladıklarını duyar. Ayrıca Olga Gurlukovich de onlarladır.

Raiden ile Ames yeniden konuşmaya başlar. Ames herhangi bir tehdit durumunun ve 30 milyar dolarlık talebin olmadığını söyler. Ocelot ikilinin yanına gelir, Ames’in kim olduğunu bildiğini söyler ancak daha fazla bilgi alamadan Ames kalp krizi geçirerek ölür. Raiden yakalanmak üzereyken Cyborg Ninja tarafından kurtarılır ve oradan kaçar.

Başkan’ın tutulduğu yere doğru ilerlerken kendisinin Solid Snake olduğunu söyleyen terörist lideriyle karşılaşır ancak o sırada Otacon’un kullandığı bir helikopterde olan Pliskin gerçek Solid Snake’in kendisi olduğunu söyleyerek aslında Solidus Snake olan terörist liderine saldırır. Solidus saldırıyı atlatarak Vamp’in kullandığı uçağa geçer. Raiden, Solid ve Otacon bu uçakla savaşırlar ve mağlup ederler. Ancak su altından çıkan Metal Gear RAY, uçağın düşmesini engeller ve onu su altına çeker. Solid ve Otacon, orada Philantrophy olarak bulunduklarını ve Metal Gear tehdidini ortadan kaldırmak istediklerini söylerler. Otacon ayrıca kız kardeşi Emma’nın da Big Shell içinde olduğuna inanmaktadır.

mgs-2-14-harrier-2


Raiden, Başkan’ın tutulduğu yere doğru ilerlerken Olga ve Solidus arasındaki bir konuşmaya şahit olur. Olga, Solid Snake’le kapanmamış bir hesapları olduğundan, bu iş bittiğinde askerleriyle birlikte Rusya’ya gidip kendileri için yaşamak istediğinden bahseder.

Nihayet Başkan James Johnson’a ulaşan Raiden, terörist lideri Solidus’un aslında Johnson’dan önceki ABD Başkanı George Sears olduğunu öğrenir. Johnson ona ABD’nin gizli bir şekilde The Patriots adı verilen grup tarafından yönetildiğini, Başkan’ın bile bu grup tarafından belirlendiğini söyler. Shadow Moses olayını Solidus organize etmiş, ardından Patriots tarafından görevden alınmıştır. Johnson ayrıca Big Shell’in aslında Arsenal Gear isminde, insansız Metal Gear RAY’ler üretebilen dev bir yapıyı gizlemek için yapıldığını açıklar. Arsenal Gear kendisi nükleer saldırılar yapabildiği gibi dünyadaki bütün nükleer başlıklara bir ağ ile bağlıdır ve onların da istenildiği gibi kontrol edilebilmesini sağlamaktadır. Ancak bunun da dışında Arsenal Gear’ın asıl amacı GW adındaki yapay zekâyı kullanarak internet ve diğer dijital mecralardaki bilgi akışını filtrelemektir. Böylece Patriots kendi valığını gizlemeye devam ederken tarihi istediği gibi şekillendirebilecektir.

Ardından Raiden’a Emma’yı bulmasını, GW’yu ve Arsenal Gear’ı onun sayesinde durdurabileceğini söyler. Ayrıca Arsenal Gear’ın nükleer saldırı yapabilmesi Johnson’ın hayati fonksiyonlarına bağlıdır. Bu nedenle Johnson, Raiden’dan onu öldürmesini ister. Raiden bunu yapamaz ama o sırada ortaya çıkan Ocelot, Johnson’ı öldürerek oradan gider.

mgs-2-15-johnson

Emma’yı bulmak için yola çıkan Raiden, Vamp’le karşılaşır. Dövüşürler ve Vamp’i alt eder. Ardından Raiden, Emma’ya ulaşır.

mgs-2-16-emma

Emma GW sisteminin yeterli veriye sahip olmadığından dolayı daha hazır olmadığını ancak birkaç gün içinde yapılacak büyük bir test ile gerekli verilerin toplanacağını söyler. İkili Emma’nın elindeki virüsü kullanabilecekleri ve GW’yu yok edebilecekleri yere doğru ilerlerlerken saldırıya uğrarlar. Raiden saldırıyı savuştursa da aniden Vamp ortaya çıkar. Raiden onu yeniden vurur ama Vamp suya düşmeden önce Emma’yı bıçaklar. Raiden, Snake ve ağır yaralanmış Emma hedefledikleri yere ulaşıp virüsü kullanırlar. Otacon da oradadır ve Emma onun kollarında can verir.

mgs-2-17-otacon-emma


Kullandıkları virüs tam olarak işe yaramaz ve Raiden ile Snake, Arsenal Gear’ın içine girmeye karar verirler. Otacon ise rehineleri kurtarmaya çalışacaktır. Raiden’la Snake, Arsenal Gear’a nasıl gireceklerini düşünürlerken karşılarına Cyborg Ninja çıkar ve onun aslında Olga olduğunu öğrenirler. Olga, Raiden’ı bayıltır. Snake bu sırada hiçbir zaman Raiden’la aynı tarafta olduğunu söylemediğini belirtir.

Raiden bir işkence cihazına bağlı bir şekilde uyanır. Karşısında Solidus ve Ocelot vardır. Solidus, Liberya İç Savaşı sırasında Raiden’a bildiği her şeyi öğreten kişinin kendisi olduğunu, Raiden’ın Solidus’un Small Boy birliğinin yıldızı olduğunu, onun “Jack the Ripper”, “White Devil” gibi isimlerle anıldığını söyler. Solidus ve Ocelot ayrıldıktan sonra Olga gelip Raiden’la konuşur. Ona bir çocuğu olduğunu ama Patriots tarafından alıkonulduğunu, kendisinin Patriots tarafından Raiden’a yardıma gönderildiğini, eğer Raiden görevinde başarısız olursa çocuğunun öleceğini söyler. Olga’nın oradan ayrılmasının ardından Raiden, Rose’la konuşur. Rose ona Solidus’un anlattıklarının doğru olup olmadığını sorar; Raiden, Solidus tarafından yetiştirilen bir çocuk asker olduğunu itiraf eder.

mgs-2-18-iskence

Oradan kaçan Raiden, seri üretimden çıkmış sayısız Metal Gear RAY’in olduğu bir depoya ulaşır. Bu sırada Rose, Raiden’ı arar, kendisinin en başından beri Patriots’ın bir ajanı olduğunu, sırf onu izlemek için sevgilisi rolünü üstlendiğini ama sonradan ona âşık olduğunu söyler. Hamile olduğunu söylemesinin ardından iletişim kesilir.

Raiden, Snake’in bulunduğu yere ulaşır. Snake biraz önce ihanet rolü yapmak zorunda olduğu için özür diler. İkili karşılarına çıkan düşmanları alt ede ede ilerlemeye başlar. Bu sırada Otacon, Raiden’ı arar ve görevin başından beri konuşuyor olduğu Colonel’ın aslında Roy Campbell olmadığını, GW tarafından yaratılmış bir yapay zekâ olduğunu söyler.

mgs-2-19-katana

Snake ile Raiden, Fortune’la karşılaşırlar; Raiden ilerlerken Snake, Fortune’la yüzleşmek için geride kalır. Raiden ilerlemeye çalışırken Solidus onunla iletişime geçer ve açılımı Solid Snake Simulation olan S3 Planı’ndan bahseder. Söylediğine göre S3 Planı, Raiden’ın daha önce geçtiği, sanal gerçeklik eğitimi sayesinde mükemmel askeri yaratmak üzerine kurulu bir projedir. Bunun ardından Raiden ardı arkası kesilmeden gelen Metal Gear RAY’lerle mücadele eder ve bir yerden sonra dayanamayıp diz çöker. Solidus ortaya çıkarak Raiden’ı öldürmeye yeltenir ancak Olga araya girer, Raiden’ı ve dolayısıyla çocuğunu kurtarmak için kendini feda eder. Bunun ardından Solidus, RAY’lere Raiden’ı öldürme emri verir ancak o an Emma’nın virüsü etkili olmaya başlar. Öfkelenen Solidus kalan RAY’leri yok eder. Fortune, yanında kelepçelenmiş Snake ile oraya girerken Raiden kendinden geçer.

mgs-2-20-ray-savasi


Uyandığında Solidus, Ocelot, Fortune ve kelepçelenmiş Snake’le beraber kendini Arsenal Gear’ın üstünde bulur. Solidus gerçek niyetini açıklar; GW’yu kullanarak Patriots üyelerinin kimliklerini öğrenmek ve Dead Cell, Arsenal Gear’la onların dikkatini dağıtırken onları avlamak. Ancak o sırada Ocelot konuşmaya başlar:

Bütün bunlar Patriots’ın planları dâhilindedir ve Big Cell olayıyla Shadow Moses olayı arasındaki benzerlikler tesadüften ibaret değildir. Bu, Raiden’ı mükemmel askere dönüştürmek için gerçekleştirilen bir simülasyondur. Planda olmayan tek şey Solid Snake’in olaya dâhil oluşudur. Yapay zekâ olan Colonel’ın Raiden’a, Snake’in simülasyona dâhil olmadığını, ona sırtını dayamadan ilerlemesi gerektiğini söylemesinin nedeni budur. Ardından Ocelot, Fortune’u vurur. Doğaüstü güçleri Fortune’a Patriots tarafından verilmiştir ve istenildiği anda kapatılabilirdir. Bunun ardından Ocelot, Metal Gear RAY’e biner ve diğerlerinin üzerine saldırır. Ancak Fortune, ölmeden önce mucizevi bir şekilde bu saldırıyı engelleyerek Raiden, Snake ve Solidus’u korumayı başarır.

Ocelot saldırısına devam edecekken Liquid’in iradesi tarafından ele geçirilir. Liquid, bilgi sızdırarak Solid Snake’in Big Shell olayına dâhil olmasını sağlayan kişinin kendisi olduğunu söyler. Ocelot’un bildiği bütün bilgilere sahip olan Liquid, Patriots’ın nerede olduğunu öğrenmiştir. Arsenal Gear’ı Manhattan’a doğru yönlendirir ve Metal Gear RAY ile suya dalarak oradan uzaklaşır. Snake de onun arkasından suya atlar.

Arsenal Gear, Manhattan’a çarpar ve şehrin önemli bölümünü yıkar. Raiden’la karşı karşıya kalan Solidus, Patriots’ı yok etmek istemesinin sebebinin kendi açgözlülüğü olmadığını; özgürlük, sosyal hak ve fırsatları yeniden insanlara kazandırmak istediğini; genetik olarak miras bırakamayacağını ama tarihe adını kazımak istediğini söyler.

mgs-2-21-solidus

Bunun ardından Patriots, bir yapay zekâ şeklinde Raiden’la iletişime geçer ve Patriots’ın varlığını dijital varoluşta sürdürdüğünü söyler. Yüklü miktarda gereksiz bilginin herkesin erişiminde olduğunu, bunun da insanlığın gelişimini engellediğini belirtir. S3 Planı’nın açılımının Solid Snake Simulation değil Selection for Societal Sanity (Toplumsal Akıl Seleksiyonu) olduğunu söyler. Big Shell olayı S3’ün kriz yönetim yeteneğini test etmek için yapılmıştır. Gelecek nesillere aktarılacak bilgiler Patriots tarafından seçilecektir çünkü Patriots insanlardan daha üstün konumdadır. Patriots, insanların politik olarak doğru düşünceleri beğenmedikleri gerçeklere yeğlemesi eğiliminin asıl gerçeklerin üstünü kapatacak bir bilgi kirliliği yarattığını düşünmektedir.

Patriots ardından Raiden’a Solidus’u öldürme emri verir. Olga’nın çocuğunun ve Rosemary’nin hayatının buna bağlı olduğunu bilen Raiden emri yerine getirmek zorundadır. Ancak Solidus da Raiden’ın beynindeki nanomakinelere ulaşarak Patriots’ın yerini belirlemek istemektedir. Ayrıca Solidus, Raiden’ın anne-babasını öldürenin de kendisi olduğunu söyler. Raiden ile Solidus dövüşürler ve Raiden kazanır. Solidus, Arsenal Gear’ın üzerinden düşer ve can verir.

mgs-2-22-solidus-dovusu

Arsenal Gear’ın üzerinden inen Raiden, aşağıda Solid Snake’le karşılaşır. Snake, Otacon’la birlikte Patriots’ı bulma niyetindedir. Raiden da onlarla gelmeyi teklif eder ancak Snake onun yapacak başka şeyleri olduğunu söyleyerek reddeder. Görevi bir simülasyon olsa da Snake, Raiden’ın görev sırasında yaşadığı duyguların ona ait olduğunu söyler. Geleceğe neler bırakmak istediğine ve hayattaki amacına kendi karar vermelidir.

mgs-2-23-raiden-snake

Snake oradan ayrıldıktan sonra Raiden, Rosemary’le buluşur ve ikisi hayatlarını birlikte geçirmeye karar verirler.

mgs-2-24-raiden-rosemary

Bir süre sonra Snake ve Otacon, Patriots’ın izini bulurlar ama hepsinin ölmüş olduklarını görürler. Snake elde ettiği bilgilerin Patriots tarafından ayarlanan sahte bilgiler olduğuna kanaat getirir. Böylece Philantrophy tek ipucunu kaybetmiş olur.

mgs-2-25-art


Metal Gear Solid 4 - Liquid Sun

Big Shell olayının sonrasında dünya sürekli bir savaş durumuna sokulmuştur ve dünyanın ekonomisi savaş üzerinden dönmeye başlamıştır. Merkezde paralı asker şirketleri bulunmaktadır. Bunların en güçlü beş tanesi Outer Heaven ismindeki şirketin bünyesindedir. Bu şirketin başında ise Ocelot’un iradesi Liquid tarafından ele geçirilmiş hali, yani Liquid Ocelot bulunmaktadır.

2014 yılındayız. Solid Snake, klonlanma projesinin bir yan etkisi olarak çok hızlı yaşlanmıştır ve yaklaşık bir yıllık ömrü olduğunu tahmin etmektedir, yalnız yaşamaktadır. Big Boss’un mezarını ziyaret ettiği bir gün Otacon helikopterle gelir ve onu uçan üsleri Nomad’a götürür. Burada artık Birleşmiş Milletler için çalışan Campbell’la konuşur. Olga’nın Raiden tarafından kurtarılan ve Otacon tarafından evlat edinilen kızı Sunny de oradadır.

mgs-4-02-otacon-sunny

Campbell, dünyanın büyük tehlike altında olduğundan ve Liquid Ocelot’un ortadan kaldırılması gerektiğinden bahseder. Snake ilk başta isteksiz olsa da Liquid Ocelot’u öldürme görevini kabul eder.

mgs-4-01-snake

Liquid Ocelot’un Orta Doğu’daki bir savaş alanında olduğunu öğrenen Snake buraya gider. Savaşan askerlerin yanından geçerek ilerler. Silah sağlayıcısı Drebin’den destek alır ve Drebin, Snake’e daha gelişmiş nanomakineler enjekte eder.

mgs-4-03-drebin

Bilgi sağlayıcısıyla buluşmak için ilerleyen Snake, bu bilgi sağlayıcısının Meryl olduğunu görür. Rat Patrol isminde bir askeri birlik yönetmektedir. Snake’e askerlerin birbirleriyle sezgisel bir şekilde iletişime geçebilmelerini ve daha iyi savaşabilmelerini sağlayan nanomakine sistemi Sons of the Patriots’tan (SOP) söz eder. Campbell ile araları bozuktur ve adını duyunca sinirlenir ancak vücudundaki SPO nanomakineleri sayesinde anında sakinleşir. Rat Patrol üyesi Johnny’nin bir hatası nedeniyle saldırıya uğrarlar. Snake o sırada Rat Patrol’dan ayrılır.

mgs-4-04-meryl

Snake, Liquid Ocelot’un olduğu bölgeye ilerlerken Beauty and the Beast ismindeki birimlerden birinin çok sayıda askeri katlettiğine şahit olur. Snake, Liquid Ocelot’u bulur ve suikastı gerçekleştirmeye hazırlanır. Ancak bunu başaramadan önce Liquid bir şeyin çalıştırılmasını emreder. Bu sırada savaş alanında bulunan bütün askerler (Rat Patrol da dâhil) aşırı bir duygu yoğunluğu krizi geçirirler. Snake de diğer askerler kadar olmasa da etkilenir. Ortaya Naomi Hunter çıkar, Snake’e bir şey enjekte eder ve oradan uzaklaşır. Ardından Snake, Liquid’in yaptığından tek etkilenmeyen asker olan Johnny tarafından güvenli bir yere götürülür. Liquid oradan ayrılır.

mgs-4-05-liquid-ocelot


Solid Sun

Snake ayıldığında Nomad’da, Otacon’un yanındadır. Otacon, Naomi’den bir mesaj aldıklarını söyler. SOP sisteminin oluşturulmasına istemeden katkı yaptığını belirten Naomi’den Liquid’in Güney Afrika’da olduğunu öğrenirler. Snake, oraya doğru yola çıkar.

Snake Güney Afrika’da yol alırken Campbell’la konuşur. SOP sisteminin Patriots’ın dünyayı kontrol etme planlarına uyduğuna ve Liquid’in bu sistemi yok etmek istediğine kanaat getirirler. Patriots’ın ya da Liquid’in kazanmasının bir şey fark ettirmeyeceğini düşünen Snake SOP’yi yok etmek ister ancak Campbell görece bir barışın şu an için yalnızca SOP’yle sağlandığını, onun bir süre daha yürürlükte kalması gerektiğini söyler. Öncelikleri değişmez; Liquid’i durdurmaya çalışacaklardır.

mgs-4-07-campbell

Liquid’in bulunduğu bölgeye sızan Snake, bir diğer Beauty and the Beast olan Laughing Octopus’un birçok askeri katlettiğini görür. Ayrıca Vamp’in de orada olduğuna şahit olur.

Snake ilerlerken onunla iletişime geçen Campbell onu Raiden’ın eski nişanlısı, kendisinin şimdiki eşi Rosemary’le tanıştırır. Meryl’ın Campbell’a öfkeli olmasının sebebi de budur. Bunun ardından Raiden, Snake’le iletişime geçer. Big Mama diye birisi tarafından gönderildiğini ve görevinin Big Boss’un kalıntılarını ele geçirmek olduğunu söyler. Konuşmanın ardından Rosemary’i arayan Snake, Big Shell olayından sonra Raiden’ın hatıralarının geri geldiğinden, saldırganlaştığından ve Raiden’la Rosemary’nin bu sebeple ayrıldıklarını öğrenir. Bu esnada Snake, yeniden Drebin’le karşılaşır. Drebin, Patriots’ın bir yapay zekâ sisteminden başka bir şey olmadığını söyler.

mgs-4-06-rosemary

Yoluna devam eden Snake, Naomi’ye ulaşır. Naomi onu tıbbi bir muayeneden geçirir. Snake’in bedenindeki FOXDIE virüsünün yaklaşık üç ay içinde Snake’in etrafındaki herkesi öldürmeye başlayacağını, Snake’in de yaklaşık altı aylık ömrü kaldığını söyler. Ayrıca Orta Doğu’da yaşanan şeyi de açıklar: Liquid, Patriots’un SOP sistemini pasifize etmeyi denemiştir ancak aniden özgür hisseden askerlere bu duygu fazla gelmiştir ve zihinsel olarak hasar almışlardır. Bu testin sonucunda Liquid, SOP üzerinde kontrol sahibi olmasının yalnızca Big Boss’un DNA’sını ele geçirerek mümkün olabileceğini öğrenmiştir.

mgs-4-08-naomi

Bunun ardından Laughing Octopus’un saldırısına uğrarlar ve ayrı düşerler. Snake, Laughing Octopus’u alt eder, Drebin’in ve onunla iletişim kuran Raiden’ın da yardımıyla Naomi’nin yerini tespit eder. Snake ona ulaştığında Naomi, Vamp tarafından bir helikoptere bindirilmektedir. Snake, Vamp’i başından vurur. Helikopterdeki diğer askerler kendilerine onları SOP sisteminden arındıracak bir şey enjekte ederler. Bu da Liquid’in testlerinin bir parçasıdır ve başarısız olur, Orta Doğu’da olan şeyin aynısı olmaya başlar ve askerler bir duygu krizi geçirir. Drebin gelerek Snake’le Naomi’yi kurtarır.

mgs-4-09-saldiri

Üçlü, Gekko denen yarı organik yarı mekanik makinaların saldırısındaki bir köye ulaşır. Gekko’lar tarafından saldırıya uğrayacaklarken Cyborg Ninja modundaki Raiden gelerek Gekko’ları sırayla yok etmeye başlar. Vamp ortaya çıkar ve Raiden ile sert bir dövüşe girerler. Raiden hem kendisini hem Vamp’i ağır yaralayan bir saldırı yapar. Otacon helikopteriyle gelerek Snake’i, Raiden’ı ve Naomi’yi kurtarır. Ardından Vamp, Liquid’i arayarak Naomi’nin kaçışının iyi bir fikir olup olmadığını sorar, Liquid bunun planın parçası olduğunu söyler. Naomi, Vamp’in ölümsüzlüğünün nanomakineler tarafından sağlandığını, bu sistemi onun geliştirdiğini ama sistemin başkası tarafından mükemmelleştirildiğini söyler.

mgs-4-10-raiden-vamp

Solid Snake’in DNA’larını kullandığı ikinci testi de başarısız olan Liquid, Big Boss’un kalıntılarına ihtiyacı olduğunu kesin olarak anlar. Bu esnada Naomi, Snake’e Big Mama’yı bulması gerektiğini söyler.

mgs-4-11-naomi-sunny


Third Sun

Naomi, Liquid’in Doğu Avrupa’da olduğunu ve Big Boss’un kalıntılarını ele geçirmeye çalıştığını öğrenir. SOP yaratılırken Big Boss’un bire bir kopyası olan Solidus’un DNA’ları baz alınmıştır (hatta Solidus bu amaç için üretilmiş) ve sistemi ele geçirmek için Liquid ve Solid’in DNA’ları yeterli gelmemektedir. Ekip Nomad ile Doğu Avrupa’ya doğru yola çıkar.

Bu sırada Raiden’ın durumu gittikçe kötüleşmektedir ve kurtulabilmek için Beyaz Kan denen bir maddeye ihtiyaçları vardır. Raiden bu maddenin de Doğu Avrupa’da bulunabileceğini söyler. Bunun dışında yolculuk sırasında Otacon ve Naomi yakınlaşırlar.

Snake, Doğu Avrupa’ya iniş yapar ve Paradise Lost ordusunun lideri Big Mama’nın izini sürer. Buradaki Meryl’ın da yardımıyla ona ulaşır. Big Mama, kendisinin Snake Eater operasyonu sırasında Eva olarak bilinen kişi olduğunu ve Snake’in (ve Liquid’in) taşıyıcı anneliğini yaptığını açıklar. Zero, Big Boss, Ocelot, Para-Medic ve Sigint’le beraber Patriots’u kuran kişilerden olduğunu; daha sonra bu organizasyonun Zero’nun tarafı ve Big Boss’un tarafı olarak ikiye ayrıldığını; Big Boss’un 90’larda yaptığı ayaklanmaların hedefinin Patriots olduğunu; Para-Medic (Dr. Clark) ve Sigint’in 2000’lerin başında kendisinin öldürttüğünü Snake’e anlatır.

mgs-4-12-big-mama

Ayrıca Big Boss’un vücudunun kalıntıdan ibaret olmadığını, yoğun bir yaşam desteği sayesinde iradesinin de kilitli bir şekilde korunduğunu söyler ve Big Boss’un cesetten farksız olan bedenini Snake’e gösterir. Bedeni oradan nakil etmeye hazırlanırlarken saldırıya uğrarlar ve oradan kaçarlar. Snake ile Big Mama bedenin içinde olduğu söylenen kamyonete eşlik ederler. Beauty and the Beast’ten biri olan Raging Raven’la karşılaşırlar. Big Mama ağır yaralanır; Snake, Raging Raven’ı alt eder. Kamyonetin dikkat dağıtma aracı olduğunu öğrenir ve Big Mama’yla birlikte bedenin asıl olduğu yer olan nehir kıyısına giderler. Ancak onları orada Liquid Ocelot karşılar.

mgs-4-13-liquid

Snake ile Liquid yakın dövüşe girerler ve Liquid, Snake’i alt eder. Liquid’in yanında Vamp ve de görünüşe göre Snake’in ekibine ihanet etmiş olan Naomi vardır. Liquid uzaklaşamadan önce Meryl’ın liderliğindeki ordu birliği ve onların çok sayıdaki hava ve deniz taşıtı tarafından çevrelenir. Ancak Liquid, bedenden elde ettiği DNA’yla ve GW’nun yeniden inşa edilmesiyle SOP’yi kontrol etmeyi başarmıştır. Karşısında duran bütün taşıtları ve silahları kilitleyerek yok eder. Karşısında duran askerler de başarısız testlerde olduğu gibi zihinsel bir kriz yaşamaya başlarlar. Liquid’in kontrolünü kaybetmemiş durumdaki askerleri onları katleder.

Bunun ardından Liquid, Big Boss’un yanmakta olan bedenini Snake ve diğerlerinin olduğu bota atar. Ağır yaralı Big Mama onu kurtarabilmek için alevlerin arasına dalar, Snake de onu kurtarabilmek için peşinden atlar. Liquid bu sırada bedeni başından vurarak tamamen öldürür. Big Mama kurtarılamaz ve o da ölür. Snake’in ise yüzünün yarısı yanar.

mgs-4-13-snake-big-mama

Liquid oradan ayrılırken Otacon, Liquid’in bir sonraki gideceği yeri öğrenmeyi başarır: Shadow Moses.

mgs-4-14-liquid


Twin Suns

Liquid’in Shadow Moses’daki amacı, Metal Gear REX’in, Patriots’ın yapay zekâ ağında bulunmayan ve dolayısıyla izlenemeyen özel silahını çalmaktır. Bu silahı kullanarak Patriots’ın yapay zekâsının temeli olan JD uydusunu yok etmek istemektedir. Böylece Solid Snake yıllar sonra Shadow Moses’a döner.

Yıllar öncekine benzer bir rotadan Metal Gear REX’in kalıntılarının bulunduğu depoya ulaşmaya çalışır. Bu sırada Beauty and the Beast’ten biri olan Crying Wolf’u alt eder. REX’e ulaştığında Vamp ve Naomi’yle karşılaşan Snake, özel bir enjeksiyon sayesinde Vamp’in hızlı iyileşme özelliğini iptal eder. O sırada Raiden gelir ve Vamp’le dövüşmeye başlar. Snake ise güruh halinde gelen Gekko’larla mücadele eder onları püskürtmeyi başarır.

mgs-4-15-ikili-dovus

Raiden, Vamp’i ağır yaralar, Naomi bir enjeksiyon ile Vamp’a ötenazi yapar, Vamp ölür. Ardından Naomi kanser olduğunu ve kendisine yaptığı bir enjeksiyon nedeniyle ölmek üzere olduğunu ilan eder ve Gray Fox’un öldüğü yerde can verir. Naomi’nin aslında kim için çalıştığını öğrenemezler.

mgs-4-16-naomi-nin-olumu

Otacon, Metal Gear REX’i çalıştırmayı başarır ve Raiden REX’e tutunurken Snake kokpite geçer. Yukarı çıktıklarında Raiden bir kayanın altında kalır. REX’in içindeki Snake’in karşısında ise RAY’in içindeki Liquid durmaktadır. Snake, Liquid’i alt etmeyi başarır. Liquid yere düşer, daha önce olduğu gibi FOXDIE’dan ölüyor rolü yaparak Snake’i aldatır ancak hemen ardından ayağa kalkarak FOXDIE’ın bu kez işe yaramayacağını ilan eder.

mgs-4-17-rex-ray

O sırada denizden bir Arsenal Gear modeli yükselir. Bu, Liquid’in Outer Heaven’ıdır. Liquid oraya kaçar. Liquid, Snake’i öldürmek üzere Arsenal Gear’ı onun bulunduğu yere yöneltir. Ağır yaralı Snake kaçamaz durumdayken kolunu keserek kayadan kurtulan Raiden, sibernetik gücünü kullanarak Outer Haven’ı yavaşlatır. Raiden’ın kazandığı zamandan faydalanan Snake oradan uzaklaşır, Raiden ezilir.

Mei Ling’in komuta ettiği savaş gemisi Missouri bölgeye gelir ve Outer Heaven’a ateş açar, Outer Heaven, Metal Gear REX’in nükleer silahı ile birlikte uzaklaşır. Snake ve ezildiği halde ölmeyen Raiden, Missouri tarafından kurtarılır.

mgs-4-18-mei-ling


Old Sun

Liquid, Outer Heaven’ıyla birlikte, Patriots’ın yapay zekâ merkezi JD’ye yapacağı nükleer saldırıyı düzenleyebileceği noktaya doğru yola çıkmıştır. Missouri, Outer Heaven’ı durdurmak için onu izler ama Liquid’in elindeki SOP’yi kontrol etme gücü sayesinde etkili olamayacağı bilinmektedir. Bu yüzden küçük bir ekibin Outer Heaven’a sızmasına karar verilir; Snake, Meryl ve Johnny. Bu ekibin görevi bir virüs vasıtasıyla geminin yapay zekâsı GW’yu saf dışı bırakmak ve nükleer saldırıyı engellemektir.

Missouri, Outer Heaven’ın olduğu yere ulaşır ve iki gemi çatışmaya başlar. Missouri, Drebin’in sağladığı, SOP’den etkilenmeyen silahlar kullanmaktadır. Bu sırada Metal Gear RAY’ler de çatışmaya dâhil olur. Missouri, Outer Heaven’a bordalar ve Snake içeri sızar. Johnny suya düşer, Meryl ise bileğini burkarak geminin farklı bir yerine girer.

mgs-4-18-missouri-outer-heaven

Snake geminin kalbine doğru ilerlerken Beauty and the Beast’lerin lideri Screaming Mantis’le karşılaşır ve onu alt eder. Ancak Screaming Mantis’ten Beauty and the Beast’leri asıl kontrol eden kişi olan Psycho Mantis’in ruhu çıkar. Snake’e saldıracakken The Sorrow’un ruhu ortaya çıkarak onu yok eder.

mgs-4-19-screaming-mantis

Snake ilerlerken ağır bir saldırıya maruz kalır ancak Meryl ve Johnny ona yetişerek saldırıyı engeller. Onlar çatışmada kalırken Snake ilerlemeyi sürdürür. Meryl ve Johnny çatışma sırasında sevgili olmaya karar verirler. Snake ilerlerken yine bir saldırıya uğrar bu kez kolları kopuk olan Raiden kılıcını ağzıyla kullanarak onu kurtarır. Snake geminin merkezine doğru ilerlemeyi sürdürür. Sunucu odasının girişi yoğun mikro dalgalarla çevrilidir ancak Snake güçlükle, ağır hasar alarak, sürünerek de olsa oradan geçmeyi başarır ve virüsü başarıyla yükler.

mgs-4-20-surunme

Snake yine saldırıya uğrar ancak başarılı olan virüs yüklemesi sayesinde ona, Raiden’a ve Meryl’la Johnny’e düzenlenen saldırılar durur. Missouri’ye saldıran RAY’ler de durmuştur. Naomi’nin virüsün içine yüklediği video çalışmaya başlar ve Snake’e yüklediği virüsün adının FOXALIVE olduğunu, FOXALIVE’ın hem GW’yu hem de Patriots’ın yapay zekâsını yok edeceğin, SOP’yi durduracağını ve savaş ekonomisini sekteye uğratacağını açıklar. Naomi bu virüsü, Patriots, SOP’yi sivil nüfusa da yayma kararı aldığında geliştirmiştir. Videoyu dinledikten sonra Snake bayılır.

Kendine geldiğinde Outer Heaven’ın üstünde, Liquid’le karşı karşıyadır. Liquid, Snake’e, amacının zaten Snake’in kullandığı virüsün kullanılması olduğunu ve Philosophers’ın, Big Boss’la Zero arasındaki savaşın, Big Boss’un Outer Heaven rüyasının zamanının geçtiğini söyler. Ardından Snake’e güç verecek bir enjeksiyon yapar ve ikisi yumruk yumruğa dövüşe tutulurlar.

mgs-4-21-son-dovus

Snake kazanır. Dövüş sırasında Ocelot’un iradesi yavaş yavaş yeniden yüzeye çıkmıştır ve dövüşten sonra Liquid’in iradesi yok olur. Ocelot, Liquid’in onu fiziksel olarak ele geçirmediğini, planını gerçekleştirebilmek için kendi kendini Liquid olduğuna inandırdığını söyler ve can verir.

mgs-4-21-ocelot-un-olumu

Daha sonra Snake, Sunny’nin FOXALIVE virüsü üzerinde oynamalar yaptığını öğrenir. Virüs, Patriots sistemini tamamen çökerterek dünyanın düzenini acılı bir şekilde değiştirmek yerine yalnızca Patriots’ın iradesini yok etmiş, enerji ve bilgi akışını korumuştur. İnsanlar uzun zaman sonra ilk kez özgürce yaşayabilecektir.

mgs-4-22-gw


Naked Sin

Meryl ve Johnny, Nomad’da evlenirler. Drebin ortaya çıkar ve kendisinin Patriots tarafından Snake’e yardım etmekle görevlendirilmiş bir ajan olduğunu söyler. Patiots, Snake’in yaptıklarının onların sonu olacağını tahmin edememiştir.

Bu sırada hastanede yatmakta olan Raiden, Rosemary ve bir çocuk tarafından ziyaret edilir. Rosemary, Raiden’ı Patriots’tan koruyabilmek için Raiden’ın çocuğunu düşürmesi ve Campbell’la evlenmesi konularında yalan söylemiştir ve yanındaki John ismindeki çocuk Raiden’ındır. Bu yalan uğruna Campbell kendi ailesini feda etmiştir. Raiden ailesini mutlulukla kabul eder.

mgs-4-23-raiden-ve-ailesi

Solid Snake, Big Boss’un mezarını ziyaret eder ve FOXDIE kontrolden çıkmadan önce orada intihar etmeye yeltenir ancak bu gücü kendinde bulamaz. O anki stresle dizlerinin üstüne çöker. Bu sırada birinin sesini duyar: “İşte böyle. Güzel. Henüz gitmen için bir sebep yok. Uzun zaman oldu Snake.”

Ses, elinde The Boss’un Patriot silahını tutan Big Boss’a aittir.

mgs-4-24-big-boss

Yanında, tekerlekli sandalyede yaşam ünitesine bağlanmış, bilinci yerinde olmayan Zero da vardır. Snake ve Big Boss birbirlerine silah çekerler, Big Boss silahını indirir, Snake’e sarılır. İradesi kilitli bir şekilde hayatta tutulan Big Boss; Ocelot, Eva ve Naomi’nin çabalarıyla, Solidus ve Liquid’in vücut parçaları kullanılarak yeniden ayağa kaldırılmıştır. Snake, Doğu Avrupa’da yanan bedenin Solidus’un kalıntısı olduğunu öğrenir. Ocelot, SOP’yi kontrol edebilmek için Big Boss’un bire bir klonu olan Solidus’un DNA’larını kullanmıştır.

Big Boss, Patriots’ın kuruluşundan ve gelişiminden bahseder ve Zero hariç bütün kurucu üyelerin öldüğünü, şimdi sıranın her şeyi sıfıra, sıfırı da hiçliğe döndürme vaktinin geldiğini söyleyerek Zero’nun yaşam destek ünitesini kapatır. Zero ölür.

mgs-4-25-zero

Snake, Patriots’ın kurucularından olan Big Boss’a şimdi de sıfıra dönme sırasının onda olup olmadığını sorar, Big Boss, Snake’in vücudundaki FOXDIE’ın zaten işlevini yerine getirmeye başladığını söyler. Drebin’in Snake’e yaptığı enjeksiyonun içinde FOXDIE’ın gelişmiş bir versiyonu bulunmaktadır ve Eva’yla Ocelot’u öldüren de bu virüstür. Ayrıca bu yeni virüs eskisini etkisiz hale getirmiştir. Snake, kalan hayatını istediği gibi yaşayabilirdir.

Ayakta durmakta zorlanmaya başlayan Big Boss, Snake’in onu The Boss’un mezarına götürmesini ister ve The Boss’u öldürdüğü gün kendisinin de zaten ölmüş olduğunu söyler. Ayrıca The Boss’un istediğinin ne olduğunu anladığını, The Boss’un dünyayı değiştirmek ve birleştirmek yerine onu olduğu gibi bırakmak istediğini belirtir.

Son olarak Snake’in geri kalan hayatını savaşarak harcamamasını istediğini söyler, “Böylesi iyi, değil mi?” diyerek can verir.

mgs-4-26-big-boss-un-olumu

YORUMLAR
cavegamer3530
5 Ekim 2020 10:00

OHA phantom pain ile ilgili birşey bilmiyoruz ne demek oyun 2015 te çıktı ayrıca kojimanın açıklamasına göre ground zeros u ahab ın yani venom snake in hypnolgia evresindeiken kafasının içierisinde oynadığımızı teyit ettiler oyüzden oyunun görev ekranında fotoğraflar vardı hypnolgia fotoğraflar ile çağrışım yaptırılan bir teknik ayrıca kazuhira miller snake e paz ve galvezin gerçek yüzlerini nasıl göremedik diyordu fakat peace walkerde başından beri onların kim olduklarını bildiğini itraf ediyor ve snake ile araları açılıyordu neyse phantom pain 2015 yılında çıktı hikayesinde bilinmeyecek birşey yok

Cockroach04
27 Temmuz 2020 20:37

Mükemmel ,Mükemmel ,Mükemmel. Bu kadar karmaşık bir hikaye daha basit anlatılamazdı. Elinize emeğinize sağlık.

Parolamı Unuttum