Olay Mahalli - Xbox Oyunlarına Gelen Müthiş Zam

Ülkemiz bir rekor daha kırdı

Not: Bu yazı daha önce Oyungezer dergisinin Mayıs 2019 sayısında yayınlanmıştır.

Xbox’ın Türkiye’deki durumu hakkında ne düşüneceğimi bilemiyorum. Xbox 360’la ülkemize giriş yaptı Microsoft önce ama bunu konsolun çıkışından tamı tamına yedi yıl sonra yaptı, Xbox One’ın çıkışının bir yıl öncesinde yani. Xbox One’ın çıkışı öncesi ısınma ve insanları ısındırma hamlesi olarak görüldü bu; Xbox One çıktıktan sonra Xbox’ı sağda solda daha fazla göreceğimizi, Microsoft’un pazarlamaya büyük önem vereceğini, Sony’nin 10-15 yıldır edindiği kitlenin ve de PC’cilerin gönlünü çalmaya çalışacağını düşünmüştük. Öyle olmadı, Microsoft sessizliği tercih etti bugüne kadar çoğunlukla. Bunda tabii ki Xbox’ın dünya genelinde de konsola özel oyun ve satış rakamlarında Playstation’ın gerisinde kalması da etkiliydi, onun da altını çizmek lazım. Ha ama öte yandan dağıtım ağını titizlikle kurdu Microsoft, teknoloji satış noktalarında Xbox’a muhakkak denk gelirsiniz. Game Pass’in de ne derece büyük bir nimet olduğu malum, Xbox bu kart sayesinde yine kayda değer bir başarı elde etti.


Bunlar bir yana Microsoft’un en doğru hamlesi fiyatlarını Playstation’ınkilerden aşağıda tutmasıydı. Yani basit mantık: Eğer rakibiniz sizden marka değeri, özel oyun sayısı, satış vs. konusunda öndeyse fiyatlarınızı daha makul tutarak rekabet etmeye çalışırsınız. En azından ben bu şekilde mantıklı bir düşünce sonucunda alınan kararlar dolayısıyla fiyatların Playstation’dan daha aşağılarda seyrettiğini tahmin ediyordum. Belki de bunlar zar atılarak alınan kararlardı. 20’lik zar atılmış, 1 gelmiş, Microsoft oyunculara kritik hasar vurmak zorunda kalmış bu sefer de belki. Çünkü Xbox oyunlarına öyle bir zam geldi ki mantıklı bir yere oturtamıyorum, olmuyor.

Biliyorum konumuz Microsoft ama “Xbox kaka PS süper” diyormuşum gibi algılanmasın istiyorum söylediklerim, o yüzden önce bir Sony’e giydireceğim.

Sony’nin yerel fiyat politikasına bu derece soğuk oluşu anlaşılır gibi değil ama hiç de yerel fiyat politikası yok değil aslında. Türkiye’de uygulamıyor sadece. psn4.com adresinden kontrol edebilirsiniz, şöyle bir tablo söz konusu. 60 dolarlık Days Gone mesela:

Polonya 335 TL
Hong Kong 341 TL
ABD 345 TL
Rusya 400 TL
İngiltere 411 TL
Türkiye 429 TL

 

İşte bu manzarada Xbox’ın nispeten uygun fiyatlarla rekabet etmesi kadar doğru bir karar olamazdı ama son zamlarla değişen fiyatlara bir göz atalım mı:

  Eski Fiyat Yeni Fiyat
Control 145 TL 395 TL
The Division 2 340 TL 602 TL
Devil May Cry 5 260 TL 472 TL
Sekiro 470 TL 566 TL

 

Neredeyse her oyuna zam geldi. Bazılarında bu kadar abartı farklar yok, mesela Kingdom Hearts III 300’den 352’ye, Dirt Rally 2.0 145’ten 171’e çıktı, geçtiğimiz dönem çok artan kurlar düşünüldüğünde bir derece anlaşılabilir onlar ama 566 TL, 602 TL ne gerçekten?

PC fiyatlarıyla karşılaştırma bile yapmak garip geliyor artık günümüzde ama PS4 ve Xbox One’daki oyun fiyatlarının PC fiyatlarıyla aynı olmasını istemek gerçekten o kadar hayalcilik mi? Bakınız Sekiro (Steam fiyatları için kaynak steamdb.info, Xbox fiyatları için kaynak xbox-store-checker.com):

  PS4 Steam X-One
Arjantin 413 TL 172 TL 237 TL
Polonya 270 TL 385 TL 434 TL
Hong Kong 290 TL 292 TL 294 TL
ABD 345 TL
Rusya 355 TL 178 TL 346 TL
İngiltere 450 TL 376 TL 446 TL
İsrail 533 TL 351 TL 530 TL
Türkiye 470 TL 289 TL 566 TL

 

Manzara korkunç, değil mi? Son derece değerli bir para birimine sahip İngiltere’yi bile geçmişiz maşallah. PC-konsol oyun fiyatları arasındaki fark açısından da zirveye oynuyoruz.

PS4 oyunlarının en pahalıya satıldığı iki ülkeden biri olma onuru bize yetmemiş, dünyanın en pahalı Xbox One oyunlarına sahip ülke madalyasını da topraklarımıza getirmişiz. Hem de öyle üç beş lira değil söz konusu olan, fark atmışız. Kendimizi dışlamayalım, Microsoft’un mantıksız yerel fiyat politikası uyguladığı tek pazar bizimki değil. Oyunun İngiltere’den daha pahalı satıldığı bizden başka iki ülke daha var: Çek Cumhuriyeti’nde oyun 450 TL, garibim İsrail’de 530 TL. Ama İsrail’i bile sollayıp geçmişiz ki İsrail kişi başına düşen ortalama milli gelir sıralamasında 28. sıradayken biz 76. sıradayız! Bilgi olarak paylaşayım; oyunun en ucuz olduğu yer de Arjantin: 237 TL. Yani 237 TL’ye satınca da kâra geçebiliyor Microsoft.

Haklarını kenardan teslim edeyim, Xbox’a özel oyunların fiyatları halen uygun. Forza Horizon 4’ü 260 TL’ye, Gears of War 4’ü 114 TL’ye, Halo 5’i 90 TL’ye almak mümkün.

Ama yine içinizi karartmak zorundayım. Sekiro gibi bir güncel, üçüncü parti oyuna daha bakalım. Neticede bundan sonra çıkacak oyunların fiyatlarında da bunlar baz alınacak. Asıl The Division 2’yi kıyaslamak istiyordum 602 TL gibi çılgın bir etiketi görünce ama PC’de Epic Store’un farklı ülkelerdeki yerel fiyatlarına ulaşmak çok zor şu aşamada. Capcom sağ olsun Steam’de öküz gibi zam yedikten sonra, kendisini PC’de en pahalıya alan ülkelerden biri haline geldiğimiz Devil May Cry 5’e bakalım:

  PS4 Steam X-One
Arjantin 413 TL 219 TL 217 TL
ABD 345 TL
Rusya 312 TL 178 TL 341 TL
İngiltere 338 TL 375 TL 335 TL
İsrail 456 TL 456 TL 456 TL
Türkiye 400 TL 400 TL 472 TL

 

Bu sayılar ve burada yer vermediğim ama hepimizin her gün şahit olduğu oyun fiyatlarından edindiğimiz tablo, yerel fiyatlar konusunda bize ne gösteriyor? Steam fiyatları konusunda bizden daha iyi durumda olan ülkeler var ve çoğunluktalar ama bizden kötü durumda olanlar da az değil. Firmadan firmaya çok değişiyor. Kimi firmalar şahane yerel fiyatlar uygularken kimileri yardırıyor.

İş konsollara geldiğindeyse olay içler acısı. Microsoft’un son zammından önce konsollarda en kötü yerel fiyatlara sahip olan ikinci ülkeydik zaten. Hani şükürcü milletiz ve kendimizi en kötüyle kıyaslayıp “bak ne durumda olanlar var” demeyi severiz ya, yerel fiyat konusunda ikinci en kötü durumda olan ülke İsrail ve üçüncüyle arasında dağlar kadar fark var. Biz İsrail’i bile geride bıraktık son zamlarla beraber. Üçüncü sıradaki ülkeyi ufukta göremiyoruz bile!

Şimdi her şeyden önce bu durumun birinci sorumlusunun, kurların bu derece sapıtmasına neden olanlar olduğunu bir cebimize koyalım. Konumuz o değil. Konumuz dünyadaki tek kötü ekonomiye sahip ülkenin biz olmamamız ve konsollardaki oyunların zengin ülkelerdekinden bile pahalı hale gelmiş olması. Bu “vergiler çok” bahanesinin arkasına saklanılabilecek seviyeyi geçeli de çok oluyor ayrıca. Dünyada tek abartı vergi alan ülke bizimki de değil.

Bakın çok insanın göz ardı ettiği bir durum daha var: Ürünlerini döviz üzerinden satan firmalar, fiyatları direkt dövize göre koymazlar, biraz yukarı koyarlar. Atıyorum dolar 5 liraysa 60 dolarlık bir ürünü 300 değil 350 liraya satarlar ki kur her yükseldiğinde zam yapmak zorunda kalmasınlar. Bir üst fiyat belirlerler ki mantıklı bu. Ama şu an konsol oyun fiyatları bu sözünü ettiğim mantıklı çizgiyle açıklanabilecek seviyede de değil, alakası yok. Sekiro’nun standart fiyatı 60 dolardır, bizde 566 TL, yani 98 dolardan satıyorlar oyunu! DMC 5, 82 dolar! The Division 2 105 dolar! Abi ne oluyor!?

Peki neden? Bilmiyoruz. Microsoft bir açıklama yapmadı bu konuda. Ama ben hiç lafı dolandırmadan söyleyeyim nedenini: “Bu saatten sonra yeni çıkacak pek oyunumuz yok, Türkiye’de yeni konsol da satamayız, eh elinde bizim konsoldan olanlar da el mahkûm ne kadar zam yaparsak yapalım kuzu kuzu, ‘seve seve’ alacaklar oyunlarımızı.” Microsoft yeni konsolunu Türkiye’de zor satar bu saatten sonra. Oyunları normal fiyatlardan çıkarsa bile Microsoft’un bu politikasını bir sonraki konsola da uygulamayacağı ne malum? 2 yıl güzel fiyatlara satarlar, sonra şimdi yaptıkları gibi öyle bir bindirirler ki ağzımız açık kalır.

Aslında “bir yerlerden baskı gelmiştir” diye komplo teorilerine de girerdim ama desteksiz sallamayayım şimdi.

Başa dön
YORUMLAR
Parolamı Unuttum