Star Wars Evreni'nin En Tatlı 10 Robotu

Roger roger!

Robotsuz bilim kurgu ekmek içi gibidir. Yavan ya da köftelik. Benim nazarımda bilim kurguların şahı, padişahı Star Wars'un içerisinde de bolca robot var. Hatta tüm hikaye C3-PO ve R2-D2 ile başlar. Hal böyle olunca bir Star Wars dosyasında robotlardan bahsetmemek namümkün oluyordu. Tamamen kendi kafamdan, YİM'in yoğun baskı ve tehditlerine boyun eğmeden bir liste hazırladım. Umarım "tatlı" olmadığı için listeye alamadığm HK-47 adresimi bulmaz...

10-) L3-37

Kastamonu'nun plaka kodunu kalbine kazımış olan L3-37 ya da Vuffi oldukça özel bir droid. Özel derken bizzat Lando tarafından dişi şekilde tasarlanmış bir pilot. İmparatorluk’la olan mücadele döneminde Milennium Falcon'un sistemine yüklenen Vuffi, Han Solo'nun da güvenini kazanmayı başarmıştı. Ayrıca Vuffi sayesinde Mandalorian'ın plaka kodunun da 37 olduğunu biliyoruz. Han Solo'yu en kısa sürede Daday'a etli ekmek yemeye bekliyorum.

İşlevsellik: 9

Tatlılık: ???

Evde Besler Miydim: Waifu robot şu an hayatımda düşünmüyorum, teşekkürler.

9-) D-0

Disney dönemi Star Wars'ın karakter anlamında ciddi sıkıntıları olsa da Droidleri nispeten tatlı. Oldukça eski üretim bir droid olan D-0'ın alametifarikası ise Exegol'daki Sith verilerine erişim sağlamış olması. Tabii daha sonra yolu Rey "SKYWALKER" ile kesişince hayatından nefret etmesi de epey olası....

İşlevsellik: 7

Tatlılık: 8

Evde Besler Miydim: Sith arşivlerini paylaşmaya razı olursa yağını voltunu eksik etmezdim.

8-) IG -11

Aslında burası tatlılık üzerine bir liste ve IG-11'ı buraya almak intihara yeltnemek gibi. Ancak Mandalorian izleyince bu psikopat, kelle avcısı droidin aslında altın gibi bir kod yazılımı olduğunu öğrenmiştik. Şimdi 3. sezonda Grogu'nun yaşadığı olayları da göz önüne alınca IG-11'e tatlı derken ensemde bir blaster hissetmiyorum.

İşlevsellik: 10

Tatlılık: Yine de çok fazla risk almayalım....

Evde Besler Miydim: Bence çok iyi eşli pazaak da oynar, yani evet.

7-) K2-SO

"Gentle Giant" tabiri tam olarak K-2SO'yu kapsıyor. Sevimli devimiz Kay, belki de Disney dönemi Star Wars filmleri arasında en sevilen yapım olan Rogue One'a da ayrı bir hava katmıştı. Normal şartlar altında tereyağından kıl çeker gibi Death Star planlarını çalan Kyle Katarn ağabeyim de ortada olmadığı için bu planların çalınmasında kendini feda etmesi de Kay'ı kalbimizde özel bir yere koydu.

İşlevsellik: 10

Tatlılık: 8

Evde Besler Miydim: Bir kumarhane açacak olsaydım, badigard olarak ilk tercihim olurdu.

6-) BD-1

Listenin görece alt kısımlarında yer verdiğim için çok sevgili YİM'im tarafından galiz tehditlere maruz kaldığım BD-1'ı ben de çok seviyorum. Hatta tam bu yazıyı yazdığım sırada Jedi Survivor oynadığım için BD-1'a bi tık daha yakınım. Eno Cordova'nın mirası sayesinde galaksiyi kurtarma yolunda da kilit role sahip olan bidi van kenobi ile Cal Kestis'in serüveni sona erdiğinde belki listeye de bir revize yaparız.

İşlevsellik: 8,5

Tatlılık: 10

Evde Besler Miydim: BFF olma potansiyeli barındırıyor.

5-) BB-8

Disney koca koca bütçeli yepyeni bir üçleme yapınca akıllarda güzel anı olarak epik dövüşlerin, dramatik anların kalmasını beklerdik. Ancak hiç öyle olmadı Rey Skywalker'ın hayat hikayesi döneminden kalan tek güzel hatıra BB-8 oldu. Bu bibi için gurur verici bir tablo olsa da filmlerdeki tonlarca karakter için de utanç vesikası. Yine de ben bu ufak topçuğu pek sevdim.

İşlevsellik: 99999999

Tatlılık: 10

Evde Besler Miydim: Valla beslemesine beslenirdi de yapısı gereği böyle bana doğru gelirken sağ ayak dış ile çatala vurma içgüdülerim beni BB-8'den uzak tutuyor.

4-) T3-M4

Benim bu listedeki kişisel favorim T3-M4. Taris menşeili Teethree ile KOTOR oyununda tanışmış ve bir droidden beklediğim her şeyi onda bulmuştum. Kendisi oldukça iyi kalpli, yardımsever bir droid olmasının yanı sıra hayatın sillesini de yediği için bağ kurulabilen nadir droidlerden birisidir. Hatta tam zıttı olan ŞEYTANİ ÖLÜM ROBOTU HK-47 ile olan diyalogları ve, HK tarafından sürekli hor görülmesi de Teethree'yi daha bi sevmenize neden olabilir.

İşlevsellik: 7

Tatlılık: 10

Evde Besler Miydim: Kurşun atar, kurşun yerim teethree için!

3-) R5-D4

Tatooine'in yerlileri Jawalar mı Sand People mı yoksa Droidler mi kestirmek gerçekten güç. Her şeyin başında Luke Skywalker'ın amcası Owen ile yolu kesişen R5-D4 belki bir R2-D2 kadar popüler olamadı ama kahramanlıkları dillere destan oldu. Luke tarafından Red olarak da çağırılan Arfive'ı son olarak ekran önünde gördüğümde Grogu ve Mando'nun bile hayatını kurtarıyordu...

İşlevsellik: 10

Tatlılık: 8

Evde Besler Miydim: Ütünün fişini çektim mi anksiyetesine sahip bir droid ile bir ömür geçmezdi sanırım...

2-) C3-PO

Kırmızı kolundan dolayı belki tanıyamadınız ama... 5 yaşındaki Anakin göklerden gelen bir kararla si tiripionun hafızasından Eski Sith bilgilerini tamamen silmiş olsa da bu oldukça rahatsız edici droid arkadaş hikâyenin merkezinde yer alıyor. Skywalker Saga'nın başından sonuna bazen tanrı bazen de günah keçisi ilan edilen altın kalpli ve kaplamalı dostumuz YİM'in yoğun itirazlarına rağmen ilk ikide kendine yer buldu...

İşlevsellik: Şota'nın tercümanından bile daha iyi

Tatlılık: -9

Evde Besler Miydim: Çeviriyle ilgili bir işim olsaydı "si tiripio translate" olarak kullanırdım, onun dışında migrenim var benim.

1-) R2-D2

Listenin başında başka kimseyi beklemiyordunuz umarım?! Artoo demek en iyi arkadaş demek, güvenilirlik demek ve hatta Star Wars'ın ta kendisi demek. Babadan oğula nesil olan Skywalkerların, Cumhuriyet’in, asilerin ve sonrasında ne idüğü belirsin Rey ve çetesinin yardımına hep o koştu. Bazen başka droidleri yaktı, bazen çarptı ama hiç yılmadı. Koca yürekli Artoo sadece Star Wars için değil tüm kurgusal evrenlerin en kaliteli robot arkadaşı.

İşlevsellik: 9999999

Tatlılık: Papağanlar bile artooca konuşunca ekstra tatlı oluyor

Evde Besler Miydim: Muhtemelen en iyi arkadaş olup bir de biz kafa kafaya verip Sithlerin planlarını bozardık.

Bonus: Mouse Droid

Benim bu droid tipini ekstra sevmem Jedi Outcast’te "vijt vijt" gezmesiyle ve üstüne zıplayınca "VİİİJT" yapmasıyla başladı. Filmlerde kendisini çok fazla görmesek de Mandalorian son bölümünde nihayet hakettiği değeri gördü!

İşlevsellik: Pek bir işe yaradığını sanmıyorum

Tatlılık: 11

Evde Besler Miydim: Mouse Droid > Hamster

YORUMLAR
Parolamı Unuttum